Texas: zijn uitdaging en haar droom Vmbo-scholen starten opleiding toerisme Digitenne %*kpn Beter beeld en geluid. ff kpn Met Digitenne bespaar je 100,- per jaar*op je tv-kosten. Makkelijk toch? s Donderdag 28 mei 2009 23 Luchtmachtpiloot uit Middelburg gaat in Amerika lesgeven. door Maurits Sep middelburg - De container waarin ze het grootste deel van hun leven hebben verpakt, is al ergens op de Atlantische Oceaan. Volgende week zaterdag maakt André Bos man (44) met zijn vrouw Pauline Zadeits (36) en hun drie kinderen vliegend de grote oversteek naar de Verenigde Staten. Het gezin begint aan een avontuur voor 3,5 jaar in Wichita Falls, in het noorden van Texas. „Cattle country. Plat en dor", omschrijft: André hun nieuwe omgeving. De stad is twee keer zo groot als Mid delburg. „Voor Amerikaanse be grippen een dorp. Winkelen doen we in Dallas, twee uur rijden." Het is natuurlijk zijn werk, zijn uit- Idaging, maar net zo goed haar 4'room. Pauline: „Het was de keu- ,e: of André ging voor de WD de rweede Kamer in, of we gingen naar Amerika. Dus toen hij niet in de Kamer kwam, heb ik hem ge- 'Er is een soort drive through waar je de kinderen afzet en ophaalt' beid: yes, we gaan naar Wichita Falls!" En zo'n avontuur wordt het nu ook weer niet; ze gaan voor de der de keer naar dezelfde plek. Er zat steeds tien jaar tussen. In 1988 was André er als jonge piloot voor het eerst. En daar leerde hij Pauline kennen. „Mijn vader was de beste André Bosman en Pauline Sadeitz gaan met hun drie kinderen Emma (9), Niek (6) en Flore (zeven weken) voor ruim drie jaar naar Amerika. foto Ruben Oreel vriend van zijn baas. En we heb ben contact gehouden." In 1999 waren ze er samen. Dochter Em ma (9) is toen ook daar geboren. De laatste acht jaren heeft kapitein André Bosman niet zo vaak gevlo gen als hij had gewild. Op vliegba sis Woensdrecht gaat hij soms wel naar boven in een PC7, maar als standaardisatie- en evaluatieofïi- cier is hij toch vooral druk met het toetsen of piloten in de praktijk doen wat ze in hun opleiding heb ben geleerd; en of ze alles wel goed hebben geleerd. In Wichita Falls, op de Sheppard Air Force Base, mag hij eindelijk weer veel de lucht in. „Laat mij maar even lekker vliegen. Ik ga daar zelf vliegen in de T38 én pilo ten les geven." Hij wordt door de Nederlandse luchtmacht voor 3,5 jaar uitgezon den in het kader van het Euro Na- to Joint Jet Pilot Training - een vliegopleiding waaraan diverse Eu ropese landen en de VS en Canada deelnemen. „Ik ga erheen als-in structeur." Emma en haar broer Niek (6) vin den het spannend, maar ook erg leuk. Ze krijgen allebei een flinke slaapkamer, met... „Een eigen bad kamer", vult Niek aan. Bij het huis is ook een zwembad. En naar school, hoe gaat dat? Emma: „Met de auto." Fietsen doen ze daar niet, dus die hebben ze maar verkocht. Naar school is het vijf minuten rijden met de auto, vertelt Pauline. „Er is een soort drive through waar je de kinderen afzet en ophaalt. En de juffen staan 's middags met de kin deren op het schoolplein te wach ten als ze worden opgehaald." Pauline is zelf juf, van groep 3 op de Algemene Basisschool in Mid delburg. Ze is erg benieuwd naar de Amerikaanse manier van lesge ven en kijkt daarom uit naar de 'ouderparticipatie'. „En thuis geef ik ze straks ook Nederlandse les, voor als we terugkomen. Want we komen terug naar Middelburg, hoe dan ook." door Henk Postma goes - Zeeuwse scholieren kun nen voortaan al in het vmbo aan een toeristische opleiding begin nen. Daarvoor kunnen ze zowel te recht op het Goese Lyceum als het Vlissings Scheldemond College. Beide scholen beginnen vanaf hef nieuwe schooljaar met een vm- bo-opleiding toerisme. Dat ge beurt in samenwerking met het ROC Zeeland. De opleiding, die in het derde leer jaar van het vmbo begint, biedt de mogelijkheid snel en soepel door te stromen naar de middelbare ROC-opleiding Toerisme. Daar is een 'doorlopende leerlijn' voor ontwikkeld. Officieel kent het vm bo geen sector voor toerisme, wel voor economie en dienstverlening. Door elementen uit die twee secto ren samen te voegen kan toch toe ristische onderwijs worden gege ven. Het gaat onder meer om hore ca, verzorging; gastvrijheid, boek houden, omgaan met mensen, computergebruik en animatie. Voor dat laatste onderdeel wordt weer lesmateriaal gebruikt van de Goese theaterschool, ook al zo'n intersectorale vmbo-opleiding. Met het bedrijfsleven zijn afspra ken gemaakt over stages. Zeeuws voorlezertje in finale niet bij top drie utrecht - Chelsea Draijer van de christelijke basisschool in het Zeeuws-Vlaamse buurtschap Reu- zenhoek is er tijdens de finale van de nationale voorleeswedstrijd in Utrecht niet in geslaagd om bij de eerste drie te eindigen. Onder toe ziend oog van de jury en presenta trice Nicolette van Dam las ze voor uit het boek Mathilda van Roald Dahl. Ook moest ze nog een stukje lezen uit een boek dat ze toegewezen kreeg: Aangespoeld van Anna Woltz. De Brabantse Anne van Brunschot werd eerste. Activiteiten Zeeuws erfgoed op één website middelburg - Zeeuwse erfgoedor ganisaties presenteren voortaan hun activiteitenaanbod op de web site www.traditieszeeland.nl. In het kader van 'Het jaar van de tradities' verzorgen zij tentoonstel lingen, lezingen, ambachten en volkssporten. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) heeft ter promotie van het themajaar drie posters ontworpen. De eerste draagt de slogan 'In Zeeland hou den ze tradities hoog in ere', en werd uitgegeven ter gelegenheid van een nieuw seizoen ringrijden. n Digitaal beeld en geluid voor maar €7,50 per maand Gratis gebruik van een digitale ontvanger Binnen 10 minuten zelf aan te sluiten Primafoon kpn.com 0900-0244 sluifje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47