Stavenisse viert 'bescheiden' feestje Leger des Heils nog altijd in onzekerheid Digitenne kpn f N PPO Hi Beter beeld en geluid. Met Digitenne bespaar je 100,- per jaar*op je tv-kosten. Makkelijk toch? 8 Donderdag 28 mei 2009 23 Dorp staat een jaar lang in het teken van het 410-jarig bestaan. door Rob Paardekam stavenisse - Stavenisse bestaat 410 jaar. In veel dorpen vieren ze dat niet, maar de Stichting Actief Sta venisse vond dat ze dit feit niet zo maar voorbij kon laten gaan. „We zijn trots op ons dorp", legt voor zitter Flip de Rijke uit. „We heb ben het overigens wel iets beschei dener aangepakt dan tien jaar gele den, toen het huidige dorp Stave nisse vierhonderd jaar bestond." Het is maar wat je onder beschei den verstaat. De stichting heeft be hoorlijk wat activiteiten in de plan ning zitten om het 410-jarig be staan op te luisteren. Eén van de 'Die koren komen niet voor niets en wij zwemmen als stichting niet in het geld' hoogtepunten wordt de havendag op zaterdag 22 augustus. De jacht haven vormt dan het decor voor onder meer een festival van shan- tykoren en 'Fiets 'm d'r over', een soort Te Land, Ter Zee en in de Lucht. Verder komen in de haven oude sleepboten te liggen en zijn er diverse kraampjes. Er is dus genoeg te beleven. Toch heeft de Stichting Actief Stavenis se het programma enigszins moe ten inperken. „Dat komt omdat we van de provincie geen subsidie hebben gekregen en van de ge meente maar de helft van waar we op gehoopt hadden", vertelt De Rijke. „Daarom kunnen we geen tent huren voor de havendag en hebben we het aantal shantykoren teruggebracht van vijf naar drie. Die koren komen niet voor niets en wij zwemmen als stichting niet bepaald in het geld." Overigens is ook de fietsdag, die in eerste in stantie in de pijplijn zat, uit finan cieel oogpunt uit het programma gehaald. Maar er blijft genoeg over. Wat te denken van de muziekdag op zater dag 27 juni. Op het havenplein tre den dan diverse muziekkorpsen op en staan er ook drie rondgan gen door het dorp gepland. Op 5 september is er een spelletjesdag in de Voorstraat en op 16 oktober een lampionoptocht voor de kin deren. Op 7 november staat een playbackshow in het dorpshuis ge pland. „Die hebben we elk jaar", al dus De Rijke. „Maar dit jaar willen we het iets extra's geven door bij voorbeeld een mooi decor te bou wen. Dat is nog wel even onder voorbehoud. Tegen die tijd zullen we eerst kijken hoe we er finan cieel voorstaan." De afsluiting van het feestjaar volgt op zaterdag 12 december, als in de Nederlands hervormde kerk een zangavond wordt gehouden met diverse koren uit de regio. „En we willen een gelegenheidskoor van inwoners van Stavenisse sa menstellen", vertelt De Rijke. „Ie dereen mag meedoen, of je nu wel of niet goed kunt zingen." De viering van 410 jaar Stavenisse begint komende zaterdag, als in het dorpshuis een fototentoonstel ling wordt geopend. Daar zijn fo to's te zien van Stavenissenaren in uniform (bijvoorbeeld de vroegere dorpsagent, de slager, de kraamver zorgster en de bakker) en trouwfo door Rob Paardekam tholen - Het ziet er niet naar uit dat het Leger des Heils op korte termijn een dienstencentrum kan openen in de gemeente Tholen. Er is nog altijd geen concreet zicht op een geschikt onderkomen. De organisatie wil graag een dien stencentrum op Tholen, omdat uit die gemeente steeds meer hulpvra gen komen. In zo'n centrum zit ten onder meer een kringloopwin kel, een raad- en daadbalie en een uitgiftepunt voor materiële hulp. Het Leger des Heils vond op eigen kracht een loods aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk, maar kreeg Regenwater straks apart van afvalwater sint-annaland - De gemeente Tholen is deze week gestart met het vervangen van het regenwater riool in De Heul in Sint-Annaland. Het gaat om 45 meter riool tussen de Hoenderweg en de Winkelzee- se