Mojo programmeert George Baker Selection Spike Jack Poels, Rowwen Hèze Feiten en weetjes 'Sterven in het harnas. Het zou mij kunnen gebeuren' Jan Smeets Donderdag 28 mei 2009 I 9 (Frans van Zoest) DI-RECT ...onwijs Nederlands, net als Koninginnedag. Het is uniek dat duizen den mensen zich verzamelen, zich lam zuipen en het collectief ge zellig maken. En dan iedereen met zo'n roze ding op zijn hoofd: het lijkt wel een dieren- commune waar bij iedereen fees telijk verwant is. Geweldig om er te zijn en om er op te treden, zoals in 2002 en 2005. Muse was fantastisch. Ook het optreden met Wibi Soerjadi was een hoogte punt, al moesten we hem eerst uitleggen wat Pinkpop was." „We waren bij de eerste editie in 1970 van de partij. Voor mij is dat nog steeds een speciaal moment. Het fenomeen popfestival kwam net om de hoek kijken. In Amerika had je Woodstock, in ons land Kralingen. En opeens was daar Pinkpop. Ik kan me niet meer alles herinneren, maar wij stonden er met de Golden Earring. Daar keek ik toen huizenhoog tegenop. Die mannen hadden al een hand vol hits gescoord, terwijl wij net kwamen kijken. Het zag er nog allemaal primitief uit. Een podium van steigerbui zen, met ruimte om drie bands afwisselend te laten spe len. Ik ben er daarna nooit meer geweest. Pinkpop is uitgegroeid tot een platform waar veel bands aan bod zijn gekomen die op het punt van doorbreken stonden. Op Pinkpop Classic zou ik nog wel eens willen spelen. Het lijkt me in elk geval leuk om weer mee te ma ken." ...het fijnste festijn dichtbij. Ik raakte al snel in de ban van het festival. Als bezoeker is het mooi en als artiest is het memorabel, omdat het een muzi kaal platform is. Het geeft je een boost. Ik weet nog dat ik de dag na ons eer ste optreden in 1992 bijna alle kranten kocht en me verbaasde over de media-aandacht voor het festival. Dan merk je dat het een grote impact heeft op alles waar je als band mee bezig bent. Dat Pinkpop ook Limburgs is, telt natuurlijk mee. Dat maakt het festival tot een nog groter feest." Pinkpop begon in 1970 met tienduizend bezoekers; inmid dels hebben 1,8 miljoen toeschouwers het popfestival be zocht. Het budget voor de bands was tijdens de eerste editie 10.575 gulden. Dat is in 2009 gestegen tot 4 miljoen euro. De Engelse groep Faithless is recordhouder met festivalop tredens (1997,1998,1999, 2002 en 2005). Pinkpop is bijna altijd succesvol geweest. Twee keer beleef de het evenement echter een dipje. In 1985 kwamen slechts 15.000 bezoekers en in 2005 net geen 20.000. Het festival is negentien keer uitverkocht geweest. De editie van 2008 was de drukste ooit met 94.000 bezoekers. Pinkpop staat sinds 1990 in het Guinness Book of Records als 'oudste jaarlijkse popfes tival ter wereld'. ■foSsJ 2 «w ...een deel van mijn jeugd. Ik ben jaren met vriendinnen naar het festival geweest. Stonden we voor de bühne. Twee jaar geleden trad ik zelf voor.de eerste keer in Land graaf op. Heel speciaal. Ik kan het me nog precies herinneren. Wat was ik die dag zenuw achtig. Je staat daar toch opeens voor een groot publiek. Een optreden om nooit te ver geten. Ik hoop dat het niet bij die ene keer blijft. Een paar weken geleden heb ik nog voor Jan Smeets kunnen zingen bij de presentatie van de nieuwe Pinkpopalbums. Ik mocht de cd's ook aan hem overhandigen. Grappig om te doen." Leon Ramakers. foto Ram van Meel Jan Smeets is Mr. Pinkpop, Leon Ramakers Mr. Mojo. Onder Ramakers leiding groeide Mojo uit tot hét live-entertainmentbedrijf van Nederland. Hij doet het wat rustiger aan maar zonder hem geen Bruce Spingsteen op Pinkpop 2009. Leon Ramakers (62) is nog maar één dag per week aanwezig op het kantoor van Mojo in Delft. Om te programmeren via wat hij nu noemt zijn old boys network. Als je mega-acts als U2, The Boss, Tina Turner, Joe Cocker, Eros Ramazotti of Paul McCartney voor Nederland wilt boeken, heb je nog steeds zijn re laties nodig. Voor de rest mag de jeugd de deals sluiten. Mojo is sowieso al lang niet meer zijn ei gendom. In 1999 is Nederlands grootste concert organisator verkocht aan het Amerikaanse Live Nation. Van 1999 tot 2004 is Leon nog de alge meen directeur in Nederland, maar sinds 2004 doet hij het iets rustiger aan. Wanneer Mojo voor het eerste betrokken werd bij Pinkpop weet hij niet meer precies. „Misschien al in 2973, want toen stonden Alquin en Stealers Wheej op de affiche en die deden wij volgens mij ook al", zegt hij. Echt nauw betrokken bij Pinkpop raakt Mojo na de ramp in 1985 als er slechts 15.000 be zoekers naar Geleen komen en de poppers Pink pop definitief afschrijft als achterhaald. Mojo wordt partner en bemoeit zich met het program meren. „Ik zei tegen Jan dat het probleem van Pinkpop was dat het geen echte doelgroep had. Jan boekte van alles iets en dat werkte niet. En dan dat podium in die stomme voetbaltribune. Dat kon echt niet meer. Wij wilden best partner worden en de bands vooruit betalen, maar on der twee voorwaarden: er moest een professio neel podium komen en er moesten bands voor hippe jongeren geboekt worden." Er komen zelfs twee podia: eentje voor The Cu re, de hoofdact van 1986 die met een eigen po dium komt en eentje voor de rest van de show met onder andere The Waterboys, The Cult en The Fine Young Cannibals. Met 48.000 bezoe kers is Pinkpop weer uitverkocht en lijkt het fes tival gered. Pratend over Pinkpop en Jan Smeets zegt Leon: „Af en toe kon ik jan wel door een wringer ha len, maar Pinkpop is wel een prachtig festival en dat komt door hem. Wij regelen het program ma, maar Jan regelt het festival. In het program ma hebben wij zo goed als de vrije hand. Jan bromt af en toe nog wel wat, en daar proberen we rekening mee te houden, maar wij hebben de grote deskundigheid. Bij Mojo zitten tien pro grammeurs. Als in Toronto of Londen iemand op een poppodium een scheet laat, horen wij dat in Delft. Die programmeurs weten wat hip is, anders konden wij geen Pinkpop of Low lands programmeren." Zelf volgt Ramakers de ontwikkelingen in de popmuziek niet meer zo nauwgezet. „Ik heb al tijd gedacht dat ik op muziekgebied zou kunnen meegroeien met de smaak van mijn publiek. Maar toen kwam de house en de hiphop en luk te het mij niet om die muziek te waarderen. Ik vond dat wel een nederlaag van mezelf Vond dat wel zó belachelijk van mezelf Ik voelde me net mijn moeder die me vroeger zei dat ik niet naar die stomme radio moest luisteren want al die muziek klonk toch hetzelfde. De Beatles en de Stones dezelfde muziek noemen! En nu zeg ik datzelfde van house en hiphop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9