Museum wordt geen PZC Statenfractie SP staat op breken Flapdrol De krant 5 weken voor 15 euro 'Met verhalen gaat historie pas leven' juni 2006 2 Donderdag 28 mei 2009 WILLEM VAN DAM Flapdrol - leuk scheldwoord; beschaafd en toch een pietsie kwetsend. De flapdrol hoort wat mij betreft thuis in het rijtje koekenbakker, oliebol en appelflap. „Weet je wat jij bent, opa?", roept mijn kleinzoontje vaak, „een koekenbakker!" En dat vindt hij een heel geslaagde grap. Word ik daar kwaad om? Tuurlijk niet. Koekenbakker is een eerzaam beroep - de koekenbakker is een ambachtsman, die, als het jaar eindigt, ook smakelijke appelflappen en oliebollen bereidt. Dus waarom zou ik me beledigd voelen als ik voor koe kenbakker, oliebol of appelflap word uitgemaakt? Met de flap drol schijnt dat iets gevoeliger te liggen. Daar bestaat zelfs juris prudentie over. 1\vee jaar gele- den werd een inwoner van Mep- Waarmee weer pel tot een geldboete van 250 eu- een relletje ro veroordeeld, omdat hij een politieman een flapdrol had ge was geboren noemd; een ernstige belediging, oordeelde de rechter. „Als u", zo had hij de verdachte op bitse toon toegevoegd, „flapdrol niet beledigend vindt, dan vind ik een flapdrol." Volgens de Dikke van Dale is een flapdrol 'een vent van niks', 'iemand die niets durft'. Niks om je over op te winden, lijkt me. Kankuhlijer, tyfushoer of hondenlul - dat begint er pas op te lijken. Daar denkt minister Koenders van Ontwikkelingssa menwerking kennelijk anders over. Naclat hij deze week tot drie keer toe door Jan Marijnissen als een flapdrol werd gety peerd, beende hij bozig naar het Kamerbankje van de voorma lige SP-leider om - zoals het in de kranten werd aangeduid - verhaal te halen. Waarmee weer een relletje in politiek Den Haag was geboren. Het land verkeert in ernstige crisis, we voeren nog steeds oor log in Afghanistan, maar wee degene die het waagt een be windsman als een flapdrol af te schilderen. Stelletje koekenbakkers! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed t T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nB/Ieiersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van €66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling.per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de-bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -01399 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om nel persoonsgegevens. In het colofon Iteli u nadere informatie Weer staat Valentijn Byvanck, voormalig directeur van het Zeeuws Museum op de zeepkist. Nu in de Tweede Kamer. door Jeffrey Kotterink en Marcel Modde Hij walgt van doodsaaie, gortdroge 'panelen-mu sea'. Geschiedenis moet je voelen, beleven. Valentijn Byvanck werkt samen met Erik Schilp aan de plannen voor het nieuwe Nationaal Histo- Roelof Koops, directeur Zeeuws Archief in Middelburg: „Dat de canon leidend moet zijn in de opzet van dat museum, vind ik helemaal geen domme gedach te. Zo krijg je een chronologisch overzicht en dat is goed! Boven dien werkt het onderwijs met de canon en hebben de meeste pro vincies, ook Zeeland, hun eigen vensters gemaakt. Aan de andere kant begrijp ik Valentijn wel, wan neer hij zegt met alleen dat ele ment onvoldoende uit de voeten te kunnen. Een benadering vanuit vijf thema's is net zo legitiem. Het gaat dan niet om de chronologie, maar om de verhalen die daar ach ter schuil gaan. Dan gaat geschiede nis pas leven. Vanuit de Zeeuwse optiek kan in het thema oorlog en vrede heel mooi het vergeten bom bardement op Middelburg worden weergegeven. Byvanck is bijzonder gecharmeerd van onze aanpak de vooroorlogse stad in een driedi mensionale computeranimatie op te bouwen. Dat zou straks in bre der verband, onder de noemer ver woeste steden, best wel eens een plekje kunnen krijgen in het Natio naal Historisch Museum." risch Museum in Arnhem. En net als bij het Zeeuws Museum wordt hij bejubeld en