li Het water loopt als beekjes de Strijd tegen wateroverlast ten einde met drainage in vier wijken Gezin Hodan snel naar Nederland dankzij hulp RESTANTEN BADKAMER RADIATOREN Restauratiewerk aan kademuur 1 8 Donderdag 28 mei 2009 S MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 Neerkijken op Renesse van toren Jacobuskerk renesse - De Jacobuskerk in Renes se is zaterdag van 11 tot 16 uur geo pend voor publiek. Bezoekers kun nen onder meer de toren beklim men. De volgende dag vertrekt vanuit de kerk een Pinksterfakkel. Die reist vervolgens langs acht kerken in de Schouwse Westhoek. In de ochtenddienst op Eerste Pinksterdag is het Kerkkoor Renes se te gast in de Jacobuskerk. De groep staat onder leiding van Irina Zhynkina. Voorganger is dominee Piter Goodijk. De dienst begint om 9.30 uur. Dertigste editie van wandelvierdaagse DFS burch-haamstede - De wandel vierdaagse in Burgh-Haamstede - georganiseerd door Sportvereni ging DFS - beleeft dit jaar de der tigste editie en wel op 2 tot en met 5 juni. De te lopen routes zijn elke dag anders en voeren langs duinen en strand en door bossen en de polder. Er wordt gelopen over drie afstanden: 5 (voor kinderen tot en met groep 4), 8 (voor kinderen vanaf groep 5) en 15 kilometer (voor de liefhebbers). Inschrijven kan dinsdag 2 juni vanaf 18 uur in de kantine van DFS aan de Leliën- daleweg. Vertrektijd 18.30 uur. Rommelmarkt in Burgh-Haamstede burch-haamstede - Aanstaande zaterdag wordt de jaarlijkse rom melmarkt van de Gereformeerde kerk (PKN) in Burgh-Haamstede gehouden. De markt rond de kerk aan de Platboslaan start om 9.00 uur en dan kunnen de waardevol le zaken bekeken worden die om 11.00 uur worden geveild. De op brengst van de rommelmarkt gaat naar de stichting Ambulance wens. Deze stichting vervult wen sen van terminale patiënten en is aanwezig met een stand. Opert ateliers op Goeree-Overflakkee coedereede - Kunstenaars van Goeree-Overflakkee zetten ko mend weekend het atelier open voor publiek. Twaalf kunstenaars doen mee aan het project 'Kunst kijk'. Het werk varieert van foto grafie of grafisch werk tot beeld houwwerk en schilderkunst. Ge lijktijdig loopt het project Kunst in de Winkel. Tot en met 6 juni hangt werk van kunstenaars in winkels rond d'n Diek in Middel- harnis. Q www.kunstkijk.com MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 Wonen in of aan de duinen: prachtig, maar soms niet al te praktisch. Jarenlang kampten bewoners van Schouwen na een fikse bui met wateroverlast. door Martijn de Koning w ater in de kelder, een soort moeras als tuin en zwarte plekken op het be hang. Het moet voor alle bewo ners van Schouwen nog dit jaar tot het verleden behoren. Met de aanleg van drainage in vier wijken sluit de overheid na de zomer een jarenlang durend project tegen wa teroverlast af. Schouwen is, met de tegenstelling tussen de hoge duinen en het di rect ernaast gelegen, lage polder landschap altijd al een risicogebied geweest. Na overvloedige regenval loopt het water als stromende beekjes zo de polders in. Het afvoe ren van dat water was best goed ge regeld, tot eind jaren negentig het klimaat begon te veranderen en de aarde natter werd. Daar kwam bij dat niemand echt goed op de toen bestaande water huishouding paste. Overheden on derhielden sloten en duikers maar matig en particulieren gooiden slootjes aan de rand van hun tuin dicht. Het gevolg werd eind jaren negentig opeens heel duidelijk toen er kort na elkaar een paar enorme buien vielen. Bewoners in verschillende gebieden zaten plots met de voeten in het water. Dat er iets moest gebeuren, was duidelijk. „Daarbij werd meteen gekeken naar het grote geheel", legt projectleider Richard Roze- meijer van de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) uit. Die instantie coör dineert het project, waarin onder meer gemeente, provincie en wa terschap samenwerken. Dat geeft meteen ook de complexi teit van de aanpak aan. De par tijen moesten het eerst eens wor den over de manier en volgorde van aanpak en over de verdeling van de kosten. En er waren meer vertragende factoren. Alleen al voor het graven van een sloot op' Aanpak in zes delen De plannen voor aanpak van wateroverlast op Schouwen zijn van begin deze eeuw. Zes deelgebieden werden op volgorde van prioriteit aange pakt. In 2004 werd begonnen rond Nieuw-Haamstede. Daarna volgden achtereenvol gens gebieden rond de Hogezoom/Lagezoom, Renes