Voorwaardelijk voor valse bommelding Covra krijgt nieuwe afvalstroom Examenjournaal Aandelen uitrekenen was vooral moeilijk 'De vraag over inflatie was makkelijk' Op onze website vind je onder meer: Het woordenboek kwam goed van pas Praat mee over het Zeeuwse nieuws Lees de artikelen en reageer op www.pzc.nl Donderdag 28 mei 2009 125 Het LAKS kreeg gisteren liefst ïo.ooo klachten van eindexamen kandidaten, die op moesten voor Duits en economie (vwo), manage ment en organisatie (havo) en eco nomie en kunst (vmbo). „Bij Duits waren de teksten erg lang. En de economie-examens van zo wel vwo als vmbo werden als erg lastig ervaren", vertelt Marja Soe- karjo van het LAKS. De 'klachten teller' staat inmiddels op bijna 61.000 en stevent - opnieuw - af op een record. Leerlingen in Breda die zaten te zwoegen op Duits in een gehuur de gymzaal, deden ook hun be klag. In de zaal ernaast werd een aerobicsles gegeven, omgeven met luide muziek. En die kon 'abso luut' niet worden stilgelegd. In het havo-examen management en economie stond een opmerke lijk fout. De leerlingen moesten di verse vragen beantwoorden over een uitkering van mevrouw Pieter- sen. Althans, in opgave drie heette ze Pietersen. In opgave vijftien werd ineens gerept over mevrouw Jansen. Tip! Stel voor elk vak een werkplan op. Denk aan de volgende vragen: 1Wat ga ik doen? 2: Wanneer ga ik het doen? 3: Hoe doe ik het? 4: Wat doe ik als het niet lukt? (Even flink hard schreeuwen in een kussen en dóórgaan, dóórgaan!) Een video met de reactie van Ezra Mes op het havo-examen management en organisatie. De examentweets van Luc Adriaanse uit Middelburg. 9 Links naar relevante sites voor examenkandidaten, met uitslagen, klachten, werk, kamers. Het videodagboek van Daniëlle de Reiger uit Kwadendamme, over de vmbo-examens op het Ostrea Lyceum. Meer examentips Het laatste examennieuws. Foto's. www.pzc.nl/eindexamen Ezra Mes. foto Dirk-Jan Gjeltema Naam: Ezra Mes (18) Woonplaats: Zierikzeé School: Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee Opleiding: Havo Examenvak: Management en Organisatie Vervolgopleiding: International Business 8c Ma nagement aan de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen Ongeveer tien scholieren deden gisteren het examen management en organisatie aan de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Ezra was als één van de eersten klaar, na ongeveer twee ënhalf uur. Met nog rode wangen van de in spanning. „Het examen was vrij pittig. Er wa ren veel rekenvragen, maar ze waren goed te doen. Vooral het uitrekenen van aandelen vond ik moeilijk. Over dit examen heb ik het langst gedaan, bij andere vakken was ik na an derhalf uur of een uur al klaar. Ik had ook wel iets meer kunnen leren. Ik heb wat begrippen geleerd en een paar examenvragen geoefend. Andere vakken gingen iets beter, maar ik denk wel dat ik slaag. Hierna wil ik international bu siness en management aan de HZ gaan doen." Koen Maljaars foto Ruben Oreel Naam: Koen Maljaars (16) Woonplaats: Sint Laurens School: Calvijn College, Middelburg Opleiding: Vmbo (gemengd theoretisch) Examenvak: economie Vervolgopleiding: een economische opleiding aan het Hoornbeeckcollege in Goes „Ja, het is goed gegaan. Ik heb er een goed ge voel over", zegt Koen na afloop van zijn exa men economie. „Ik heb de maximale tijd geno men, maar heb het op m'n gemakje gedaan." Het examen bestond uit veertig vragen, zowel open als meerkeuzevragen. Makkelijk vond Koen de vraag over inflatie. Hij moest bij de stelling 'Het is gevaarlijk om lonen sterk te ver hogen want hierdoor krijg je inflatie' de drie tussenstappen hierbij in de goede volgorde zet ten. „Eerst gaat de koopkracht omhoog, daar door stijgt de vraag naar goederen en daardoor wordt de vraag groter dan het aanbod en moet er meer geproduceerd worden." Koen heeft nog één examen te gaan - dinsdag Duits - en dan zit het erop. Dan gaat-ie vakantiewerk doen bij kaasboerderij Schellach. Naam: Eva van Driel (17) Woonplaats: Terneuzen School: De Rede, Terneuzen Opleiding: Vwo/gymnasium Examenvak: Duits Vervolgopleiding: Latijn en Grieks aan de Vrije Universiteit Amsterdam Het einde van de examens is in zicht voor Eva van Driel. „Nog twee te gaan en dan heb ik ein delijk vakantie." Gisterochtend stond Duits op het programma. „Het is goed gegaan. Ik heb al le vragen kunnen invullen binnen de tijd." Het woordenboek kwam goed van pas als extra hulpmiddel. „De teksten waren goed te verta len, maar de vragen zelf waren lastig geformu leerd." In de gymzaal