Achtergrond - - r:ezoni|]lc</; ajs media-industrie \*k2)A Altijd een vaste lage prijs. Knaagdieren komen tilt Azië 3S.-ÜSÏSïïïïï VEILIGHEIDSWAARSCHUWING rrrIrr^irS; Kwalïteitsprobleem met witte flessen Glorix 02 Nuon GroenStroom 1 0 Donderdag 28 mei 2009 Caljouw Rademaker Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caIjouw-rademaker.nl Een televisieploeg filmt aan het ziekbed. foto GPD Medische realityshows 1. Hospitaal! Reaiityprogramma over het Amphia Ziekenhuis in Breda. (Avro) 2. Dokters in opleiding. (Avro) 3. Sophia Kinderziekenhuis. Serie over Rotterdams kinderzieken huis (Avro) 4. Ingang Oost. De Spoedeisen de Hulp van een aantal zieken huizen (EO) 5. Intensive Care. Ontwikkelin gen academische topzorg (EO) 6. Afslag UMC. Serie over UMC Utrecht (EO) 7. Een dag om te vergeten. Jonge patiënten worden gevolgd (EO) 8. De polikliniek. (EO) 9. De stadsdokter. Een echtpaar dat een drukke huisartsenprak tijk in Dordrecht runt. (EO) 10. De dorpsdokter. Vader Jan en dochter Marleen Kruithof runnen een praktijk voor enke le dorpen in Zuid-Holland (EO) 11.24 uur ziekenhuis. Docudra ma over het Academisch Zie kenhuis Maastricht (Net 5) 12. Trauma NL. Volgt artsen en verpleegkundigen in Nederland se ziekenhuizen (SBS 6) 13. Trauma Centrum. (SBS 6) 14. Medisch Centrum. Docusoap over het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam (SBS 6). Makers realityshows gaan vaak onzorgvuldig om met patiënten. door Frouke Tamsma Medische realityshows en docusoaps zijn ongekend populair. Maar de makers springen niet altijd even voorzich tig met de patiënten om. „Tien jaar later zijn de beelden nog op in ternet te vinden." Mevrouw Pleeging (73) komt met hartproblemen binnen op de Spoedeisende Hulp van 't Lange Land Ziekenhuis in Zoetermeer. Daar wacht een man in een witte jas haar op. Wij willen uw geval graag filmen, zegt hij. „Ik dacht dat het een arts was, en dat de op names voor intern gebruik wa ren", vertelt Pleeging. „Dus ik zei: Als het moet, dan moet het maar. Stond er ineens een hele came raploeg aan mijn bed. Bleek ik in het EO-programma Ingang Oost te zitten." Wat Pleeging heeft meege maakt, is bepaald geen uitzonde ring, constateert het Centrum voor Ethiek en Gezondheid van de RVZ (Raad voor de Volksge zondheid en Zorg) in een rapport dat vandaag verschijnt. Medische realityshows zijn ongekend popu lair. Alleen de publieke omroepen zenden jaarlijks al zo'n duizend programma's uit over medische onderwerpen. Maar in medische programma's wordt soms zeer on zorgvuldig gehandeld, stellen de onderzoekers Gert Olthuis en Alies Struijs van de RVZ. Patiën ten wordt bijvoorbeeld pas om toe stemming gevraagd als de camera's al draaien, waardoor ze eerder ge neigd zijn mee te werken. Patiën ten hebben geen zicht en zeggen- schap op het eindresultaat van het programma. En het zijn vaak de artsen zelf die patiënten rekrute ren. Zelfs bewusteloze patiënten wor den gefilmd. Volstrekt onaanvaard baar, vindt medisch ethicus Gert van Dijk van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. „De pa tiënt kan achteraf weliswaar bepa len dat de beelden niet worden uit gezonden, maar de behandelend arts is dan al in overtreding. In de Wet Geneeskundige Behandelings overeenkomst staat uitdrukkelijk dat zonder toestemming van de pa tiënt geen derden bij de behande ling aanwezig mogen zijn." Vol gens Van Dijk zouden mensen zich beter moeten realiseren wat de impact van een uitzending kan zijn. „Een achttienjarig meisje dat dronken op de Spoedeisende Hulp belandt, heeft misschien geen be zwaar tegen uitzending. Maar als de beelden haar tien jaar later op internet nog steeds achtervolgen, wordt het een stuk minder leuk." 