se, Oosterscheldelaan (Haam stede) Boeijesbosch (Haam stede) en Hoge Hilleweg (Wes- tenschouwen). Binnenkort sluit het project af met werk in vier woonwijken. het terrein van het vliegveld bij Nieuw-Haamstede waren zeven vergunningen nodig. En een aan tal particulieren protesteerde te gen het feit dat hun oprit op de schop moest om de problemen van een ander te verhelpen. Een voor de hand liggende oplos sing, verlagen van het grondwater peil, was geen optie. De natuur, zo rijk aanwezig in het gebied, zou verdrogen en er dus enorme scha de van ondervinden. Bovendien zou er ook verzilting kunnen ont staan, omdat juist het bovenste deel van het grondwater onder de duinen zoet is en de laag eronder zout. Door al die omstandighe den duurde het nog een aantal jaar voordat er daad werkelijk een schop in de grond kon. In 2004 gingen uiteindelijk de werkzaamheden bij Nieuw- Haamstede van start. Sloten wer den verbreed, vijvers gegraven, dui kers gerenoveerd. Natuurgebied De Maire ging dienen als waterbuf fer. Daarna ging het snel en kwamen in een paar jaar tijd ook de overige probleemgebieden op Schouwen aan de beurt. En dat heeft geholpen, zegt Roze- meijer. Hij wijst op een enorme bui die vorig jaar viel. De hoeveel heid water die uit de lucht kwam, zou tien jaar geleden voldoende zijn geweest om flink wat mensen natte voeten te bezorgen. „Nu bleef in Nieuw-Haamstede alles droog." Het zesde en laatste deel van de uitgebreide aanpak van wateroverlast in de Kop van Schouwen omvat de aanleg van drainagebui zen in vier woonwijken: Irisweg en Hoge Hilleweg (Westenschouwen), Oosterscheldelaan, Grevelingen- laan en Westerenban (Burgh-Haamstede), Maurits- weg en Loane (Renesse) en het gebied rond de vuur toren in Nieuw-Haamstede. Het gaat daarbij om ande re werkzaamheden dan die eerder elders op Schou wen werden uitgevoerd, legt projectleider Richard Ro- zemeijer van de Dienst Landelijk Gebied uit. „Tot nu toe deden we vooral zaken als het verbreden van slo ten en verbeteren van duikers. Nu gaan we aan de slag met het aanleggen van buizen onder de straat." De bewuste locaties zijn gekozen na klachten van be woners. „We kunnen niet rechtstreeks de waterover last oplossen die zij bijvoorbeeld in hun tuin onder vinden", zegt Rozemeijer. „Wel geven we hen de kans op eigen initiatief aan te sluiten op het centrale afvoersysteem dat wij nu aanleggen. Mensen kunnen zich bij ons melden, zodat alle werkzaamheden na de zomer in één keer uitgevoerd kunnen worden." Over die mogelijkheden en andere gevolgen van de werkzaamheden organiseert de gemeente Schou- wen-Duiveland vandaag een informatieavond in het Hampshire Inn ArcHotel aan de Vroonweg in Renes se. Die heeft de vorm van een inloopavond. Geïnte resseerden zijn welkom tussen 19.00 en 20.30 uur. ük ZIERIKZEE - Het werk aan het Witte Bruggetje in Zierikzee ligt goed op schema. De aangetaste stukken van de hameipoorten zijn vervangen en het zelfde geldt voor het brugdek. Ook een deel van de kademuur van de Oude Haven bij het bruggetje wordt onder handen genomen. Eind mei moet de opknapbeurt van bruggetje en omgeving klaar zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Somalische Hodan uit Zierikzee kan binnenkort haar man en kinderen weer in de ar men sluiten. Lezers hebben mas saal gereageerd op haar verhaal en inmiddels is voldoende geld toege zegd om de reis van haar gezin te kunnen betalen. „Het is geweldig, de telefoon heeft niet stilgestaan", zegt Philomene Op 't Hof van Vluchtelingenwerk Zeeland. „Er zijn veel concrete toe zeggingen gedaan en we hebben ook reacties gehad van organisa ties die willen praten om op de langere termijn wat te doen." Daar is Op 't Hof heel blij mee om dat Hodan niet de enige vluchte ling is die tegen dit probleem aan loopt. Ze hoopt dat de mensen snel het geld overmaken wat is toe gezegd. „Wij moeten het geld eerst binnen hebben voor we het IOM, een internationale vluchtelingenor ganisatie, vragen de tickets te boe ken." Hodan vluchtte twee jaar ge leden vanuit Somalië naar Neder land. Haar man en haar zoon en dochter vluchtten naar Ethiopië en leven'daar op straat. Hodan heeft inmiddels een ver blijfsvergunning gekregen en toe stemming voor gezinshereniging. Het probleem was het geld voor de reis. Ondanks hulp van de kerk en vluchtelingenwerk kwam ze te kort. Dat probleem is nu opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42