zat maar een klein groep je leerlingen dat examen Duits deed. „Als de groep te klein is, kan het te stil zijn. Het is wel eens prettig om het geklapper van een woor denboek te horen." Een bomvolle gymzaal heeft ze liever ook weer niet. „Dan is er conti nue achtergrondlawaai waardoor het moeilijk concentreren is." Vandaag heeft ze haar laatste examens: Engels en aardrijkskunde. foto Wim Kooyman Eva van Driel door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburger heeft ontzettend spijt. Tegenover politierechter L. van Dijke herhaal de hij gisteren dat hij werkelijk niet snapte dat hij zo dom was ge weest om eind vorig jaar een valse bommelding door te bellen. Die bommelding had grote gevol gen. Zij verstoorde een Turks trouwfeest in De Stenge in Hein- kenszand. Alle zeshonderd gasten moesten het pand verlaten tot de politie het sein veilig gaf Het feest ging vervolgens verder maar er was nauwelijks nog iets te eten, omdat de bommenzoekers ook het eten onderzocht hadden. De dader was snel opgespoord want hij had de melding met zijn eigen gsm doorgebeld. Tegenover de politierechter vertelde hij dat hij het bruidspaar, hun familie en de Turkse gemeenschap zijn excu ses heeft aangeboden. Hij verzeker de dat de relatie nu weer goed is. In het verleden was de relatie met de bruidegom slecht. Hij was ooit door hem mishandeld. Officier van justitie W. Suijker- buijk stelde dat het bruidspaar en de aanwezigen ook emotionele schade hebben opgelopen. Zij wis ten immers niet tegen wie die bommelding gericht was. „Ze kon ook tegen de gemeenschap gericht zijn." De officier gelooft niet dat de man ooit nog eens zoiets zal doen en eiste een werkstraf van 150 uur. Van Dijke zei dat zo'n daad feite lijk bestraft moet worden met een celstraf. Hij was het echter met raadsman E. Smit eens dat er wel enigszins sprake was van een vorm van ontoerekeningsvatbaar heid. Om die reden legde hij hem een voorwaardelijke celstraf van een maand op en gaf hem ook een boete van duizend euro. Radioactieve resten metaal uit opgewerkt afVal van kerncentrale. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Behoedzaam trekt de vanachter ruim een meter dik loodglas bediende kraan een glimmend stalen vat uit de trans portcontainer. De handeling in de oranje bunker van het opslagcen trum voor radioactief afval Covra in Vlissingen-Oost is al vele keren uitgevoerd. Toch is er aanleiding om weer eens te oefenen. Er is een nieuwe afvalstroom uit de kerncen trale Borssele in aantocht. Bestraalde splijtstofelementen uit de centrale gaan naar de opwer kingsfabriek van Areva (voorheen Cogema) in La Hague in Norman- dië. Ze worden in stukken geknipt en de nog bruikbare splijtbare ele menten (uranium en plutonium) worden er via een chemisch pro ces uit gehaald. Wat rest is afval in de vorm van hoogradioactieve splijtproducten als americium en curium en het metaal waaruit de splijtstofelementen zijn opge bouwd. De splijtproducten wor den met vloeibaar glas gemengd en in roestvrij stalen vaten gego ten. De afgelopen jaren zijn al 140 stuks (in vijf transporten) bij de Covra opgeslagen. Bij het opwer- kingsproces zijn niet alle radioac- Codée en Wieman: „Wij zijn er hier in Zeeland als eerste klaar voor." tieve stoffen uit de metaalresten te spoelen, waardoor dit ook als ra dioactief materiaal moet worden behandeld. Aanvankelijk verpakte Areva het metaalafval in beton. Enkele jaren geleden is overgestapt op stalen va ten van dezelfde afmetingen als die van het verglaasde afval. De verknipte metalen splijtstofhulzen worden erin samengeperst. Op het eerste gezicht onderscheidt alleen een groef aan de bovenkant de twee typen. De kerncentrale Bors sele en de Covra hebben een pri meur met deze verpakkingsvorm. Volgende maand vertrekt bij Are va voor het eerst een transport met dit afval. Waarom Zeeland? Covra-directeur Hans Codée en manager splijtstofcyclus kerncen trale Jan Wieman: „Wij zijn er als eerste klaar voor." Het voordeel van de verpakking van het samengeperste splijtstofsta- venschroot in roestvrij stalen va ten vergeleken met beton is dat het zo veel minder plaats inneemt. Net als het verglaasde afval, blij ven de metaalresten duizenden ja ren radioactieve straling afgeven. Dat betekent dat ze uiteindelijk- volgens de huidige inzichten - in stabiele lagen diep onder de grond moeten worden opgeborgen. Maar eerst oefenen ze bij Covra nog even met de behandeling van d^aten. Voor alle zekerheid, zie de video op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27