WERKen?^ Met MEE naar één netwerk voor hulp Uitleg..- - Veranderingen in de AWBZ Wat is MEE? Dit jaar zullen door de veranderingen in de AWBZ mensen met een lichte beperking be geleiding verliezen. Zij kunnen hierdoor niet meer terecht bij de zorgboerderij of verliezen bijvoorbeeld professionele hulp voor de administratie. Wanneer dit gebeurt worden zij doorverwezen naar MEE, dat lan delijk laagdrempelige ondersteuning biedt aan mensen met een handicap, functiebe perking of chronische ziekte. Zij gaan met hen kijken naar andere mogelijkheden om toch de nodige hulp te krijgen. door Stella Verkroost Woensdag 27 mei 2009 9 Genogram geeft de familiaire banden weer van een fictieve cliënt, het is een stamboom die uitgebreid wordt met relatiekenmerken. H man leeftijd vrouw leeftijd samenwonen X=overleden Cliënt is Peter. De gele lijnen geven een goede band aan met zijn vader, moeder en broer. De blauwe stippellijnen tussen zijn zussen, Paula en Janneke en Peter duiden een afstandelijke relatie. De zussen van Peter hebben beiden een relatie en hebben beiden een kind. De familie van Peters moeder is niet beschreven. Peter kent zijn ooms, tantes, neefjes en nichtjes niet. Zijn grootouders van moeders kant zijn overleden. De familie van Peters vader is wel bekend. Zijn grootouders zijn gescheiden en beiden zijn hertrouwd. In het tweede huwelijk van zijn grootvader was er sprake van lichamelijk geweld en dit is geëindigd in scheiding. In 2009 worden alle mensen die hun ondersteuning uit de AWBZ geheel of gedeeltelijk verliezen verwezen naar MEE. Dit door de overheid gesubsidi eerde aanspreekpunt voor advies en begeleiding gaat met hen kijken naar andere mogelijkheden om hen toch de nodige hulp te bieden. MEE Brabant Noord heeft hiervoor een nieuwe werkwijze ingevoerd die cliënten helpt de regie over hun leven weer in eigen hand te nemen. Zij wer ken sinds kort met Sociale netwerk strategie. Een methode waarbij geke ken wordt naar de mogelijkheden om hulp en ondersteuning te bieden in ac tiviteiten die nu nog door hulpverle ners worden opgevangen. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is een volksverzeke ring voor ziektekostenrisico's, le dereen die in Nederland woont of werkt is ervoor verzekerd en heeft recht op vergoeding van de AWBZ-zorg. De AWBZ dekt zware geneeskun dige risico's die niet onder de zorgverzekeringen vallen. Op grond van de AWBZ worden bij zondere ziektekosten vergoed zo als langdurige zorg thuis of opna me in een verpleeghuis of gehan dicapteninstelling. De AWBZ is bedoeld voor mensen met ernsti ge beperkingen die lange tijd, vaak levenslang, zorg en onder steuning nodig hebben. Per 1 januari 2009 is de AWBZ veranderd. Door de stijgende kos ten worden de regels aange scherpt. De belangrijkste verande ringen liggen bij de ondersteunen de en activerende begeleiding. Voortaan hebben alleen mensen met een matige of zware beper king recht op begeleiding. Voor mensen met een lichte beperking vervalt dit recht. Ans de Haas, manager Klantenstroom bij MEE Brabant Noord, „Twee jaar ge leden hebben wij gekozen voor de So ciale netwerkstrategie. Deze werkwij ze sluit nauw aan bij onze eigen visie dat cliënten de regie over hun eigen leven moeten krijgen en hun leven zo normaal mogelijk moeten kunnen lei den. Net nu we al onze consulenten hebben opgeleid worden we gecon fronteerd met nieuwe hulpvragen door de veranderingen in de AWBZ. Nu blijkt onze nieuwe methode als een dekseltje op een potje te passen bij het begeleiden van deze nieuwe cliënten. Hierdoor is er ook al interes se vanuit andere MEE organisaties om de nieuwe methode ook bij hen in te voeren. Wij zijn er van overtuigd dat deze werkwijze aansluit bij de veran derende vraag van cliënten en dat de ze zijn waarde in te toekomst zeker zal bewijzen." Belangrijk Drs. Riet Portengen heeft een eigen bureau voor methodiek-, organisatie- en beleidsontwikkeling en heeft de consulenten bij MEE Brabant Noord opgeleid. „Sociale netwerkstrategieën richten zich op het actief inzetten van het so ciale netwerk van gezinnen. Dit kun nen familieleden zijn, maar ook buren, vrienden, collega's, een trainer van een club of de dominee. Kortom ie dereen die belangrijk is voor de ver schillende gezinsleden en die een bij drage kan leveren aan het nemen van besluiten en het maken en/of uitvoe ren van een plan. Het sociale netwerk is een krachtige en natuurlijke hulp bron. Sociale netwerkstrategieën hel pen om de bronnen binnen het socia le netwerk op te sporen, in te schake len en eventueel begeleiding en on dersteuning te bieden. De hulpverle ner richt zich op het samenwerken met de familie en het sociaal netwerk om het gezin te versterken. Sociale netwerkstrategieën kunnen zich rich ten op het benutten en activeren, het revitaliseren of het opbouwen van een sociaal netwerk. Binnen sociale netwerkstrategieën is aandacht voor de veiligheid, de kansen tot ontwikke ling en de continuïteit in het leven de cliënt." Voor de consulenten van MEE Brabant Noord was het wel even schakelen. Guy de Hoop "Deze werkwijze is zo anders dan de wat je leert in je oplei- MEE is geen afkorting, maar drukt eerst en vooral uit wat met het voorvoegsel 'mee' wordt bedoeld: meedoen, meehelpen, meepraten, meepraten... Bij MEE Brabant Noord* kunnen mensen terecht voor informatie, ad vies, begeleiding en ondersteuning op alle terreinen van het dagelijkse leven. MEE Brabant Noord is een onafhankelijk aanspreekpunt en is een door de overheid gesubsidieer de instelling die u gratis kunt inscha kelen. Illustratie Angela van Eek ding. In plaats van het zorgen voor een nieuwe indicatie voor een cliënt en het inroepen van hulpverleners laat je nu het netwerk zijn werk doen. Het is ontzettend spannend om los te laten, maar de positieve reacties en uitkomsten geven heel veel energie" Kick Kirsten Philipse: "Je geeft de kracht te rug aan de cliënt, dit geeft een enor me kick voor de cliënt en voor jezelf. Het werk wordt op deze manier ook weer een stuk leuker, ledereen is zo enthousiast en straalt bij elk nieuw succes"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91