watergang. Het riool wordt ver vangen omdat het te klein is ge worden om de grote hoeveelheid regenwater af te voeren. De vervan ging is onderdeel van een groter project waarbij regenwaterriolen worden aangelegd, naast afvalwa- v terriolen. De werkzaamheden zijn :ver twee tot drie weken afgerond. - - '.m m. M s 'f .Si' m v„ Jan en Marie Moerland op hun trouwfoto uit 1946. Vanaf zaterdag te zien. to's van dorpsbewoners. „In eerste instantie hadden we in onze fol der een oproep voor zulke foto's gedaan", vertelt De Rijke. „Maar er kwam niet veel respons. Pas toen ik mensen er echt om ging vragen, begon het te lopen. Ik heb uitein delijk trouwfoto's van zo'n twee honderd verschillende paren uit Stavenisse en ruim honderdvijftig foto's van verschillende dorpsbe woners in uniform." Tussen al die kiekjes zitten hele oude. Ze gaan terug tot het einde van de negentiende eeuw. „Ik heb uit bijna elk jaar wel een trouwfo to", stelt De Rijke. „Zo ontstaat een prachtig tijdsbeeld. Heel vroe ger trouwden mensen in het zwarL Ik wist dat niet. Pas eind ja ren dertig zie je de eerste foto's van bruiden in het wit. Ook de manier van fotograferen zie je ver anderen. In het begin heel statig en vooral bij het gemeentehuis. La ter kom je van alles tegen." De voorzitter van de stichting is al een half jaar intensief bezig om de foto's te scannen (de originelen ko men niet op te hangen, maar gaan direct terug naar de eigenaar) en ze allemaal van namen te voor zien. „Dat is helemaal gelukt, op één foto na", stelt hij. „Maar daar komen we misschien nog wel ach ter als de tentoonstelling straks is geopend." Die opening staat gepland voor ko mende zaterdag om 15.00 uur. De stichting heeft een oorlogsvete raan bereid gevonden de officiële handeling te verrichten. De foto's zijn die dag nog te zien tot tien uur 's avonds. Ook op tweede pinksterdag en van 3 tot en met 6 juni is de tentoonstelling nog te be zichtigen in het dorpshuis, steeds van halverwege de middag tot tien uur in de avond. Overigens wordt ook de film 'Dorpsleven in Stavenisse in 1966' gedraaid. „En dat is heel bijzon der", stelt De Rijke. „Ik heb de eige naar al twee keer eerder gevraagd of ik hem mocht laten zien, maar dat wilde hij niet. Deze keer vond hij het goed." Delen van de film zijn te zien geweest op Omroep Zeeland, maar in zijn geheel is hij na 1966 nooit meer vertoond. Alle inwoners van Stavenisse krij gen de komende dagen een boekje in de bus waarin het programma van het feestjaar uitgebreid staat beschreven. van de gemeente geen toestem ming om die te betrekken. Het col lege zocht mee naar een andere plek en kondigde drie maanden ge leden aan iets veelbelovends op het oog te hebben. Toch heeft Ton Geene van het Le ger des Heils er een hard hoofd in. „Ik heb begrepen dat aan die loca tie toch ook weer allerlei haken en ogen zitten", zegt hij. „Zelf heb ben we ook nog gezocht, maar veel panden liggen te ver van een kern vandaan of zijn voor ons niet betaalbaar." Geene heeft ondanks alles nog hoop dat in Tholen ooit een dienstencentrum komt. Zeeuws voorlezertje in finale niet bij top drie utrecht - Chelsea Draijer van de christelijke basisschool in het Zeeuws-Vlaamse buurtschap Reu- zenhoek is er tijdens de finale van de nationale voorleeswedstrijd in Utrecht niet in geslaagd om bij de eerste drie te eindigen. Onder toe ziend oog van de jury en presenta trice Nicolette van Dam las ze voor uit het boek Mathilda van Roald Dahl. Ook moest ze nog een stukje lezen uit een boek dat ze toegewezen kreeg: Aangespoeld van Anna Woltz. De Brabantse Anne van Brunschot werd eerste. I i* |8 I? II e -o li If s.s Is li tl Digitaal beeld en geluid voor maar €7,50 per maand Gratis gebruik van een digitale ontvanger Binnen 10 minuten zelf aan te sluiten Primafoon kpn.com 0900-02441 sluifje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63