Huwelijk dankzij hond De gave van Verdi 1 O I Vrijdag 29 mei 2009 De taken van een hulphond beperken zich al lang niet meer tot hulp aan de blinde medemens. Anno 2009 is er een breed scala aan hulphonden. Wat te denken van de hond als epilepsie-voorspeller? Of een proef met autisme- honden die wegens succes nu wordt uitgebreid. door Joost de Poel Maurice en Corinne van den Hout - beiden afhankelijk van een rolstoel - zijn gelukkig met elkaar en met hun hulphonden Rosa en Dustin. „Er móet vanaf het begin een klik zijn tussen baas en hond." Gemmy Laudy was een van de eerste Nederlanders die de wonderlijke voordelen ondervond van een epilepsiehond. Ze wil nooit anders meer. „Een epilepsiehond moet een beetje eigengereid zijn." Corinne en Maurice van den Hout met Dustin (links) en Rosa. foto Dolph Cantrijn Gemmy Laudy met Ve 'De enige collie waarvan ik wist dat die mensen hielp, was Lassie' Collie Rosa doet instinctief wat een hond behoort te doen als een vreemde haar huis binnenkomt: hard blaffen. En de on bekende gast handelt, eenmaal binnen, al even instinctief: hij aait de hond liefde vol om te laten zien dat er sprake is van 'goed volk'. Dat is twee keer fout, zegt Corinne van den Hout op vriendelijke toon. „Rosa mag niet zoveel blaffen. En eigenlijk is het beter als alleen haar baas haar aait." Corinne wijst op de Rosa's halsband waarop die boodschap met dikke letters gedrukt staat: NIET AAIEN AUB! Rosa's baas is Corinnes echtgenoot Maurice. „Rosa vindt het heerlijk wanneer anderen haar aanhalen. Die kunnen dat ook beter dan ik", zegt Maurice die sinds hij bij een rugbywedstrijd een dwarslesie op liep in een rolstoel zit en proble men heeft met zijn handcoördina tie. „Hoe goed een hulphond func tioneert, hangt volledig af van de band die er is tussen hem en de eigenaar." Met ande re woorden: te veel liefkozingen van anderen zou die noodzakelijke band kunnen ondermijnen. Zo onafscheidelijk als Rosa en baas Maurice zijn, zo innig is ook de relatie tussen Corinne en hulphond Dustin, een golden retriever. Corinne: „Dustin slaapt op de grond aan mijn kant van het bed, Rosa aan de zijde van Maurice." Tijd voor een korte demonstratie. Rosa en Dustin kunnen van alles. De koelkast - aan het handvat is een touwtje bevestigd - openmaken, blijkt een mak kie. Net als een deur openen of het licht aandoen. Opvallend genoeg klinken de commando's in het Engels. Als Corinne vraagt of Dustin haar hand schoen uit wil trekken, roept ze: tug. „De honden zijn opgeleid met Engelse termen. Daarmee voor kom je dat ze in grote gezelschappen in verwarring raken." Als Maurice de afstandsbediening laat vallen, is Rosa er doorgaans als de kippen bij om de zapper op te rapen. Maar nu even niet. De collie treuzelt te lang naar de zin van Dustin en die is nooit te beroerd om in te grijpen om zijn collega het goede voorbeeld te geven. Zo hebben de twee honden het tenslotte in hun eerste levensjaar geleerd toen ze intensief wer den opgeleid in een gastgezin. Want hulphond ben je niet zomaar, daar moet je wel wat voor doen. Mau rice: „Ze worden uitstekend geschoold door de Stich ting Hulphond. Lang niet elke hond slaagt. En ook al zijn ze getraind, dan nog móet er vanaf het begin een klik zijn tussen baas en hond." Corinne, die lijdt aan progressieve spierziekte Limb-girdle: „Als je je aanmeldt, wil de stichting al les van je weten. Je karakter wordt doorgelicht. En daar wordt een hond bij gezocht. Eenmaal thuis moet je heel conse quent zijn en geduld hebben." Maurice: „De meest hulphonden zijn retrievers. Dat zijn behulpza me types. Dat ik een collie heb, is een uitzondering. De enige collie waarvan ik wist dat die mensen hielp, was Lassie." Er bestaan in Nederland zelfs hulphonden die je aan een huwelijk helpen. Vraag maar aan Maurice en Co rinne. Tijdens een beurs waarop ze beiden uitleg ga ven over het nut en de noodzaak van hulphonden ontmoetten ze elkaar. In 2005 trouwden ze. Drie keer raden wie op de heuglijke dag de ringen moch ten dragen. Ook als echtpaar reizen Corinne en Maurice nog al tijd kris-kras door Nederland voor lezingen over Stichting Hulphond. En dan vertellen ze ook dat er een tekort is aan gastgezinnen en dat de gemiddelde hond rond zijn negende met pensioen mag. Corin ne: „Het is zwaar werk. Sommige gaan langer door, andere mogen terug naar de stichting, want officieel heb je je hond in bruikleen. Ikzelf heb nooit af scheid kunnen nemen van mijn vorige hond. Die lie verd is 13 geworden. Hij was altijd goed voor mij, dus wilde ik hem zelf een goede oude dag bezor gen." 'Zonder hul| het mogelijk moeder te v Eigenlijk moet een hond naar zijn baas luis teren, maar bij Gemmy Laudy zijn de rol len dagelijks omgekeerd. De 37-jarige heef geleerd dat zij maar beter de wijze raad vai hond Verdi kan opvolgen. Zo'n vijf kee per dag drukt de labrador met zijn poot op de alarm knop en dan weet Gemmy: binnen een minuut krijj ik een epileptische aanval. „Het blijft een bizarre ervaring dat je hond aanvoel dat er een aanval aankomt, terwijl je eigen lichaan en geest geen voortekenen geven. Ik zet dan snel he gasfornuis uit of leg mijn zoontje Jochem in zijl bed. Je moet er toch niet aan denken dat je onderui gaat met een kind van twee in je armen." Het kostte Verdi de nodige moeite om Gemmy te overtuigen van zijn voorspellende gaven. „Hij is opge leid als epilepsiehond. Dus je weet dat hij na een aanval het medicij nentasje kan pakken en op de knop drukt. Die staat in verbin ding met de mobiele telefoon van mijn man. Valtdf aanval mee, en ben ik zelf bij machte om de reset knop in te drukken, dan hoeft hij niet naar huis tt komen. Dat is meestal het geval. Maar op een dag be gon Verdi onrustig om me heen te lopen, terwijl il me prima voelde. Hij duwde me naar achteren, also hij wilde zeggen: Zitten jij! Ik negeerde het, rnaa: korte tijd later kreeg ik een aanval. Dat is een pa<; keer gebeurd en toen had Verdi er genoeg van. Hj begon op eigen initiatief op de knop te drukken." Voor Gemmy blijft het 'een wonder'. En zij is niê de enige. Ook de geleerden worden het er niet ovè eens hoe sommige epilepsie-, of beter seizurehon den, de kunst van het voorspellen verstaan. „Sommi gen denken dat het komt door subtiele gedragsverao deringen bij de baas. Anderen vermoeden dat er eer bepaalde geur vrijkomt." Maar in die laatste optie ge looft Gemmy niet. „Het is voorgekomen dat ik eer paar straten verderop wandelde en ik gebeld were door mijn man, die thuis was. Hij zei: 'ga maar ever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10