Havenschap houdt vast aan WCT Vlasteelt behoudt EU-steun Zaak over fout vlees zit weer vast sp zette Bouterse uit partu Noord-Franse delegatie studeert op Zeeuwse aanpak van overzomerende ganzen omdat hij afdracht weigerde Vrijdag 29 mei 2009 j 29 Bestuur wil 'geweldig' plan met versnelling zien vlot te krijgen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland Seaports wil de plannen voor de Wester- schelde Container Terminal vlot trekken. „We streven er op twee fronten naar een versnelling te be reiken", zegt de Vlissingse wethou der Piet Polderman die als lid van het dagelijks bestuur van het ha venschap het WCT-dossier onder zich heeft. Die versnelling moet worden be reikt door zo snel mogelijk een nieuw contract te sluiten met PSA/Hesse-Noord Natie, de beoog de exploitant van de containerter- minal. Ook wil het havenschap de WCT zien te belichten als een in greep in de Westerschelde die de natuur niet aantast, maar juist een versterking ervan vormt. Bij zijn aantreden als wethouder, ruim een jaar geleden, verwonder de Polderman zich over de stand van zaken rond de WCT. „Een van de beste plekken voor een contai- nerterminal. Te vergelijken met Rotterdam en Hamburg. En dan zo vastgelopen. Bij elke nieuwe ontwikkeling die zich voordoet, schieten voor- en tegenstanders in dezelfde voorspelbare reflex." Het havenschapsbestuur - Polder man voorop - wil dat doorbreken door Zeeland op een andere ma nier naar de WCT te laten kijken. De versnelling die Zeeland Het havenschap Zeeland Seaports wil met een versnelling het project Westerschelde Con tainer Terminal zien vlot te trek ken. Seaports in het WCT-dossier wil krijgen, laat niet af dat de planolo gische procedure zijn tijd moet hebben. Volgens Polderman is het voor het havenschapsbestuur geen optie de WCT in de ijskast te zetten nu nieuwe moeilijkheden op het ge bied van de natuur zijn opge doemd en andermaal vertraging dreigt. Polderman: „Dat doe je niet met zo'n geweldig plan." Het bestuur laat in zijn streven vaart in de WCT te zetten het an dere containerplan in Vlisssin- gen-Oost, de Verbrugge Container Terminal, buiten beschouwing. Polderman meent dat ontwikkelin gen binnen het bestaande havenge bied van de WCT kunnen meepro fiteren. „Zo kan Vlissingen zich ontwikkelen tot een voorhaven van Antwerpen. Een vierde verdie ping is dan echt van de baan." Het bestuur van het havenschap legt zijn ideeën dinsdag voor aan het dagelijks provinciebestuur. Dat moet conclusies trekken uit de stand van zaken rond de WCT. Het standpunt van GS komt vol gende week vrijdag in de Staten commissies aan bod. De verdwijning van de teelt is gekeerd, zegt vlasman Van de Bilt. SLUISKIL - Deze zomer staan er maar weinig Zeeuwse velden vol met blauwe en witte vlasbloemen en dat zal volgend jaar ook zo zijn. Maar de vlasteelt komt op volle kracht terug, verwacht Marc van de Bilt van Bilt Zaden en Vlas BV in Sluiskil. Het bedrijf is een van de grootste zaden- en vlasverko pers in Europa. Reden is dat de Eu ropese Unie de vlasteelt nog tot 2012 blijft steunen met subsidie. Tot voor kort leek die 'hectaren- steun' dit jaar te eindigen. Dat was volgens Van de Bilt het einde ge weest van kleinschalige teelten, zo als vlas. „De politiek stuurt aan op monocultuur van tarwe en mais," gelooft hij. De vlasman ontving gisteren europarlementariër lan Mulder (WD) op zijn bedrijf De vlasteelt brengt op dit moment niet meer op dan de kostprijs. Frankrijk heeft veel voorraad door grote oogsten en voerde een hef fing op Nederlandse invoer. Boven dien zakte de grootste afzetmarkt, de Amerikaanse textielindustrie, in door de kredietcrisis. Mulder kreeg voor elkaar dat de heffing verdween en de steun blijft. Dat is genoeg voor de overleving van de vlasteelt, gelooft Van de Bilt. WESTDORPE - Wat de Franse delegatie die giste ren Zeeuws-Vlaanderen doortrok vooral verraste was hoe snel ganzen zich vermenigvuldigen; als Noord-Frankrijk zijn akkers en weiden wil be schermen tegen groenroof van overzomerende