Uit Het beste festival na North Sea Jazz selectie Middelburg azzfestival Middelbur 2 Donderdag 28 mei 2009 Eric Vloeimans Trompettist Eric Vloeimans (1963) maakt muziek die een plaats krijgt tussen jazz en pop. In 2001 kreeg hij de VPRO/Boy Edgar Prijs. In Middelburg treedt hij op in the New Orpheans Bigband met zangeres Marion van Iwaar- den. Zondag 31 mei, 15.30-16.45 uur. Hein van de Ceyn Het trio van contrabassist Hein van de Geyn bestaat uit de top van de Nederlandse jazz met pianist Karei Boehlee en drum mer John Engels. .De vocalen worden verzorgd door de prominente jazz-zange- res Fay Claassen. Lyrische improvisaties zijn haar specialiteit. Maandag 1 juni, 14.30 - 15.45 uur. Cino Vannelii Gino Vannelii kan bogen op een rijke carrière als zanger binnen het pop-én jazzcircuit, zowel in Europa als in de Verenigde Sta ten. Hij maakte ook een uitstapje naar de klassieke muziek. Enke le jaren geleden vestigde hij zich deeltijd in Nederland. Maandag 1 juni, 16.30 - 18.00 uur. COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl VRIJDAG 29 mei Binnenstad 21.00 uur: Jazz in the City, 12 cafés in de Middelburgse binnenstad programmeren live jazzmuziek ZATERDAG 30 mei Markt 13.00 uur: Street parade door de binnen stad 13.00 uur: The Storyville Jassband, tradi tionele jazz en New Orleans revival band 16.15 uur: Middelburgse jamsessie 17.00 uur: The South Jazzband, oude stijl jazz met een Bourgondische knipoog De Spot 14.00 uur: Voorronde Junior Jazz Award Abdijplein 14.30 uur: Tram 7, kinderopera met won derlijke muzikale avonturen van het jonge tje Miles 15.30 uur: Moondance, Zeeuwse vocale smooth jazz 20.00 uur: DJ Grazzhoppa's Bigband, elf dj's, onder wie dj Vindictiv uit Middel burg, aangevuld met een blazerssectie en zangeressen, met het project Around the world in 80 beats 21.15 uur: De Beren Gieren, studenten van het Conservatorium Gent 22.00 uur: Dave Holland Quintet ZONDAG 31 mei Nieuwe Kerk 12.30 uur: Original Zealand Streetparade Jazzband (voor de kerk) 13.00 uur: Jazzkerkdienst met voorgan ger dominee Gert Jan Smit en de New Or leans All Start featuring Harriet Lewis met als gastmuzikanten Antoine Trommelen (saxofoon) en Peter Kanters (piano) Abdijplein 13.00 uur: Finale Junior Jazz Award 14.15 uur: De Doorbraak, 14 muzikanten voeren onder leiding van Dies Ie Due ei genzinnig repertoire uit 15.30 uur: The New Orpheans Bigband met zangeres Marion van Iwaarden, featu ring Eric Vloeimans op trompet en pianist Courtney Pine Jeroen van Vliet 16.45 uur: Feen Brothers, kwartet met de in de (inter)nationale jazzwereld vermaar de broers Paul (saxofoon), Clemens (bas), Mark (piano) van der Feen en Flin van Hemmen (drums), featuring gitarist Ben Boogaard 20.00 uur: Mona Lisa Overdrive, energiek en groovy kwartet met Jesse van Ruller (gitaar), Stefan Lievestro (bas), Arno Krij ger (Hammondorgel) en Hans Ooster hout (drums) 21.15 uur: Drop 5, studenten van het Conservatorium Gent 22.00 uur: Courtney Pine - Vanuit een reggae - en funkachtergrond brak Pine in de jaren '80 door naar het jazzcircuit MAANDAG 1 juni Abdijplein 14:30 uur: Hein van de Geyn Trio featu ring zangeres Fay Claassen, internationale toppers met lyrische jazzimprovisaties 15:45 uur: Jam in Progess, Nederlands rhythm 'n' groove trio 16:30 uur: Gino Vannelii, Canadees/ Itali aanse zanger voornamelijk bekend van (pop)liefdesliedjes. Gaandeweg ontwikkel de hij