won@n3o 5 Zaaien m Opruimgarage Alles hangt met alles samen Cursus dieren in de tuin Zaterdag 30 mei 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaai liever in bloempotten dan in de volle grond. foto CPD O 2 Het klinkt zo een voudig: zaaien in het voorjaar, of in de herfst. Maar hoe zaai je eigenlijk? Daar blijken nog al wat misverstanden over te bestaan. In principe kun je alle planten zaaien, of het nu om bomen en struiken of om primitieve sporenplanten gaat. De belangrijk ste voorwaarde is dat het zaad kiemkrachtig moet zijn. Sommige zaden, bijvoorbeeld die van een artisjok, kun je best vijfjaar bewaren zonder dat ze hun kiemkracht verlie zen. Andere zaden, zoals van sommige primula's, zijn hun kiemvermogen na een paar weken kwijt. Om die reden heeft het geduurd tot de uitvinding van het vliegtuig, voor dat veel planten uit verre streken Europa bereikten. Sommige zaden kiemen snel. Wie rucola zaait, ziet na drie dagen plantjes opkomen. Voor peterselie moet je drie weken wachten. Veel bomen en struiken doen er nog langer over. Ook zijn er planten, bijvoorbeeld sommige lelies, die in hun eerste jaar na het zaaien alleen een wor tel maken en pas in hun tweede jaar een blad. Voeg daarbij het feit dat sommige zaden alleen ontkie men als ze aan de oppervlakte liggen, en andere al leen in het donker, en weer andere niet nadat ze eerst bevroren zijn en je beseft dat verkeerd zaaien nogal eens tot mislukkingen leidt. Om terug te komen op de vraag hoe je nu eigenlijk zaait: ik denk dat het verstandig is zoveel mogelijk in bloempotten te zaaien en niet in de volle grond. Een bloempot kun je gemakkelijk wegzetten op een plaats waar duiven en muizen er niet bij kunnen. Ook kun je een bloempot met zaailingen die al voor de winter gekiemd zijn, nog eens binnenhalen als we een strenge winter beleven. Zaai in potgrond die weinig meststoffen bevat. Tere zaailingen hebben in hun eerste dagen geen behoef- te aan veel fosfor, stikstof en kalium. Het is goed mo gelijk in gewone tuingrond te zaaien, maar steriliseer die dan eerst door er kokend water overheen te gieten. Wel even laten afkoelen voordat u zaait. Het is handig het zaad af te dekken met een dun laagje fijn grind, bijvoorbeeld aqua- riumgrind dat je bij een dierenwinkel kunt kopen. Dat voor komt dat bij het water geven alle zaden naar één kant van de pot spoelen. Daarnaast houdt het de grond vochtig. De meeste winterharde vaste planten, bomen en struiken zijn vorstkiemers. Hun zaden bevatten een remstof die ont kiemen tegengaat en die door de afwisseling van vorst en dooi wordt afgebroken. Zaai die zodra het zaad rijp is (vaak in de zomer) en zet de bloempotten op een beschaduwd plaatsje. De regen zorgt voor het water geven. Schrijf naam van de plant en datum van het zaaien op een steeketiket. Eenjarige planten en planten uit subtropische streken kun je beter in het voorjaar zaaien. Dat kun je binnen op de ven sterbank doen om het kiemen van de zaden te bespoedigen. Het bedekken met een laagje grind is in dit geval overbodig. Opruimen is een vervelend klus je. Dat zal iedereen beamen. Nou ja, iedereen... Er zijn mensen die niets liever lijken te doen dan sor teren en opbergen. Heel gedisci plineerd de hele dag door, tot al les in de daarvoor bestemde (en gelabelde) doos zit. Maar dat zijn uitzonderingen. Het gros ruimt wel op, maar niet van harte. Als dat voor één groep in het bijzonder geldt, zijn het kinderen. Toch is opruimen iets foto CPD dat zij moeten leren. Dus waar om niet spelenderwijs met een - heel coole opbergmand? De manden van het merk Rice (www.rice.dk) zijn meer dan al leen praktische opbergers voor speelgoed. De afgebeelde opruim garage brengt de fantasie