eeland Or en bestuurders Uitstoot dioxine Thermphos 'Geen twijfel mogelijk dat zij capabel is' Transformatie PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Vrijdag 29 mei 2009 ONDINE VAN DER VLEUTEN Gedachteloos pak ik een banaan van de fruitschaal en maak aanstalten die te pellen. „Gooi weg, mam!", roept mijn zoon. „Die is hartstikke rot!" Mijn hand blijft in de lucht hangen. Ik kijk naar de banaan. Niks mis mee, toch? Bij het kontje, zal ik maar zeggen, zit een sticker van de supermarkt. BANANEN. 1,114 KG-1,69 EURO/KG. ALTIJD VERS! staat erop. Ik kijk nog eens goed. Als ik eerlijk ben, is de banaan meer bruin dan geel. Ik voel eens voorzichtig. Hmm. Verdacht zacht. Zodra ik probeer het staartje eraf te trekken, stort de hele boel in, als het ware. Op de achtergrond hoor ik mijn zoon veel betekenende overgeefgeluiden maken. Maar ik hap uitdagend in de banaan, die naar mijn me ning nog best eetbaar is. Zo werk ik door de week heel wat voedsel weg dat onmisken baar bezig is tot stof weder te ke ren. Ik snij zachte plekken van de tomaten en zompige stuk ken uit transformerende komkommers. Ik smelt harde kaas en rooster oud brood, bak een ei in roomboter die 'sterk' is gewor den, roerbak met restjes olie uit feta- en olijvenpotjes, ik schep de schimmel van de jam en scheid de groene boontjes van de zwartgespikkelde. Zachte beschuiten en harde broodkorsten, appels met een vlekje, melk met een smaakje: geef maar aan moeder! „Goed voor je weerstand", zei mijn eigen moeder vroeger. Dat was in de tijd dat ik zelf nog hooghartig verrimpelde appeltjes afwees en pruimen rustig op de fruitschaal het transformatie proces liet ingaan. Dus die at zij dan maar, zachtjes moppe rend over verwende kinderen. Nu doe ik dat, mijn mond vol melige banaan, bladerend in mijn verjaardagsgeschenk: 'Het Grote Kliekjesboek'. En ik voel het, hoe ik zelf óók verander. In mijn moeder. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Melk met een smaakje: geef maar aan moeder! COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 peF kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-01399 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie Korpschef gezocht (m/v) 1 augustus 2008 Korpschef Fup Goudswaard wordt op non-actief gesteld. Uit onderzoek van de AIVD blijkt dat hij moge lijk chantabel is. zegt de onder nemingsraad het ver trouwen in hem op. 5 augustus 2008 Plaatsvervangend korpschef Marten Siderius krijgt het vertrouwen van de Zeeuwse burgemeesters om lopende zaken af te handelen tot er een plaatsvervanger is benoemd. 29 augustus 2008 Minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) stelt Boele Staal aan als hoofd van de commissie die onderzoek doet naar de crisis binnen de politie Zeeland. 1 september 2008 Hans Vissers begint als plaatsver vangend korpschef. 13 december 2008 Boele Staal presenteert zijn onderzoeksrapport en beveelt vervanging van de gehele Zeeuwse politietop aan. februari 2009 Vacature voor korpschef openge steld. 1 maart 2009 Marten Siderius wordt districtschef bij de politie in Oosterhout. 18 maart 2009 Advies Commissie Benoemingen politie stelt JEveiine Rutten kandidaat voorde functie van korpschef Zeeland. 1 april 2009 Els Brekelmans (politie Brabant- Zuidoost) wordt plaatsvervangend korpschef. 19 april 2009 Korpschef Schouwenaar informeert minister Ter Horst dat Rutten zich terugtrekt, omdat ze geen vertrou wen krijgt van OR en burgemeesters. Eveline Rutten trok zich terug als kandidate voör de functie van korpschef van de Zeeuwse politie. De sollicitatieprocedure moet nu opnieuw worden opgestart. door Emile Calon Niet open genoeg, niet transparant genoeg. De ondernemings raad (or) van de Zeeuwse politie en een speciale selectiecommissie van de Zeeuwse burgemeesters von den dat Eveline Rutten vooral die kwaliteiten miste. Om die reden gaven ze het dringende advies aan korpsbeheerder Koos Schouwe naar haar niet voor te dragen als korpschef voor de Zeeuwse poli tie, zo vertelden gisteren ingewij den. De hoofdcommissaris van het korps Kennemerland besloot ver volgens de eer aan zichzelf te hou den en trok haar sollicitatie in. Schouwenaar was dan ook genood zaakt om begin vorige week aan minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken te melden dat de sollicitatieprocedure voor een Zeeuwse korpschef opnieuw moest worden opgestart. Na het gedwongen vertrek vorig jaar zomer van korpschef Fup Goudswaard en de interimperiode onder waarnemend korpschef Hans Vissers zit de Zeeuwse poli tie vanaf 1 mei weer zonder korps chef Els Brekelmans, in april vanuit Eindhoven aangetreden als plaats- vervangend-korpschef moet nog een aantal maanden alleen leiding geven aan het korps. Dat doet zij volgens Schouwenaar en de onder nemingsraad tot nu toe prima. Maar er wordt wel sterk overwo gen haar wat ondersteuning te ge ven. Daarbij wordt volgens Schou wenaar gedacht aan ervaren poli tiemanagers die haar af en toe et raad en daad kunnen bijstaan. Die ondersteuning krijgt zij vooral om te voorkomen dat zij in deze perio de opbrandt. Zij komt immers van buiten en heeft maar een maand de tijd gehad om zich in te wer ken. door Marcel Modde Burgemeester Bernt Schnei ders van Haarlem kan een licht gevoel van euforie niet onderdrukken. Natuurlijk vind hij het in de eerste plaats jammer voor Eveline Rutten dat de Zeeuw se topfunctie aan haar neus voor bijgaat. Maar net zo goed kan de burgemeester niet anders dan blij zijn voor zijn eigen korps, nu de hoofdcommissaris voorlopig niet verloren gaat voor de politie Ken nemerland. Rutten was gisteren onbereikbaar voor een reactie op het uitgelekte nieuws dat zij als laatst overgeble ven kandidaat gewogen en onge schikt is bevonden voor het korps chefschap in Zeeland. Dat de kwes tie gevoelig ligt, kan worden afge leid aan het feit dat haar afdeling communicatie er ook het zwijgen toe doet en doorverwijst naar de burgemeester (de korpsbeheerder) als haar woordvoerder in dit ver band. En Schneiders snapt, van zelfsprekend, niets van de afwij zing. Hij laat zich niet anders dan lovend uit over het huidige func tioneren van Rutten, die in janua ri 2004 aantrad op het Haarlemse hoofdbureau. Voordien werkte zij vier jaar als sectorhoofd personeel en organisatie bij de gemeente Alk maar. Eerder was Rutten ook plaatsvervangend directeur van de HBO-Raad, directeur bedrijfsvoe ring van de Universiteit van Am sterdam en sectorhoofd personeels zaken bij de gemeente Arnhem. Namens de politie maakte zij on der meer deel uit van de project groep Bovenregionale Samenwer king die in opdracht van het minis terie heeft onderzocht hoe de poli tie meer kan samenwerken. Dat leidde vorig jaar tot het advies tot de instelling van één centraal be- heerkorps. Schneiders zegt van meet af aan op de hoogte te zijn geweest van de sollicitatie van Rutten in Zee land. „Ik heb haar van harte aanbe volen." De tekortkomingen die de or en de selectiecommissie haar toedichten, zijn volgens hem onte recht. „Ik heb nog nooit iets ge merkt van een gesloten karakter. Zij is zakelijk, realistisch en doortastend. Geen enkele twij- fel mogelijk dat zij capabel is." ft Geen direct gevaar voor gezondheid, melden provincie en RIVM. door Claudia Sondervan middelburg - Provincie en rijksin stituut voor milieu RIVM onder zoeken deze week de grond in het Sloegebied rond fosforfabriek Thermphos op het giftige dioxine. Eind volgende week of kort daar na wordt duidelijk hoeveel dioxine de fabriek uitstoot via waterdrup pels of stof Thermphos constateer de vorig jaar bij eigen metingen dat er dioxine vrijkwam in een concentratie die volgens de provin cie Zeeland iets hoger ligt dan de gangbare norm. Niettemin achten RIVM, provincie en Thermphos de concentratie zo laag dat de kans op gezondheidsschade laag is. Dioxine is een gif dat zich opsta pelt in een organisme; het breekt niet af Maar in de omgeving van Thermphos is geen bewoning, be weiding of akkerbouw, zegt hoofd handhaving milieu Ad de Lange van de provincie. Bovendien werkt de fabriek nu niet en heeft dus ook geen uitstoot. De fabriek lag sinds april stil in ver band met de kredietcrisis, die er voor zorgde dat de vraag naar fos for inzakte. Sinds half mei is de productie van zouten en zuren weer opgestart, zegt directeur Rob de Ruiter. Hij verwacht dat over een maand de productie van fosfor kan wor den hervat op het oude niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2