zich meer richting jazz en werkte samen met de pianisten Bert van den Brink en Michiel Borstlap. In Middelburg speelt Vannelii met een nagenoeg Neder landse begeleidingsband: Karei Boehlee (keyboard), Erik Rutjes (gitaar), Theo de Jong (bas), Hans Eijkenaar (drums), Eddy Conard (percussie), Rolf Delfos (saxo foon), Angelo Verploegen (trompet) en Ron Oligschlager (trombone). Meer info: www.pzc.nl/cultuur Bij het derde International Jazzfestival Middelburg staat een groot aantal klinkende namen uit de Nederlandse jazzscene op het podium. Net als vorig jaar zijn Eric Vloeimans en Jeroen van Vliet er, maar ook Hein van de Ceyn met Fay Claassen en de supergroep Mona Lisa Overdrive. Voorzitter van Stichting Jazzpodium Middelburg Eric Hageman zei het al tijdens de tweede prequel van het festival op 16 mei jongstleden: „We willen het beste jazzfestival van Nederland worden na North Sea Jazz." Ook dit keer dus internationale toppers in Middelburg, zoals Courtney Pine, Gino Vannelii en Dave Holland. door Mischa Beckers De biografie van bassist Dave Holland (1946) leest als een jazzency- clopedie. Velen ken nen hem ongetwijfeld uit de band van Miles Davis. Voordat Davis hem inlijfde was Holland al in de weer met gitarist John McLaughlin, trompettist Kenny Wheeler, saxofonisten Evan Par ker en John Surman en pianist Chris McGregor. Na de periode bij Davis ging Holland zijn ei gen weg en speelde met onder anderen Chick Corea, Thelo- nious Monk, Lee Konitz, Jack De- Johnette en John Abercrombie en meer recentelijk met Joe Lo- vano, John Scofield, Al Foster, Herbie Hancock en Wayne Shor ter. Zaterdag staat dus met recht een le vende legende op het podium van het Abdijplein. Daar speelt de bas sist met zijn kwintet. Zorgvuldig selecteerde Holland de technisch hoogbegaafde muzikanten voor dit kwintet, dat zijn huidige vorm vond ini997. In de jazz draait het natuurlijk niet alleen om techniek maar ook om communicatie en in teractie. Daardoor klinkt de mu ziek van dit kwintet zo vanzelfspre kend. „Ondanks dat wij allemaal in de muziek startten vanuit verschillen de hoeken komt onze belangstel ling daarin samen", zegt Holland. „We delen de liefde voor zowel de jazztraditie als hedendaagse mu ziek. Het meest van alles houden we van het gemeenschappelijke aspect van samen muziek maken." In de muziek van het kwintet lo pen meerdere muzikale verhaallij- neft door elkaar. Toch klinkt de muziek niet geforceerd complex maar transparant, met een altijd aanwezige swing. De reacties op 'bijvoorbeeld het album Extended Play: Live at Birdland (2003) waren dan ook zeer lovend: een 'nieuwe standaard' die in de jazz was neer gezet en het 'beste jazz live album' ooit gerealiseerd. Holland gunt zijn muzikanten veel vrijheid, zo wel bij het schrijven als de uitvoe ring. „Individuele muzikanten schrijven de stukken in eerste in stantie. De definitieve vorm ont staat nadat iedereen zijn input heeft gegeven. Persoonlijk houd ik ervan op zo'n manier te schrijven Dave Holland: „Liefde voor zowel de jazztraditie als hedendaagse muziek dat er veel voor interpretatie over blijft." Holland kwam bij Miles Davis ten tijde van het Bitches Brew album. Davis experimenteerde toen veel met collectieve improvisatie. Een hele uitdaging voor Holland die zich later ook toelegde op het gede tailleerder uitschrijven van stuk ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68