Jan Smeets, hoofdact van Pinkpoj 8 Donderdag 28 mei 2009 Jan Smeets voor de pos ters op de ex positie over Pinkpop, foto Jurgen Mols Jan Smeets is de personificatie van zijn eigen Pinkpop. De Limburger sleutelt al'veertig jaar in de hoogste versnelling aan het oudste meerdaagse popfestival van Europa. Pinkpop, de 'totaal uit de hand gelopen hobby'. door Peter van de Berg en Eric van Dorst Hij begint het gesprek zelf met een vraag. „Waarom nog een verbaal? Over mij is alles toch al een keer geschreven? Ik hoor het ze nu al zeggen, 'daar staat-ie weer.' Voor mij hoeft dit niet." Je kunt niet om hem heen. Er is geen enkel muziekevenement in Europa waar de festi valbaas zo'n belangrijke plek inneemt als bij Pinkpop. Hele hordes festivalgangers zijn groot geworden met de nu 64-jarige Jan Smeets. Voor veel jonge bezoekers is hij de laatste jaren uitgegroeid tot de personificatie van de olijke knuffelopa. Jan Smeets met zijn zilvergrijze haren en baard. Altijd in het zwart gekleed. Op de mountainbike fiet send over zijn Megalandterrein. Elke hande ling van zijn medewerkers minutieus in de gaten houdend. Dat ontgaat ook de bezoe kers van het festival niet. Ze willen hem aan raken, een praatje maken, met Smeets op de foto. Al jaren luisteren ze aandachtig als hij vanaf het podium predikt om vooral veilig te vrijen. En als het dan een keer misgaat, sturen ze hem na negen maanden gewoon vrolijk een geboortekaartje. Komend weekeinde zijn veertig artiesten en bands te zien. Maar de 41ste act staat niet op het affiche. Dat is onomstotelijk de grote baas zelf. En zo is het al vele jaren. Het meest geniet hij van de eerste dag van het festival. Onge veer een uur voordat het terrein opengaat voor de bezoekers, beklimt Smeets het po dium om als een echte veldheer zijn mede werkers toe te spreken. Met uitzicht op een leeg veld wenst hij hen een voorspoedig mu ziekfeest. Zijn woorden worden met ap plaus en gejoel begroet. „Dat is zo mooi. Dan schiet ik gewoon vol. We zijn dan we ken bezig geweest met de voorbereiding van het evenement. Het is gewoon een bijzonde re ontlading. Het doet me veel meer dan welk buitengewoon optreden dan ook." Jan Smeets, de controlfreak. Hij leeft al jaren in de hoogste versnelling. Draait-voortdu rend overuren. Elke dag om klokslag zes uur gaat de wekker in Einighausen. „Of ik mijn vrouw Till tussendoor ook nog zie?" Hij be gint te lachen. „O jawel hoor. Praten doen we in bed en in de auto. Ze gaat vaak met me mee. Dat is geen enkel probleem." Het is allemaal de schuld van die totaal uit de hand gelopen hobby. Veertig Pink pop-edities. Een begroting van 8,5 miljoen euro. Sinds 1970 bezocht door meer dan 1,8 miljoen mensen. Jan Smeets geniet er van. En hoewel hij zich over veel zaken kan op winden en dan een beetje voor zich uit zit te brommen, hij vindt het allemaal prachtig. Op kantoor in Geleen, tussen zijn acht jon ge medewerkers, blijft hij fris van geest. Aan stilzitten heeft hij een broertje dood. Zelfs op zaterdag gaat hij door. „Dat is mijn mu ziekdag. Ik luister eerst de Tros Nieuwsshow, vervolgens pik ik een politiek programma mee om daarna af te stemmen op Spijkers Met Koppen, mijn favoriete programma. Dan de Strepen van Spits, Studio Brussel en sFM. Ondertussen doe ik de boekhouding. En als iemand aanbelt voor een concertkaartje, ver koop ik dat ook nog." Als de tijd het toelaat, vliegt hij met Till even naar Zuid-Frankrijk. Van echte ont spanning is ook dan geen sprake. Het kan toor gaat immers mee. „Wel fiets ik altijd eqn stukje van het oude trainingsparcours van Richard Virenque. Als ik boven op een berg aankom, denk ik 'Jan, dat heb je toch maar mooi geflikt'. Een heerlijk moment." Hoewel Smeets financieel niet onbemiddeld is, heeft hij het geld nooit over de balk ge smeten. „Ik drink en rook niet. Heb nooit drugs gebruikt. Ik kan perfect leven zonder vreemde uitspattingen. In veel opzichten ben ik voor anderen misschien een saai mens. De combinatie van muziek en organi seren. Dat is mijn ding." Smeets vindt dat hij altijd een exclusieve smaak heeft gehad. Oké, af en toe maakt hij wel eens een onverwacht uitstapje. Zoals vo rig jaar, toen hij de Oostenrijkse schlagerster Hansi Hinterseer naar Limburg haalde. „Maar ik heb in al die jaren toch vooral de muziek geprogrammeerd die ik zelf leuk vind." De popfestivals in Europa drijven op het gro te geld. Ook Smeets ontkomt er niet aan in die mallemolen mee te gaan. Vorig jaar pre senteerde hij voor de eerste keer drie grote stadionacts. Met Metallica, Foo Fighters en Rage Against The Machine brak hij alle re cords. Aan namen van dit kaliber kleeft ook een risico. Festivalbezoekers verwachten im mers steeds grotere namen. En gages van een miljoen euro of meer zijn beslist geen uitzondering. „Ik moet een godsvermogen vooruit betalen om dergelijke groepen te contracteren. En dan is er nog geen kaartje verkocht. Of ik dat voel als een molensteen? Nee hoor. Zorgen komen er pas als je een keer geen goed affiche van de grond krijgt. Ik heb gelukkig nog geen last van de crisis." Pinkpop met Pinksteren is wat dat betreft voor hem ook niet meer heilig. „Ik ben niet achterlijk. Vorig jaar heb ik heel lang getwij feld. Uiteindelijk zijn we voor een andere da tum gegaan en nog nooit eerder was Pink pop zo succesvol. Als het volgend jaar niet anders zóu kunnen, dan verplaats ik het festival zeker weer." Vooruitkijkend naar de toekomst voelt Smeets de vraag al aankomen en geeft daarom resoluut het antwoord. „Nee, ik stop nooit! Zie je mij al thuis achter de geraniums zitten? Dat denk ik toch niet. Ik heb niet eens geraniums! En als het lichaam tegenstribbelt, kan ik me bij wijze van spreken altijd nog in een rolstoel laten duwen. Laatst zag ik voor de eerste keer die scène op televi sie van de Britse komiek Tommy Coo per. Sterven in het harnas. Het zou mij ook kunnen gebeuren. Zonder mij neemt Leon Ramakers van Mojo de leiding over. Uiteraard ligt er een heel draaiboek klaar. Ik heb drie eisen waar beslist aan voldaan moet worden. Pinkpop moet in Limburg blijven, Pinkpop moet in Landgraaf gehou den worden op het Megalandterrein en de mensen waar ik al jarenlang trouw mee sa menwerk, personeel en zakenpartners, moe ten bij Pinkpop betrokken blijven. Als dat gebeurt, komt het allemaal goed." m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8