Atleet John Jansen neemt een poosje rust Alle wielerliefhebbers komen aan hun trekken in 's-Heer Arendskerke 3 6 Vrijdag 29 mei 2009 Handbaltrainer uit Middelburg heeft lange staat van dienst. door Koen de Vries middelburg - John Jansen stopt als trainer van de vrouwenploeg van handbalclub EMM. De Middelbur ger is vanaf 1976 actief als oefen- meester en heeft behoefte aan een beetje rust. Jansen was bij vele clubs actief meestal in Zeeland, maar ook daar buiten. Hij haalde bijna alle diploma's, was actief in verschillende trainersverenigingen, leidde Zeeuwse jeugdselecties en organiseerde nascholingen in heel Nederland. Definitief afscheid nemen wil Jan sen niet, hoewel hij ooit aankondig de er op zijn vijftigste definitief mee te stoppen. Dat kwam er in de verste verten niet van. Steeds kwamen er nieuwe clubs en de Middelburger wilde geen 'nee' zeg gen. Mede omdat hij enkele 'jobs' als een uitdaging beschouwde. „De afgelopen jaren waren erg leuk", kijkt hij terug. „De laatste drie jaar bij EMM, maar ook daarvoor." Daarom wil hij graag verder, maar nu even niet. De trainer, bijna 57, kan over anderhalf jaar in de vut en krijgt dan veel meer tijd. „Ik ga door, maar weet nog niet hoe. Ik zie wel wat er op mijn pad komt." Van z'n twaalfde tot z'n 28e was Jansen zelf handballer. Hij was hoekspeler, eerst bij het Vlissingse Olympus, later bij het Middelburg se EMM, meestal op eerste- of 's-HEER ARENDSKERKE - Jong, Oud, beginner, gevorderd, met stads- fiets of racefiets, het maakt alle maal niks uit op het Auto De Laat Wielerfeest van komend weekein de in 's-Heer Arendskerke plaats- tweededivisieniveau. Een liesbles sure zorgde ervoor dat hij zijn ver tier elders moest zoeken. Aanvan kelijk wilde hij scheidsrechter wor den, maar het liep anders. „Ik deed een cursus jeugdtrainer en werd ge beld door de voorzitter van'GSC uit Goes. Hij vertelde dat ze ie mand voor de vrouwenploeg zoch ten. Ik dacht dat hij zich vergiste en zei dat ook. Maar hij wilde mij hebben. Ik heb ja gezegd en ben er zo een beetje ingerold. Ik heb er nooit spijt van gehad." Vooral de combinatie met z'n werk beviel goed. Jansen werkt van jongs af aan bij zorgverzeke raar CZ. ,,'s Avonds kon ik de knop omdraaien. Handbal was en is een uitlaatklep. Het is beter om te gaan handballen dan om thuis te blijven zitten. Voor mijn werk, voor de sport en voor mezelf" Zijn eerste jaren beschouwt Jansen nog steeds als een van de hoogte punten. Hij werkte heerlijk samen met de Goese handbalsters en werd verschillende keren kam pioen. De club klom op van de tweede klasse naar de eerste divi sie. In totaal is hij vijf keer kam pioen geworden en twee keer gede gradeerd. Maar dat is niet het enige dat telt. „Het is minstens even be langrijk dat je lekker kunt werken. Dat is vaak gelukt. Dat blijkt ook wel, want ik ben bij veel clubs te ruggevraagd." Ook bij de mannen van Walche ren, in het seizoen '87-'88 liep het gesmeerd. Maar toen het even min der ging, gooide Jansen de hand- vindt. Bijna ieder fietsliefhebber kan aan zijn trekken komen. Om die reden hoopt de organisa tie op veel deelnemers. Vooral de Dernyrace van vanavond moet een publiekstrekker worden. doek. „Het is de enige keer dat ik opgestapt ben. De manier waarop verdiende