ganzen moeten de natuurgebieden om de ganzen in over te zetten veel groter zijn dan waarmee is gerekend. Dat ontdekten leden van het Franse parlement en van natuur- en jachtorganisaties gis teren in de Axelse Sassing en op boerenbedrijf De Baeckermat in Westdorpe. Voorman Peter de Koeijer van de boerenorganisatie ZLTO gaf de Fransen uitleg over de Zeeuwse aanpak van het probleem van broedende ganzen bij landbouw grond. foto Wim Kooyman door Ad Roos middelburg - Precies een jaar gele den zaten ze al voor het hekje van de rechtbank in Middelburg: Slach terij Porkland uit het Limburgse Melderslo, de 42-jarige directeur uit Sint-Philipsland en zijn 45-jari- ge bedrijfsleider uit Tilburg. En net als vorig jaar eiste de advoca tuur dat het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk wordt verklaard en net als vorig jaar wist de offi cier van justitie niet wat haar over kwam en had ze de nodige tijd no dig om zich tegen dat verzoek te verzetten. Zowel het bedrijf als de beide lei dinggevenden worden ervan ver dacht in de periode augustus 2006 tot en met eind juni 2007 afge keurd vlees aan slagers te hebben aangeboden. Ettelijke dieren wa ren te ziek of te slecht voor de slacht. Door de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) afgekeurd vlees en vlees van zieke dieren werd als consumptievlees ver kocht aan slagers en vleeshandel aren. Ook verdenkt het OM de Fli- plander ervan dat bij op zijn slach terij kadavers en karkassen van var kens niet aangeboden heeft voor destructie, terwijl ze daar wel voor bestemd waren. Bij het onderzoek naar de handel en wandel met het afgekeurde vlees schakelde de Algemene In spectie Dienst (AID) een keurings arts van de VWA in, en deze nam dna-monsters zonder dat een offi cier van justitie daarvoor toestem ming had gegeven, aldus advocaat M. Stassen destijds en ook gisteren weer. Ofwel: illegaal verkregen be wijs. Voor de rechtbank was dat vorig jaar reden om de AID, de keuringsarts en medewerkers van de VWA als getuigen te laten op draven. Het draaide opnieuw om de dna-afname. Zo plukte de arts (stiekem) wat haren van een afge keurd varken, deed het in een zak je en gaf het - zonder enige contro le op de afname - aan de AID. Volgens de AID en de officier hoorde die afname tot de reguliere handelingen van de keuringsarts, terwijl de advocatuur stelde dat het om een 'bijzondere opspo ringshandeling' ging die aan stren ge regels is gebonden. Die waren er niet geweest en bovendien stond er niets van op papier. Een jaar na dato is dus niets veranderd. Over vier weken beslist de recht bank of het OM ontvankelijk is. door Ben Jansen MIDDELBURG - De SP heeft Staten lid Gert-Jan Bouterse begin deze maand geroyeerd. De reden is zijn voortdurende weigering zich te houden aan de afdrachtregeling binnen de partij. Een regel voor de vertegenwoordi gers van de SP is dat zij de vergoe ding die ze voor hun politieke werk ontvangen aan de partij af staan. Daarvoor in de plaats ont vangen ze van de SP een normbe drag voor de betaling van hun kos ten, zoals telefoon, porto en het opnemen van onbetaald verlof bij hun werkgever. Iemand kan zich pas op een kandidatenlijst van de SP laten zetten, als hij of zij ak koord gaat met deze regeling. Volgens een verklaring van SP-re- giovertegenwoordiger Driek van Vugt heeft Bouterse zich er sinds september 2007 niet aan gehou den. Herhaalde pogingen vanuit de landelijke SP om tot een oplos sing te komen, zouden zonder re sultaat zijn gebleven. Het Zeeuws regio-overleg van de SP heeft Bouterse gevraagd zijn ze tel beschikbaar te stellen, maar daar heeft hij tot nu toe niet aan voldaan. De partij rekent erop dat dit alsnog gebeurt. Bouterse wilde met het oog op de verklaring die hij vanochtend in de Staten aflegt, niet ingaan op de kwestie. Hij volstond met de mede deling: „Wie mij kent weet dat ik het hoofd niet zo snel op het hak blok leg en wie mij kent weet ook wat ik daarmee bedoel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31