:<s media 47 Hij viert zijn 20-jarig sportjubileum bij een nieuwe werkgever, die dit jaar ook 20 jaar bestaat. De recente 'fusie' tussen Edward van Cuilenborg en Eurosport, kon niet op een beter moment komen, door Monique Brandt Monty Python media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 30 mei 2009 Tijdens zijn eerste Euro sportklusje, commen taar geven bij een inter nationale tenniswed strijd, vloog prompt de regiewagen in brand. Dat werd dus improviseren geblazen in zijn krappe commen taarhokje in de burelen onder het Olympisch Stadion in Amsterdam, waar zijn nieuwe werkgever Euro sport huist. Het zijn juist die mo menten die zorgen voor de adrena- linekick die Edward van Cuilen borg (41) de afgelopen maanden node miste. Toen hij eind november opstapte bij SBS had hij een sabbatical in zijn hoofd. Leuke dingen doen met zijn gezin, beetje reizen, beetje sporten. De gunstige financiële re geling die zijn vorige werkgever trof, schiep in feite alle vrijheid. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en toen oud-wielren ner Danny Nelissen, nu 'produc tions manager' bij Eurosport, hem in april vroeg als tennis- en voetbal commentator bij de pan-Europese sportzender, ging Van Cuilenborg meteen overstag. De komende week is hij nog volop bezig als ten- niscommentator tijdens de wed Edward van Cuilenborg: „Sport is niet alleen mijn werk, het is ook mijn grootste hobby." foto Cynthia Boll strijden op Roland Garros en dat bevalt prima. „Ik ben nu eenmaal maf van sport", aldus de Rotter dammer, die zijn loopbaan in de sportjournalistiek ooit begon als koffie jongen en veredelde telefo nist van Kees Jansma en Mart Smeets. „Ik miste het. De hoog spanning van een live-uitzending. Sport is niet alleen mijn werk, het is ook mijn grootste hobby. Ik kan het niet loslaten. Op huwelijksreis in Florence gingen we nog naar Fio- rentina. Ik moest naar dat stadion. Commentaar geven is zo leuk. Ik realiseerde me dat ik gek zou zijn als ik definitief zou stoppen. Toen kwam Eurosport voorbij, en ik dacht even: het móet zo zijn. Dit gaan we doen!" Het was het hoogtepunt na een niet al te makkelijke periode. Zes jaar werkte Van Cuilenborg bij SBS. Hij presenteerde er vanaf 2002 vrijwel alle sportprogram ma's, waaronder wedstrijden van het Nederlands elftal, het mara- thonschaatsen, de dartswedstrij den, beachvolleybal, Formule 1, de Vierdaagse en het bekervoetbal. Maar in 2008 trok de zender de 'lossere' Jan Joost van Gangelen aan. Van Cuilenborg had toen zelf al besloten op te stappen, omdat SBS steeds minder sport brengt en hij zich ook niet kon vinden in de entertainmentachtige manier waar op SBS-sport wordt aangepakt. Harry Vermeegen en outsiders als Natasja Froger als analisten in de studio bij een interland? Prima, maar niets voor 'De Cuil'. Dat een anonieme bron in het blad Voetbal International natrap te door hem van oncollegialiteit te betichten, deed pijn. „Mijn vertrek op zich helemaal niet. Ik zat er ge woon niet meer zo lekker. Die showy aanpak is niet mijn stijl. Shownieuws belde me om te praten over de scheiding van Kluivert. Daar doe ik niet aan mee. Ik moet niet met spelers praten over hun vrouwen of exen. Ik ben er voor de sport, niet voor de randzaken." Veel geleerd heeft hij er wel, zegt Van Cuilenborg. Met name het darts leerde hem losser te worden in beeld. Zelf gooit hij overigens ook een leuk pijltje: hij deed ooit zelfs mee aan het Nederlands kam pioenschap. Voorafgaand aan iede re dartsuitzending gooide de pre sentator zich warm met darter Co Stompé. De sportliefde was voorbestemd. In zijn wieg kreeg hij al een honk balpet en een honkbalknuppel van vader Cees van Cuilenborg, die met zijn team in de hoofdklasse uitkwam. Zijn moeder gaf tennis les. Zelf deed hij aan