van elk jochie op hol. Geen autofan? De mand is ook te koop in andere varianten, waaronder een zigeu nerwagen en een boerderij. Het kleinste formaat kost 40 euro. Dieren als Schattige jonge vogeltjes, die wil iedereen wel in de tuin. Maar mieren gaan we met kokend water te lijf en van regenwormen krijgen we de kriebels. Toch zijn al die creaturen, van de meest aaibare tot de griezeligste, van nut in de tuin. En wie een beetje slim is, kan ze nog als tuinhulpje inzetten ook. door Frederike Krommendijk Regenwormen hebben niet echt de X-factor. Ze zijn glibberig en er is bijna geen kop of kont aan te ontdekken. Wie wordt daar nou warm van? Een beetje slimme tuinier, bij voorbeeld. Want regenwor men zijn ongelooflijk nuttige dieren. In een beetje gezonde tuin kun je er op elke vierkan te meter wel vijfhonderd vin den. Het zijn de opruimers van de natuur. Ze trekken af gevallen blad en andere rom mel de grond in en verwer ken het daar tot vruchtbare wormenmest. Doordat ze gangen maken in de grond, beluchten ze die automatisch. Water kan bovendien beter weglopen in die gangetjes. Voor wie ze engerds blijft vin den: regenwormen staan op het menu van heel wat gelief de zangvogels. Lieveheersbeestjes kun nen al op meer fans re kenen dan regenwor men. Vooral rozenliefhebbers weten de gestippelde diertjes te waarderen, omdat het ge weldige bestrijders van luizen zijn. Ook in de groentetuin hebben ze daarom veel waar de, met name op luisgevoeli- ge gewassen als sla en tuinbo nen. Lieveheersbeestjes leggen hun eitjes in bladafval. Wie ze dus graag tegenkomt in zijn tuin, moet in het najaar afzien van die enge winter- klaarbeurt, waardoor alles er als een kaalgeslagen bouwter- reinbij ligt. Holle stengels, dorre blaadjes, het zijn alle maal prima overwinterings- plekken voor veel nuttige in secten. Je kunt het zelfs nog beter doen door holle, droge stengels, bijvoorbeeld van maïs, met een touwtje bij el kaar te binden en op een droog, beschut plekje op te hangen. Een mooi hotel voor veel nuttige diertjes. Over het algemeen kun je stellen dat je het minste last van plagen en aantastingen hebt, als je een gezond ecosysteem in de tuin hebt. Dat betekent natuurlijk dat je geen bestrijdingsmiddelen gebruikt, dat de grondkwaliteit goed is door het gebruik van natuurlijke meststoffen en compost, dat je geen planten dwingt op plekken waar ze helemaal niet gedijen en dat je bovenal niet de hele tijd alles opruimt. De natuur heeft nuttige krachten genoeg om afgevallen blad en stengels weg te werken. Wie bijvoorbeeld een boomstronk eens van dichtbij bekijkt, ziet dat die krioelt van het leven. Misschien niet allemaal even aantrekkelijke wezentjes, maar wel allemaal met hun eigen doel. Het is esthetisch helemaal verantwoord vaste planten in grote groepen aan te planten, maar voor het natuurlijk evenwicht in de tuin is dat juist een minder goed idee. Hoe meer bio-diversiteit, vooral van inheemse planten, hoe groter de variatie aan bijvoorbeeld insecten en dus ook vogels. Bij Eco-park De Kleine Aarde in Boxtel wordt op 19 september een cursus gehouden waarin het dierenleven in de tuin centraal staat. Wat hebben verschillende diersoorten nodig om zich gelukkig te voelen in je tuin, hoe richt je de tuin in, welke beplanting kies je en hoe kun je dieren lokken? Al deze vragen komen aan de orde. De middag wordt besteed aan het bouwen van een dierentoren of het maken van kleine voorzieningen voor vogels, vlinders of insecten. De cursus duurt van 10.00 tot 16.30 uur, deelname kost 55 euro inclusief lunch en koffie/thee. Opgeven kan tot 1 september. Meer info www.dekleineaarde.nl onder de button ecopark. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104