u Kijken naar kachels op warme lentedag N 'Ik ben dol op die grote schouwen' 33 wonen Mijn oleander heeft zwarte stipjes op de bovenste delen van de stengels en zwarte bloemknoppen. 'Beproefd huismiddeltje': de roetdauw te lijf met een mengsel van spiritus en zeepsop. wonen@wegener.nl 024-3650509 llze Rike en haar gezin zijn bezig met (de voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de zoektocht naar een kachel. Ruim boven de 20 graden Celsius was het toen we de 'kachelwinkel' bin nenliepen. Het enige personeelslid keek dan ook verrast op dat er, een uur voor sluitingstijd, nog klanten kwamen. Maar wij hebben weer een bijzonder idee voor die ka chel, of eigenlijk vooral ik, dus is het handig toch eens te gaan in ventariseren wat er precies op ka- chelgebied te koop is. Al toen we ons huidige huis koch ten, vonden we het jammer dat er geen open haard of ka chel in zat. Maar het was één van de 34 huizen in een project en door de gemeente was in dertijd als mi lieu-eis gesteld dat er geen rookka naal in mocht worden gemaakt. Enkele bewoners hebben direct na oplevering een rookkanaal la ten aanleggen (dat mocht wel), maar die moeite hebben wij niet genomen. Ook bij een latere ver bouwing vonden we de kamer al te vol voor een haard. Achteraf zijn we daar wel blij om, want ei genlijk vinden we een kachel veel fijner, zo hebben we geconsta teerd. Vrienden van ons hebben een prachtige allesbrander en die houdt het hele huis aangenaam warm. Een ander groot voordeel: bij een open haard moet je eigenlijk wach ten met naar bed gaan tot hij echt goed uit is. Dan zit je dus de halve Zaterdag 30 mei 2009 Deze schouw zag llze in een winkel voor tweedehands bouwmateria len. 'Prachtig, maar wel een beetje groot', vonden moeder en dochter Kiki. foto's llze Rike De kachel die llze erg mooi vindt: vierkant met ook-ronde vormen. avond naast een langzaam dovend vuurtje. Een kachel gaat vanzelf uit als je al heerlijk een paar uur op één oor ligt. Dus in ons nieuwe huis willen we een kachel. Tegelijk ben ik ook wel erg dol op van die grote schou wen. Het allermooist vind ik zo'n echte Engelse Inglenookfireplace: een bijna kamerbrede schouw waar je met stoel en al in kunt zit ten naast een knappend haard vuur met een kookpot erboven. Prachtig. Maar dat blijft bij een droom. Die schouwen horen bij oude Engelse cottages en het zou een beetje too much worden in ons huis. Wat ik heb bedacht, is dat we de kachel combineren met een wat bescheidener formaat schouw. Ik heb op internet plaatjes gezocht, en het komt vaker voor. Toch keek de kachelverkoper er in eerste in stantie vreemd van op. Hij diri geerde ons direct naar schouwen waar alleen een glasplaat voor zit Hartstikke mooi voor in een mo dern, strak ingericht huis. Zelf heb ik een beetje het gevoel dat je dan naar een televisiescherm zit te kij ken, maar los daarvan past het minder goed bij de landelijke sfeer die wij zoeken. Nadat we duidelijk hadden ge maakt, dat we een echte kachel willen met een schouw erom heen, had hij wel wat tips. Er had zelfs een voorbeeld gestaan in de showroom, voordat die kort gele den was verbouwd. „]e moet dan wel letten op de grootte van de ka chel ten opzichte van de schouw. De warmte moet wel weg kun nen, ook aan de zijkant van de ka chel." Een vierkante kachel scheen ook beter te zijn dan één van de vele ronde modellen die in de zaak stonden. En wat goed is om te weten voordat de bouw van ons huis begint: het is beter de ka chel onder de vloer te ontluchten dan naar de muur erachter. De kachel van onze vrienden stond er ook, in een iets moderne re uitvoering. Maar wij vielen al snel voor een ander model: vier kant, maar met toch wat ronde vormen. Nu nog een passende schouw eromheen. We weten al dat we die in elke maat en vorm kunnen laten maken, dus dat wordt nog lastig kiezen. Een paar interessante sites met meer informatie over kachels: www.heerkens.nl www.druhaard.nl www.kachelplaats.nl www.kachels.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezeres M. Verdaasdonk is fan van oleanders. Ze heeft er talloze in haar tuin, en sinds vorig jaar ook een (voor haar) nieuwe: 'een licht geel" met roze exemplaar'. In de loop van vorig jaar kreeg de plant zwarte stipjes op de bovenste delen van de stengels. 'Ook de bladeren werden aangetast en de bloemknop pen zwart. Ze bloeiden nog wel, maar slechter dan normaal. Dit jaar gaat het weer dezelfde kant op.' Wat er precies speelt, is ook voor deskundige Romke van de Kaa niet geheel duidelijk. „Schimmel- en bacterieziekten zijn moeilijk te diagnostiseren zonder de plant on der de microscoop te bestuderen. Het lijkt erop dat de plant door de schimmel Ascochyta wordt aange tast. De schimmelsporen versprei den zich op nat blad. De remedie is om het blad zoveel mogelijk droog te houden en het water altijd op de pot te geven, nooit op de plant. Ver wijder aangetaste delen en gooi ze in de groene container. Ontsmet de snoeischaar met alcohol." Twee keer hebben wij bericht over de lotgevallen van de Camellia. Of camelia, op z'n Nederlands, zoals een lezer ons terechtwees. In die af leveringen ging het over roetdauw, een zwarte roetlaag op het blad van de plant. „Roetdauw is een schim mel die groeit op honingdauw, een kleverige stof die door luizen wordt afgescheiden", legde kenner Romke van de Kaa uit. Hoewel de plant er niet aan doodgaat, staat zo'n laag niet fraai. Wie de strijd wil aangaan, moet de luizen te lijf met een insec ticide, tipte Van de Kaa. Maar er zijn ook andere methodes. Zo mailden M. Oostenbrink en N. Poulus dat het met spiritus bestrijken of be sproeien van camelia-bladeren ook resultaat heeft. „Spiritus is een be proefd huismiddel. Meestal wordt het vermengd met zeepsop", weet Van de Kaa. „Dit mengsel is effectief en milieuvriendelijk, maar bedenk wel dat je bij een camelia die 4 me ter hoog en breed is, een week be zig bent. Ook moet de spiritus-kuur na drie weken worden herhaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107