atletiek, voet bal, van alles wat. Ook in het begin van zijn loopbaan ging het alle kan ten op: hij studeerde communica tie en had baantjes als koerier, ma- nusje-van-alles in een bejaarden tehuis en werkte zelfs in een seks shop in Utrecht. Bij toeval kwam Van Cuilenborg bij Studio Sport te recht. Hij begon als koffiezetter en telexscheurder. Gaandeweg leerde hij er monteren en tussen de be drijven door ging hij als notulist met Kees Jansma mee naar con tractbesprekingen met sportbon den. „Kreeg ik weer enorm van hem op mijn flikker als ik iets niet goed had opgeschreven." Toen Studio Sport met het dagelijk se Sportjournaal begon, werd Van Cuilenborg ingezet als presentator. Sindsdien is hij nog steeds aan het leren, aan het zoeken. „Als presen tator en commentator is het altijd zoeken naar de juiste balans. Ik waak ervoor niet te veel te gaan zit ten babbelen. Ik hou van stilte en durf meer mijn mond te houden. Ik speel meer dan vroeger met stemgebruik, soms met emotie, soms afstandelijk. Ik heb daarin zelf niet echt voorbeelden. Nou ja, Mart Smeets misschien. Hij is, net als ik, echt een sportdier. Hij heeft de kwaliteit om én boeken te schrij ven én te interviewen én commen taar te geven én te presenteren. Hij is de meester van de improvisatie." 7 Reageren? redactie.media@wegener.nl In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto CPD Sinds november 1996 staat Life and how to survive it in mijn boekenkast. Ge schreven door komiek John Cleese en zijn psy chiater Robin Skynner. Ik heb het gekocht in een periode dat Monty Python volop werd herhaald op de Nederlandse en Belgische televisie. Misschien dacht ik er een verkla ring voor dit soort geniale humor in te vinden. Het boek valt tegen. Het zijn moeizame dialogen, boor devol pretentieuze, filosofische overwegingen met af en toe, geluk kig, een komische noot. Humor is uiteindelijk een kwestie van smaak. Cleese in 2003 tegen het Amerikaanse blad People: „Wat me verbaast, is dat er om de paar jaar een nieuwe generatie fans opstaat. Tieners ontdekken het en vinden Monty Python geweldig. Als je me vraagt hoe dat komt? Ik heb geen idee." Ik ook niet. Ik weet alleen dat ik bij het zien van de memorabele sketch the minis- tery of Silly Walks iedere keer weer onder de tafel lig van het lachen. Op het 'ministerie van rare loop jes' heeft iedereen een afwijking aan de benen, waardoor normaal functioneren er niet bij is. De man die komt solliciteren, moet bewij zen dat hij over een bizarre tred be schikt. Die heeft hij ook, maar hij wordt tot zijn grote teleurstelling als 'te normaal' beoordeeld. De serie wordt van 1969 tot 1983 uitgezonden en begint als Monty Pythons Flying Circus. Samen met Graham Chapman, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones en Michael Palin schrijft Cleese tv-geschiede- nis. Het wordt nu beschouwd als een van de meest invloedrijke se ries aller tijden in Engeland. De absurdistische sketches en dialo gen van Monty Python bleken trendsettend. De formule van de Amerikaanse show Saturday Night Live werd erop gebaseerd. Nog steeds zie je in hedendaagse kome dies als Little Britain de hand van Cleese en co. Een van de succes nummers van de mannen van jiske- fet, de dierenwinkel, is onmisken baar gebaseerd op de Monty Py thon-aflevering Dead Parrot waarin Cleese een klacht komt indienen, omdat zijn papegaai dood is. Monty Python is uitgegroeid tot een merk dat tot op de dag van vandaag nog voortleeft. Er zijn films gemaakt, zoals de controver siële Monty Pythons Life of Brian, miljoenen boeken gingen over de toonbank en de musical Spamalot, die voortborduurde op de film Monty Python and the Holy Grail, werd een succes op Broadway in New York. Branko Eijssen 7l 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123