spectrum 2 Zaterdag 30 mei 2009 Sinds kort bij uw reisbureau: een ooglidcorrectie in combinatie met een vakantie in Zeeland. De operatie is in een privé- kliniek in Goes, de patiënt her stelt op een bungalowpark van Roompot Recreatie. De arrangementen - ook face lifts of het aanbrengen van een tandheel kundig implantaat behoren tot de moge lijkheden - worden aangeboden in een normale vakantiefolder, tussen de huisjes in. „Zeeland leent zich uitstekend voor de combinatie van zorg en toerisme", vindt Hans-Pieter van Not, plastisch chirurg bij het Medisch Wellness Centrum Zeeland (MWCZ), die de behandelingen uitvoert. „Het serviceniveau is hier hoger dan in het westen van het land, zeker op het gebied van verzorging en verpleging." 'Zorgeloos Zeeuws-Vlaanderen', heet het zorgtoerisme beneden de Westerschelde. Klanten van Binkhorst Eyecenter in Oost burg kunnen op vrijdag hun ogen laten laseren, eten en overnachten in een hotel en de volgende dag op controle bij de spe cialist. Zorgorganisatie Zorgsaam heeft met ondernemers om de tafel gezeten om het zorgtoerisme van de grond te krijgen, vertelt adviseur private activiteiten van Zorgsaam, John Smal. „Het oogmerk was om het toerisme in Zeeuws-Vlaanderen op een hoger plan te tillen." Zorgsaam behaalde vorig jaar 1,6 miljoen euro omzet met private activiteiten. Dat is ruim een procent van de totale omzet. „Zó links en rechts draait het wel", zegt Paul Rademacher van Zorgsaam. „We hebben wat overcapaciteit en dat willen we op deze manier benutten. En we doen het graag, maar het mag niet ten kóste gaan van Zeeuws-Vlaamse patiënten die naar het ziekenhuis moeten." Wil Zeeland een rol van betekenis spelen op het gebied van medisch toerisme, dan zijn specialisten van naam nodig, signa leerde het Kenniscentrum Toerisme Re creatie in 2007. Zeeland wordt door het grote publiek niet in verband gebracht met medische kennis. En mensen zijn vooral bereid om te reizen voor een in greep buiten hun regio als de dokter goed is. Daar kan Zeeland frisse zeelucht, mooi licht en natuur als sterke punten tegen over zetten; maar is dat voldoende? Nee, vindt Pieter Vierhout, interim-direc teur van de ziekenhuizen boven de Wes terschelde. „Met enige bescheidenheid zeg ik dat ik zelf een praktijk heb gehad in Twente die sporters uit het hele land trok. We moeten omstandigheden creëren waar niet alleen patiënten, maar ook goe de dokters op afkomen. Vervolgens moet je laten merken dat ze er zijn, je moet het mensen laten weten. Ik denk dat er heel veel kansen liggen, en dat we die moeten pakken." „In Zeeland móet je rekening houden met het feit dat je mensen kunt trekken die in een prettige omgeving een behande ling willen ondergaan. Het is niet voor niets dat er vroeger in Domburg een be handelaar - dokter Mezger - was die men sen trok uit heel Europa. Ik denk dat we onze fantasie hierover de vrije loop moe ten laten gaan. Als je de ziekenhuis zorg in Zeeland goed organiseert, komen er de komende vijf tot tien jaar meer arbeidsplaatsen bij. Dat wordt alleen maar Recreatieondernemers in Zeeland ontdekken toeristen met een handicap, zorgorganisaties storten zich op de vakantiemarkt. Het lijkt een logische kruisbestuiving, maar is dat ook zo? Deel twee in een serie verhalen over de verborgen kracht van Zeeland. door Nadia Berkelder fotografie Lex de Meester CZ. „Limburg bijvoorbeeld. Daar noemen ze het 'Helende hellingen'. Wij vinden het wat merkwaardig dat zorg op deze manier wordt gecombineerd met toeris me. Vakantie hoort leuk te zijn en ik kan me leukere dingen voorstellen dan een operatie ondergaan. Of patiënten er be hoefte aan hebben? Patiënten hebben grote behoefte aan goede zorg, die ook nog eens dicht bij huis is. Met de toene mende concurrentie in de zorg denk ik dat klanten steeds vaker eisen dat ze goed geopereerd worden en dat de nazorg goed is." Daar is Hans-Pieter van Not het van harte mee eens. Sterker nog: kwaliteit is juist het sterkste punt van de kliniek in Goes, vindt hij. „Veel mensen gaan naar het bui tenland voor een behandeling, terwijl ze geen idee hebben hoe goed die dokter is. Als leek kun je daar ook niet achter ko men. In Zuid-Amerika hebben ze bijvoor beeld een naam op het gebied van plasti sche chirurgie, maar hoe is het met de na zorg? Stel je voor dat je in Honduras bent en je borstprothese valt eruit. Bij ons krij gen ze een state of the art behandeling én goede nazorg." Dat de Zeeuwse zorgsector te behoudend zou zijn om initiatieven op het gebied van zorgtoerisme met succes van de grond te tillen, ontkent Van Not met klem. „Natuurlijk is het voor een aantal collega's bezwaarlijk om 's avonds spreek- meer als de toeristen ook naar Zeeland ko men voor de zorg. De gezondheidszorg is de industrie van de toekomst." Peter Bommeljé is eigenaar van hotel Bommeljé in Domburg. Hij ziet wel markt in zorgtoerisme, maar ook hij vindt kwaliteit op medisch gebied een voorwaarde. „Je moet iets neerzetten wat de buren niet hebben." En dat is pre cies wat hij van plan is: Bommeljé wil een zorghotel in Domburg. „Het wordt een combinatie van recreatie, medische well ness en ziekenhuisverplaatste zorg. De vergoeding die wij kunnen vragen voor een kamer is zeker de helft van de prijs van een ziekenhuisbed. We zitten al jaren in de recreatieve sector. We weten heel goed wat er te halen valt. De combinatie zorg en recreatie kan werken, maar het is geen makkelijke. Het zijn absoluut geen gebaande paden." Tegelijkertijd is die relatieve onbekend heid een voordeel voor ondernemers met ambitie: „Voor mensen die willen revali deren in een leuke omgeving is er nu bijna niets." Op dit moment wil Bommel jé zijn plannen niet verder toelichten, hij wil eerst goede afspraken maken met toe komstige partners en zorgverzeke raars. „Steeds meer regio's profile ren zich op dat gebied", stelt Dirk-Jan Westerwoudt van zorgverzekeraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 136