'Leed-televisie, waar het gaat om leven en dood, trekt nu eenmaal veel kijkers' Ook als een patiënt komt te overlij den, kunnen de terugkerende beel den op internet voor nabestaan den pijnlijk zijn. Volgens Van Dijk moeten patiënten vooraf van de programmamakers kunnen eisen dat beelden niet op internet te rechtkomen. De ziekenhuizen die de came raploegen in huis halen hebben een eigen verantwoordelijkheid, vindt de Rotterdamse ethicus. Ze moeten in hun richtlijnen een be denktijd vastleggen. „Zorg ervoor dat de patiënt eerst een half uur mag nadenken voordat hij een be sluit neemt." Dat mevrouw Pleeging het gevoel had voor een voldongen feit te worden geplaatst, bevreemdt de EO zeer, stelt een woordvoerder van de omroep. „Bij medische pro gramma's als Ingang Oost werken we altijd zorgvuldig. Alleen daar om kunnen wij het programma al jaren maken." De EO onderzoekt de gang van zaken. Niet alleen de individuele belan gen van de patiënt zijn in het ge ding. Steeds meer partijen hebben baat bij deelname aan een me disch programma. Ziekenhuizen concurreren via de realityprogram- ma's met elkaar. Patiëntenvereni gingen dragen financieel bij aan uitzendingen om 'hun' ziekte on der de aandacht te brengen. Zelfs geneesmiddelenfabrikanten beta len mee. „Gezondheid is een me dia-industrie geworden", vat Hen ri Beunders, hoogleraar Media en Cultuur aan de Erasmus Universi teit Rotterdam, samen. „Leed-tele visie, waar het gaat om leven en dood, trekt nu eenmaal veel kij kers." Behalve een donorcodicil zou iedereen daarom ook een 'me- diacodicil' bij zich moeten dragen. „Mensen moeten van tevoren be denken of ze gefilmd willen wor den. En dat ook vastleggen. Je kunt immers op de meest onver wachte momenten met een came raploeg worden geconfronteerd, na een ernstig auto-ongeluk bij voorbeeld." Binnen het ziekenhuis blijft de patiënt overgeleverd aan degenen die daar werken, weet Beunders. Kwetsbare patiënten voor de camera zetten moet daar om met de grootst mogelijke voor zichtigheid gebeuren. „Dit is wat anders dan Bananasplit, waar ie mand wordt gefilmd omdat-ie een muntje wil oprapen." woestijnratten bijna 20 miljoen h. jaar geleden ontstaan in het zuid westen van Azië. Zo'n 14 miljoen Afrika met Europa verbond. Unilever Benelux waarschuwt consumenten voor een mogelijk kwaliteitsprobleem met Glorix 02. Het betreft witte flessen met een rode dop. Als gevolg van een productiefout kan het voorkomen dat de druk in de flessen te hoog wordt, waardoor de fles bol kan komen te staan. De witte flessen met een rode dop hebben een productiecode die zich op de achterkant van de fles, vlak onder de rode dop bevindt. De flessen waar het om gaat hebben een code die begint met de cijfers 9131 of 9132. Hef betreft hierbij alleen de flessen die door Glorix aan Albert Heijn zijn geleverd. Uit voorzorg roepen wij consumenten op de flessen niet te openen en contact met Glorix op te nemen. Als u in het bezit bent van een fles met bovenstaande code(s), of als de code onleesbaar is, neem dan tussen 8.00-21.00 uur contact op met de Glorix Consumer Service via het gratis telefoonnummer: 0800-0175. Alle overige Glorix-producten voldoen aan de kwaliteitseisen en kunnen gewoon worden gebruikt. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Benelux Knaagdieren als muizen en woestijnratten zijn miljoenen jaren geleden vanuit Pakistan, Tur kije en Noord-Afrika naar Europa gewandeld. Dit concludeert geo loog Wilma Wessels na bestude ring van de fossielen. Wessels hoopt op 8 juni te promo- Ook benieuwd of u niet teveel betaalt voor energie? Eén ding is zeker. Bij Nuon betaalt u altijd een scherpe prijs. Ook voor Nuon GroenStroom, 100% C02-vrij opgewekt in Nederland. De prijs in deze advertentie is ons laagste groene tarief, gebaseerd op een gemiddeld verbruik. Wat u precies betaalt, hangt onder andere af van uw verbruik. Daardoor is de laagste energieprijs voor iedereen anders. Gelukkig kunt u er zeker van zijn dat Nuon altijd een aantrekkelijk tarief heeft. Ook voor duurzaam opgewekte stroom. 1 I Nu vanaf Per maand Kijk voor uw persoonlijk voordeel op www.nuon.nl/vastelageprijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10