van de toekomst 3 spectrum van Zeeland Zaterdag 30 mei 2009 uur te houden of in het weekeinde patiën ten te zien. Maar Zeeland had als eerste een vakantiedialysecentrum, op de Ban- jaard. We hebben juist de privékliniek op gericht om het zorgtoerisme meer kans van slagen te geven en dat is uniek in Ne derland. Wij fungeren als katalysator voor de rest. Als mensen iets willen dat we nu nog niet kunnen bieden, proberen we dat te regelen." Thuiszorgorganisatie Zorgstroom regelt nu per jaar thuiszorg en verpleging voor 350 gasten in Zeeland. „We zijn er nu een jaar of drie mee bezig", vertelt directeur Peter de Boevere. „Op alle parken van Roompot leveren we zorg. We hebben nu een specia le tak: Zórgstroom Holiday Care and Com fort. Als mensen óp de website van de Roompot kijken, zien ze een automatische koppeling naar onze site. Ze kunnen de va kantie boeken onder voorbehoud van zorg. Het gaat vooral om thuiszorg, maar het komt ook voor dat we een verpleeg ster leveren voor een kind dat 's nachts aan de beademing moet Het voordeel voor ons is dat we meer uren kunnen ma ken, en daar verdienen we natuurlijk aan, al-zijn het geen grote bedragen." Toch zit er een gevaar aan een te grote na druk op vakanties met zorg, vindt Siska de Belie van De Wielingen. „We hebben na gedacht of we ons echt moeten profileren als zorghotel. Maar als er alleen maar men sen in rolstoelen door de gang rijden, vra gen andere gasten zich af waar ze nu weer terecht gekomen zijn. Om die reden adver teren we er ook niet mee." De Wielingen is ook gestopt met de opvang van mensen die plastische chirurgie hebben ondergaan. „Het bleek dat die mensen heel veel zorg nodig hadden, en wij zijn geen verpleegsters." Echt goede zorg leveren, die ver der gaat dan thuiszorg, is nog niet zo makkelijk, vindt ook Kim Bakker. „Eigenlijk zou je vakan tiehuizen aan een verzorgings huis moeten plakken. Maar dat is misschien niet de meest vakantie- vriendelijke omgeving." Zeeland seniorenland? y Een jaar of vijf geleden was er in Zeeland voorzichtig enthousiasme over een seniorenstad: een nieuw dorp waar ouderen samen konden wonen. Het initiatief zou nieuwe bewoners naar de regio trekken. Ook in andere regio's in het land werden plannen ontwikkeld. In de Noordoostpolder kreeg de senio renstad een vrolijke naam: Vilavie. De vrolijkheid verdween eind vorig jaar: het project werd op de lange baan geschoven, officieel vanwege de economische crisis. y Uit onderzoek van het ministerie van Ruimtelijke Ordening bleek vo rig jaar dat ouderen helemaal niet op een kluitje bij elkaar willen wo nen. Ze willen voorzieningen in de buurt en ze willen buren van alle leeftijden. Het ministerie conclu deerde dat woningen voor ouderen het beste tussen bestaande bebou wing kunnen worden gebouwd. Tot die conclusie was gedeputeer de George van Heukelom al eerder gekomen. Kleinschaligheid en spreiding zijn - als het aan de pro vincie ligt - de sleutelwoorden bij woonzorg voor ouderen. Alle informatie op één site y Vanaf volgende week is de website www.zeelandzorgvakantie.nl in de lucht. Daarop kunnen toeristen in één oogopslag zien wat de mogelijk heden zijn om zorg en vakantie te combineren. De Zeeuwse recreatiesector ontdekt intussen de gehandicapten en zorgbehoevende ouderen als nieu we doelgroep. De Kamer van Koophandel becijferde twee jaar geleden dat er in Zee land markt is voor jaarlijks zevenhonderd duizend extra overnachtingen als hotels, campings en huisjesparken zich aanpassen aan mensen die zorg nodig hebben. En die berekening had alleen betrekking op Ne derlanders: met Duitsers en Belgen was nog niet eens rekening gehouden. „We merken langs alle kanten dat er markt voor is. We krijgen nu zelfs aanvra gen van reisorganisaties", vertelt Siska de Belie van hotel De Wielingen in Cadzand. Het hotel - dat aan het strand ligt - heeft twee kamers die volledig aangepast zijn aan gasten met een handicap. In één ka mer is alleen een aangepaste douche. Als er medische hulp nodig is, komt er een ver pleegster langs, als de gast een speciaal bed wenst, wordt dat gebracht. En wie een paar keer in de week naar de nierdialyse moet, kan daarvoor in Terneuzen terecht. „We hebben vaste gasten die elk jaar terug komen. Vroeger waren ze beperkt tot va kantiehuisjes, nu kunnen ze ook bij ons te recht. Partners vinden dat fijn, die willen ook wel eens ontlast worden. En bij ons worden ze volledig verzorgd." Op landgoed Rijckholt, vlakbij Geersdijk op Noord-Beveland, worden gasten ook in de watten gelegd. „Onze omgeving is fijn voor mensen die niet zo'n grote actieradi us hebben. Je kunt hier de deur uit, zonder dat je meteen wordt overreden door een bus", zegt mede-eigenaar Kim Bakker. „Voor veel mensen met een grote rolstoel is het een probleem om geschikte accom modatie te vinden. Die kunnen wél bij ons terecht. Daarnaast voorzien we in een be hoefte voor ouderen die het niet meer lukt een dagje weg te gaan. Natuurlijk kunnen ze naar een bungalowpark, maar dan ben je nog nergens. Wij hebben zes hectare waarover ze kunnen wandelen. En een res taurant op eigen terrein. Mensen vinden Zeeland fantastisch, maar er is één nadeel: je kunt met je rolstoel niet bij zee komen." Op het strand bij de Veetse Gat- dam staat sinds dit seizoen een rij slaapstrandhuisjes. Twee daarvan zijn geschikt voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. Ze rij den zó met de auto naar de ingang van hun huisje en kunnen dan meteen het ter ras op. Ook hier is de belangstelling groot, zegt Matthijs Murre van Breezand Vakanties. „Het balletje moet nog een beetje gaan rollen, we moeten het hebben van mond-tot- mond reclame, maar er is absoluut vraag naar, zelfs van mensen uit de buurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137