WERKen Solo aan de slag m ae zore Woensdag 27 mei 2009 1 7 Illustratie Fabiënne de Lange Kees de Wolf, bedrijfsadviseur bij de Kamer van Koophandel Zuidwest-Ne derland ziet vele startende onderne mers binnenkomen. „In Nederland kun je vrij gemakkelijk een eigen be drijf beginnen", legt hij uit. „Dat komt door de afschaffing van de Vestigings wet. Deze wet werd in 1937 in het le ven geroepen, aan het eind van de cri sistijd, vorige eeuw. Toen wilde de overheid voorkomen dat iedereen zon dermeer een handeltje begon in eigen voorkamer. De regering probeerde dit in te binden door strenge regels in te voeren, gericht op kwaliteit van het ondernemerschap." „In de jaren negentig kwam daar een kentering in. De Nederlandse regering wilde zich juist minder met het be drijfsleven gaan bemoeien. Minder Fe- gels, minder administratieve romp lomp, meer bedrijfsdynamiek. Een 'survival of the fittest tactiek'. Om dit te creëren werd de Vestigingswet eerst beperkt en in 2007 helemaal af geschaft. Zodoende kan nu iedereen proberen een bedrijf op te zetten, on geacht kennis en ervaring. Ik ben daar wel een voorstander van. Proberen is prima, mits goed voorbereid." Ik kan dus zomaar beginnen, zonder controle op mijn kwaliteit? "De overheid bemoeit zich dan wel minder met het ondernemerschap; het bedrijfsleven des te meer. Vanuit die hoek worden steeds meer erken- ningregels in het leven geroepen. Bijna iedere sector heeft een branche vereniging, waaruit gecontroleerd wordt op kwaliteit. Ook van de consu menten wordt steeds meer verwacht dat ze zich bewust zijn van verschil in Een eigen bedrijf. Lekker zelfstandig zijn, je tijd indelen zo als je wilt en met je vak bezig zijn op de manier waarop je dat graag doet. Kies je hiervoor, dan zul je jezelf moeten kunnen motiveren en inspireren. Niet alleen op eigen vakge bied, maar ook op zakelijk vlak. Cliënten komen nu een maal niet vanzelf. Dus ook het geld niet. En al helemaal niet in de gezondheidszorg. door Joyce Muilenberg kwaliteit. Zij zijn kritischer dan ooit." „Daarnaast is er in de zorgsector nog iets anders aan de hand op gebied van kwaliteit: de BIG-wet. De Wet op de Beroepen in de Individuele Gezond heidszorg. Deze wet regelt de be voegdheid om een beroep in de ge zondheidszorg te mogen uitoefenen. Wie aan de wettelijke opleidingseisen voldoet, kan zich laten inschrijven in het BIG-register. De wet beschermt cliënten tegen ondeskundig en on zorgvuldig handelen door zorgverle ners. Sta je ingeschreven, dan weet de cliënt dat je aan bepaalde kwaliteitsei sen voldoet. Overigens is er nog een mooie bijkomstigheid als BIG-geregis- treerde: je hoeft geen BTW door te berekenen, dat is dus een voordeeltje voor je cliënten." En als mijn beroep buiten de BIG valt, ben ik dan kansloos? „Nee, beslist niet. Er zijn veel beroe pen in de zorgsector die niet in het BIG-register voorkomen. Dat zijn veel al beroepen waar geen direct medisch handelen in voorkomt, bijvoorbeeld verzorgenden. Ik zie het zo: wil je in de zorg zelfstandig aan de slag, dan is het belangrijk dat je jezelf binnen de branche positioneert. Ik bedoel daar mee: bepaal voor je zelf wie je bent, wat je wilt. Kies je een vakgebied dat in het BIG-register vernoemd staat, zorg dan dat je de juiste papieren hebt. Kies je voor een andere tak bin nen de zorg, dan is het BIG-verhaal voor jou niet van belang." "Wel heel belangrijk is: hoe zit je in de financiële stroom? Vallen jouw diensten binnen de vergoeding van de zorgverzekeraars? Of binnen de ver goeding van de gemeente?" Hoe kom ik daarachter? "Via je branchevereniging. Daar kun je met dergelijke vragen terecht. Maar ui teraard ook bij de zorgverzekeraars. En wil je weten of je in aanmerking komt voor vergoeding via je gemeen te, dan kun je daar informatie opvra gen. Met de komst van de Wmo heb ben gemeenten namelijk veel te zeg gen over zorguitgaven." Nu blijkt dat mijn diensten nergens vergoed worden. Wat dan? „Particulier aan de slag, is een optie. Maar je kunt ook gaan lobbyen! Via je brancheorganisatie. Via zorgverzeke raars. Laten horen dat je er bent. Ga intensief reclame maken voor je be drijf, zorg dat men je weet te vinden. Het is overigens een bepaald type mens, dat dit kan en doet. Het zijn pioniers. Vechters, met een bepaalde gedrevenheid. Ze doen dat vaak niet eens voor zichzelf, maar voor hun he le branche. Op die manier zijn er veel diensten, voorheen niet vergoed, uit eindelijk opgenomen in het zorgverze keringspakket." Stel, met mijn financiële stroom zit het goed en ik heb cliënten. Lekker aan de slag? „Uiteraard!" Dan is het even stil. Diepe zucht, ge volgd door een (ongevraagd) adviesje: „Houd rekening met de belasting, leg een percentage van je winst opzij, want onherroepelijk: de belasting eist een deel op. En zorg dat je verzekerd bent. In eerste instantie je eigen ver plichte ziektekostenverzekering. Zorg dat je ch'e kunt betalen. Daarnaast is een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring een aanrader. Duur. Maar het overdenken waard. Het gaat tenslotte om je eigen gezondheid!" Q Info: www.ribiz.nl Alles over BIG Q www.antwoordvoorbedrijven.nl Overzichtelijke site met wegwijs in regels, vergunningen en subsidies www.kvk.nl Onder de link: bedrijf starten staat o.a. een stappenplan voor starters Q www.belastingdienst.nl Onder de link: zakelijk/ondernemer wor den staat informatie over belastingen, rechtsvormen en sociale verzekerin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99