31 wonen 'Hét voorbeeld van ontwerpen' YvA wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 30 mei 2009 ONTWERP Tizio tafellamp (1970), voor Artemide. ONTWERPER Richard Sapper. EIGENAREN Henk te Boekhorst en zijn partner Hennie Horst. WANNEER GEKOCHT „Direct na mijn studie, zo rond 1984", zegt Te Boekhorst. „Tijdens mijn opleiding aan de Acade mie voor Industriële Vormge ving werd deze lamp al als hét voorbeeld van een geslaagd ontwerp beschouwd." WAAROM GEKOCHT „Ik wilde hem per se hebben. Het was een van de eerste lampen vol gens het halogeenprincipe. De constructie, met een tegenge- wicht en een transformator die in de lampbasis verwerkt zit, sprak me enorm aan. Bekabe ling is dus overbodig. Het is een tijdloze lamp, die alle ver huizingen heeft overleefd en in het MoMA in New York staat. Hij kan als tafellamp, vrijstaan de lamp of als indirecte verlich ting dienen. Ik weet zeker dat ik 'm nooit weg doe." PRIJS Zo'n 500 gulden (230 eu ro). Destijds een flink bedrag, dat Te Boekhorst na zijn studie tijd van zijn eerstverdiende loon betaalde. TE KOOP Artemide (www.artemi- de.be) produceert de Tizio nog steeds, in zwart en chroom en in verschillende tafel- en vloer- lampuitvoeringen en afmetin gen. Prijzen variëren van zo'n 200 euro tot circa 500 euro (zie bijvoorbeeld www.design- wonen.nl, www.dmlights.be en www.lightl 1 .nl). Op Markt- plaats.nl staan meer Tizio's te koop. Voor een zwart exem plaar zoals Te Boekhorst en Horst bezitten, vraagt een Limburgse verkoper 150 euro (zie link: http://link.markt- plaats.nl/251845972). Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.ni Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! Vogels zijn de lievelin gen van veel tuiniers. Zij verorberen de we reld aan insecten, vooral als ze jongen hebben. Wie een dikke steen in de tuin legt, zal al gauw zien dat de lijster die als aambeeld gebruikt om slakkenhuisjes op kapot te slaan. Het spreekt vanzelf dat vogels behoefte hebben aan beschut ting. Dichte struiken, vooral met doorns, zijn geliefde plek ken om te schuilen en te nes telen. Besdragende struiken zorgen daarnaast ook nog voor voedsel. In een ondiepe schaal met water kan gebadderd worden, het water moet wel dagelijks worden ververst. Nestkastjes ophangen in het voorjaar heeft weinig zin. De vogels hebben dan allang ergens an ders onderdak gezocht. Wie ze echt wil helpen, hangt nieuwe kastjes al voor de win ter op, zodat ze er ook koude nachten in kunnen doorbren gen. Hang ze niet pal in de zon of met de opening in de heersende windrichting. Kikkers verorberen ook flink wat muggenlar- ven, slakken en andere impopulaire tuinbezoekers. Wie een vijver heeft, ook al is die nog zo klein, heeft ze frequent op bezoek. Padden zijn landdieren, maar hebben water nodig om hun snoeren met eitjes in af te zetten. Soms doen ze dat in een doodgewone vijver. Amfibie ën kruipen graag weg op vochtige, donkere plekken. Een slordig opgetaste houtsta pel met veel openingen is een goede overwinteringsplaats. Ook een stapel stenen of dak pannen biedt nuttige dieren onderdak. Egels zijn natuurlijke vij anden van de slak. Dat vinden tuiniers niet erg, want slakken kunnen in een mum van tijd gatenkaas ma ken van mooie bladplanten als Hosta en Ligularia. Ook egels rommelen graag in een tuin die niet al te net is. Wie het ze naar de zin wil maken, creëert een nestgele genheid. Op www.egelop- vangamstelveen.nl staan daar van de bouwtekeningen. Momenteel zijn strakke vij vers met rechte, steile wan den helemaal in. Prachtig, maar voor egels is, hoewel ze goed kunnen zwemmen, de wand een niet te nemen bar rière. Zorg daarom in een hoek altijd voor een stapel ste nen of andere Vluchtroute'. Slakkenkorrels vormen een groot gevaar voor egels. De egelopvang krijgt elk jaar veel dieren binnen, die vergiftigde slakken hebben gegeten. Brand ook nooit stapels tak ken af zonder te kijken of er geen egels onder zitten. Geef ze nooit melk. Daar krijgen egels diarree van. Hennie Horst achter de laptop. De Tizio licht hem bij. foto Henk te Boekhorst In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105