geen schoonheidsprijs. Het zat even tegen, ik heb de tele foon gepakt en heb gezegd dat ik niet verder ging. Nu heb ik daar spijt van. Ik had de confrontatie met de groep moeten aangaan. Achteraf was het een leermoment. Sindsdien ben ik nooit mee tus- senstijds opgestapt, hoewel het niet overal altijd vlotjes verliep." Jansen heeft ploegen op hoog ni veau getraind, een eredivisieteam had hij echter nooit onder zijn hoe de. „Dat was misschien te hoog ge grepen. Je moet dat kunnen combi neren met je werk. Dat wordt op dat niveau moeilijk. Verder heb ik zelf te weinig trainers gehad van wie ik werken op dat niveau heb kunnen leren. In Limburg liepen veel goede trainers rond, in Zee land was dat anders. Ook in de tijd dat hier op hoog niveau gespeeld werd." Toch heeft hij wel de mentaliteit om op het hoogste niveau mee te kunnen. Jansen is gevormd door problemen met zijn luchtwegen in zijn jonge jaren. Hij zat een jaar in astmacentrum Heideheuvel in Hil versum. Hij was de kleinste van het hele spul en had een moeilijke tijd. „Het positieve is dat ik die tijd heb geleerd nooit op te geven. Als iemand nu tegen me zegt 'waar be gin je aan', dan word ik alleen maar fanatieker om het tot een goed eind te brengen. Ik heb de vrouwen van Groene Ster uit Ze venbergen in de eerste divisie ge- Vandaag zal er om 18.00 uur ge start worden met de SP-klasse van de TMZ. Daarna begint de wed strijd achter de derny's. Morgen zal de jeugd om 14.00 uur aftrap pen met de Dikke Banden Race, houden, terwijl iedereen dacht dat ze zouden degraderen als een bak steen. En het jaar erop heb ik het zelfde gedaan bij de mannen van Helius uit Hellevoetsluis." Jansen voelt zich een beetje schul dig dat hij stopt. „Er zijn bijna geen geschikte vervangers in Zee land meer. Het is afwachten of EMM een opvolger kan vinden. Toch heb ik de knoop doorgehakt. Ik moet ook een beetje aan mezelf denken." Handbal is. zwaar op z'n retour, er kent Jansen. Delta Sport uit Zierik- zee doet het goed, maar elders is het veel minder dan vroeger. In Zeeuws-Vlaanderen zijn alle clubs ter ziele, in Bergen op Zoom en Roosendaal ook. Jansen: „Handbal is zo'n specifieke sport, je leert het niet op straat of op strand. Daar ga je voetballen, basketballen of vol leyballen. We hebben in Zeeland te weinig vrijwilligers. Degenen die er zijn, hebben hun handen vol om hun eigen club te runnen." „Voor mij blijft het een spelletje om van te genieten. Toen ik jong was, moest ik een keuze maken tussen voetbal en handbal. Eerst vond ik handbal een meisjesport, maar daar ben ik van teruggeko men. Ik koos voor handbal, tot die pe teleurstelling van m'n vader. Handbal is veel completer dan voet bal. Je moet alles kunnen, aanval len, verdedigen, je komt veel meer aan de bal, het is fysieker en daar door moet je kunnen incasseren. Handbal is en blijft voor mij een prachtige sport." waarna het Nederlands kampioen schap voor ID-renners van start gaat. Aan het eind van de middag strijden de amateurs in verschillen de categorieën (40+, B en A) om de titel. Experiment lijkt met halen WK-limiet al geslaagd. door Wilko Voordouw BARNEVELD - Bram Som (29) is maandag een van de trekpleisters op de FBK games in Hengelo. De Europees kampioen op de 800 me ter zal meer dan ooit met argus ogen worden gevolgd, hij heeft zijn trainingsmethode radicaal ver anderd. Maar voor alles blijft hij onverminderd ambitieus. „Alles is gericht op de Olympische Spelen van 2012." Som kwalificeerde zich zaterdag, alsof er niets aan de hand was, in Rabat voor het WK atletiek in Ber lijn. Dat klinkt heel normaal, maar is het niet. Som is namelijk een uniek atletiekexperiment begon nen met zichzelf als enig proefko nijn. Het motto: 'Minder is meer'. 