verguisd. Lang niet alle politici zien Byvancks ideeën zitten. Sterker: de schetsen hebben al veel stof doen opwaaien. Gisteren gaven de twee directeu- ren een toelichting in de Tweede Kamer. „Het wordt geen museum dat van het jaar nul tot nu wordt ingericht", benadrukte Byvanck nog eens. Er komen vijf werelden met als thema's 'ik en wij', 'land en water', 'rijk en arm', 'oorlog en vrede', 'lichaam en geest'. Kamer lid Jan Marijnissen (SP) noemde dat 'postmoderne hutspot'. Is dat modern politiek geneuzel? „Dat zal ik nooit zeggen. Volksver tegenwoordigers verwoorden wat het volk vindt. Als hen niet duide lijk is wat ik wil, ligt dat aan mij." Leiden thema's niet tot hutspot? „Samen met historici, ontwerpers, computerdeskundigen, beeldresear- chers en mensen uit het onder wijs zetten we de lijnen uit over wat we willen vertellen en hoe. Het museum is geen geschiedenis boek. Het is beter om te kiezen voor thema's. In tegenstelling tot wat wordt beweerd is daarbinnen wel sprake van chronologie. De ca non van de Nederlandse geschiede nis is geen dwingende leidraad voor het museum, maar komt er wel in terug." Waarom is het geen leidraad? „Er zijn meer hoogte foto Mecanoo Architecten De toenmalige SP-feider Jan Marijnissen lanceert het plan voor een Nationaal Historisch Museum (NHM). Na jaren van discussie komt het idee voor een NHM in een stroomversnelling na de aanname van een motie van Maxime Verhagen (CDA). Presentatie visie op het NHM, in opdracht van Maria van der Hoeven, destijds minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Aanbieden van historische canon van Nederland aan minister Van der Hoeven. Canon bevat 50 belangrijk ste historische gebeurtenis sen in Nederland, en zou de leidraad moeten zijn voor de collectie van het NHM. Fractievoorzitters kondigen vrijdag hun opstappen aan. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Statenfractie van de Socialistische Partij verkeert in crisis. Fractievoorzitter Gert-Jan Bouterse maakt vrijdag aan het be gin van de Statenvergadering zijn terugtreden uit de fractie bekend en Lia Lievaart-Kist overweegt haar lidmaatschap van de Staten te beëindigen. Beiden wilden gisteravond hun op stappen niet bevestigen. Bouterse: „Wacht vrijdag maar af" Lie vaart-Kist: „Ik zeg niets tot Bouter se iets heeft gezegd." Met haar vijf leden behoort de SP tot de middelgrote fracties in de Staten van Zeeland. Een rol van be tekenis heeft de provinciale afvaar diging van de partij tot dusver niet gespeeld. Op Bouterse na doet de SP nauwelijks in de debatten mee. Loes Passieux-Echtermeijer, Hans Segers en Tim Thepass laten wei nig van zich horen. Bij de Statenverkiezingen in maart 2007 was Lia Lievaart-Kist lijsttrek ker. Meteen na de installatie van de Staten in nieuwe samenstelling besloot de fractie tot een duo-voor zitterschap: Lievaart-Kist en Bou terse zouden de functie samen ver vullen. In de praktijk trad Bouter se het meest als zodanig op. Als Statenlid geniet Bouterse waar dering en respect bij andere frac ties. Zijn opstelling is collegiaal, zijn betogen bondig en zijn conclu sies vaak raak. Hij is ook geen poli tieke scherpslijper die zijn tegen standers in het debat op een toe vallig wat minder gelukkige uit spraak probeert te vangen. Het respect jegens Bouterse is waarschijnlijk de reden waarom de andere fractievoorzitters hun kaken stijf op elkaar hebben gehou den nadat hij vorige week in het presidium van de Staten (het frac- tievoorzittersoverleg) zijn stap aan kondigde. Ook gisteravond viel in die kring geen nadere informatie te verkrijgen. Bouterse maakte er geen geheim van dat hij-weinig op had met de discipline die de SP van haar geko zen vertegenwoordigers verlangt. Het was opmerkelijk dat de voltalli ge SP-fractie bij de verkiezingen voor de Senaat niet op de Zeeuw se kandidaat Kees Slager stemde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2