'Vroeger verlangde ik naar de rustdag, nu ben ik blij als ik mag trainen' De atleet vond eind vorig jaar dat het roer radicaal om moést. Na zijn mislukte olympische missie als gevolg van wéér een blessure ging hij bij zichzelf te rade. Op een kladblok had hij zijn doelen voor het jaar 2008 geschreven. Het hoofddoel was de finale halen van de Spelen in Peking. „Maar ik slaag de er niet eens in om mezelf te kwalificeren." In de laatste tien da gen dat hij de limiet nog kon lo pen, vloog hij letterlijk het conti nent over om op vier plaatsen nog een 800-meterrace te lopen. „Com plete waanzin", zegt hij nu. Er diende iets te gebeuren. Som dacht bij een goede kop cappucci no na en kwam tot de conclusie dat hij veel te hard trainde. Dat hij in zijn succesjaar 2006 - toen hij in Göteborg de Europese titel won op de 800 meter - eigenlijk weinig meer had gedaan dan heel blijven en uitgerust zijn op het moment dat hij er moest staan „Toen was ik fris, zowel lichamelijk als men taal. En dus kon ik Europees kam pioen worden." De jaren erna ging de trainingsar- beid weer omhoog en werd het be staan van Som gedomineerd door nieuwe blessures. Som brak daar op - na twaalf jaar - met zijn toen- UIT WIELRENNEN Ronde van Italië. Achttiende etappe, Sulmo- na-Benevento: 1. Scarponi (Ita) 192 km in 4.07.41 (44,088 km/uur), 2. Cardenas (Col), 3. Pate (VSt), 4. Bak (Den), 5. Grabovskij (Oek) 0.06, 6. Devenyns (Bel) 0.20, 7. McCartney (VSt) 0.24, 8. Visconti (Ita) 0.37, 9. Bertolini (Ita) 0.39, 10. Bosisio (Ita) 0.42. Algemeen klassement: 1. Mentsjov 76.40.02, 2. Di Luca (Ita) 0.26, 3. Pellizotti (Ita) 2.00. Ronde van België. Tweede etappe, Buggen- hout-Knokke: 1. Bozic (Slv) 197,6 km in 4.38.21 (41,343 km/uur), 2. Óngarato (Ita), 3. Brown (Aus). Algemeen klassement: 1. Bozic 8.55.40, 2. Ivanov (Rus) 0.04, 3. Brown 0.06. ZWEMMEN Sas van Gent. Zeeuwse kampioenschappen. Vrouwen. 200 meter vlinder: 1. Judith Stap, De Stormvogel, 2.29.54, 2. Iris Erpelinck, De Honte, 2.42.44, 3. Rian Verplanke, Schelde- stroom, 2.44.54. 1500 meter vrij: 1. Judith Stap, 19.19.58, 2. Priscilla Meerman, Luctor, 20.21.07, 3. Marlinda Eggermond, Schelde- stroom, 21.01.55. Mannen. 400 meter wissel: 1. Kevin Hondsmerk, De Schelde, 4.48.82, 2. Sonny Corré, Luctor, 5.08.48, 3. Simon Eden- burg, Luctor, 5.09.48. 800 meter vrij: 1Kevin Hondsmerk, 9.16.15, 2. Sonny Corré, 9.21.92, 3. Bas van Houwelingen, De Schelde, 9.30.56. Vrouwen/ Kampioen Degradatie Mannen (aartal x) (aantal x) Periode Club 1986-1987 Marathon 1987-1988 Walcheren 1991 -1993 Heerle 1996-1997 Heerle 1997-1999 Helius 2000-2002 Delta Sport 2004 - 2005 Groene ster 2005-2006 Helius 1989-1991 Zeeuwse jeugd m De trainersloopbaan van John Jansen Donja Odijk foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78