Regime van Noord-Korea op ramkoers Ook getto kan veranderen VN slaan alarm over vluchtelingencrisis in oorlogszone Pakistan Beren en wolven maken Finnen gek 8 Woensdag 27 mei 2009 Sri Lanka houdt ruim 9000 Tamil Tijgers vast COLOMBO - Sri Lanka houdt onge veer 9100 Tamil Tijgers gevangen. Zo'n 1600 van hen worden onder vraagd over hun vermeende be trokkenheid bij 'terreuraanvallen' van de rebellenbeweging. De rest is naar heropvoedingskampen ge stuurd. Dat heeft een Sri Lankaan- se minister gisteren gezegd. De re gering riep eerder deze maand de overwinning uit in de strijd tegen de rebellenbeweging die tientallen jaren had gevochten voor een onaf hankelijke staat. Katholieke vader in Noord-lerland gedood BELFAST - Een katholieke vader in Coleraine in Noord-lerland is waarschijnlijk uit religieuze motie ven voor zijn huis doodgeslagen door zo'n 40 voetbalfans. De 49-ja- rige man wilde juist voorkomen dat zijn kinderen slachtoffer wer den van de hooligans. De politie arresteerde negen verdachten, meldden Noord-Ierse media giste ren. Volgens de weduwe riepen de daders dat zij van een protestantse terreurbeweging waren. Dvd helpt Egyptische hiërogliefen ontcijferen LEUVEN - De Katholieke Universi teit van Leuven heeft een dvd ont wikkeld die studenten en onder zoekers helpt bij het ontcijferen van Egyptische hiërogliefen. Vol gens de Belgische universiteit gaat het om een wereldprimeur. De dvd bevat 800 hiërogliefen, 10.000 foto's, 2300 woorden en 200 pagi na's met oefeningen. Gebruikers kunnen de uitspraak van alle woorden opvragen en het woord in een zin laten plaatsen. Uittocht vergelijkbaar met Rwanda tijdens genocide van 1994. 1SLAMABAO/CENÈVE - Het Vluchte- lingenbureau van de Verenigde Na ties (Unhcr) en Human Rights Watch (HRW) hebben gisteren alarm geslagen over de situatie in het noordwesten van Pakistan. Het Pakistaanse leger is bezig met een offensief tegen de taliban in de regio, waardoor volgens de VN deze maand alleen al bijna 2,4 mil joen mensen op de vlucht zijn ge slagen. HRW dringt aan op opheffing van het uitgaansverbod, zodat voedsel, water en medicijnen voor de ach terblijvers kunnen worden ge dropt. In totaal heeft het militaire offen sief in de Swatvallei ruim 2,9 mil joen mensen van huis en haard verdreven, meldde de Wereldge zondheidsorganisatie gisteren. Bo venop de 2,4 miljoen vluchtelin- PW Door de strijd in de Swatvallei in Noordwest-Pakistan tussen het leger en de taliban, zijn al bijna drie miljoen mensen van huis en haard verdreven. Demjanjuk opgenomen in Duits ziekenhuis BERLIJN - De van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk (89) is zondag opgenomen in een zieken huis in Duitsland. Dat heeft zijn advocaat gisteren bekendgemaakt. Hij maakte niet bekend waarom zijn cliënt is opgenomen. Duitse media spreken van een jichtaan- val. Demjanjuk wordt ervan be schuldigd tijdens de Tweede We reldoorlog in een concentratie kamp in het Poolse Sobibor mede plichtig te zijn geweest aan de moord op 29.000 Europese joden. Aung San Suu Kyi wijst aanklacht van de hand RANGOON - De Birmese oppositie- leidster Aung San Suu Kyi stelt dat ze de voorwaarden van haar huis arrest niet heeft geschonden. Ze zei dat gisteren tijdens het proces dat de junta tegen haar voert. Jour nalisten en diplomaten waren bij hoge uitzondering aanwezig in de rechtszaal in de beruchte In- sein-gevangenis. Normaal gespro ken hebben processen tegen pro minente dissidenten in Birma ach ter gesloten deuren plaats. Negentig arrestaties in kinderpornozaak PARIJS - Bij invallen verspreid over heel Frankrijk zijn gisteren negen tig mensen opgepakt op verden king van bezit en verspreiding van kinderporno. Een politiewoord voerder zei dat de invallen voort vloeiden uit de arrestatie van een 18-jarige man in 2004. Die beheer de een kinderpornonetwerk waar van de leden onderling pornografi sche foto's en video's uitwisselden van jonge tot zeer jonge kinderen; soms zelfs van baby's. gen die de Unhcr sinds 2 mei heeft geregistreerd, komen ruim 550.000 Pakistanen die voor die datum al op lijsten van ontheemden van an dere hulporganisaties stonden. Het is daarmee de grootste vluchte- lingencrisis sinds 1947, toen het land onafhankelijk werd. „De regering kan niet toestaan dat de plaatselijke bevolking zonder voedsel, schoon water en medicij nen komt te zitten als een tactiek om de taliban te verslaan", zei HRW-woordvoerder Brad Adams gisteren. Aangenomen wordt dat in de Swatvallei en omliggende distric ten tienduizenden burgers vastzit ten. Er dreigt 'een humanitaire ca tastrofe', aldus Adams. Volgens VN-woordvoerder Ron Redmond worden in de regio dage lijks 126.000 mensen gedwongen te vertrekken. De VN vergelijken de uittocht met de volksverhuizing in Rwanda ten tijde van de genocide van 1994. Het Pakistaanse leger heft af en toe het uitgaansverbod op om de bewoners van de conflictzones in staat te stellen te vertrekken, waar van dan ook prompt massaal ge bruik wordt gemaakt, zei Red mond. Unanieme veroordeling atoomproef door VN-Veiligheidsraad. NEW YORK - Noord-Korea blijft op confrontatiekoers. Het communis tische regime trekt zich niets aan van de internationale storm van kritiek die losbarstte na de kern proef en de raketlanceringen van maandag. Het leger van het stali nistische land lanceerde gisteren opnieuw twee korteafstandsraket- ten. Ook kondigde het regime aan zijn nucleaire installaties weer op te starten. Volgens bronnen binnen de rege ring van Zuid-Korea vlogen de pro jectielen richting de Japanse Zee. De raketten zouden een bereik van 130 kilometer hebben. Als ze worden afgevuurd vanuit het zui den van Noord-Korea, kunnen ze de Zuid-Koreaanse hoofdstad Se- Noord-Korea heeft ophieuw ra ketten getest, enkele uren nadat het land door de Veiligheidsraad scherp was veroordeeld om zijn tweede kernproef. BRUSSEL - Het gaat erg goed met wolven, beren en lynxen in de uitgestrekte wouden van Fin land. Een beetj'e te goed, vinden de boeren in de bossen. De bewoners moeten met lede ogen toezien hoe wolven en be ren steeds vaker paarden, hon den en andere boerderijdieren aanvallen en allerlei schade aan richten. Afschieten van de wilde dieren mag niet wegens de Europese Habitatrichtlijn. Om de groeien de kritiek en bezorgdheid van de bewoners weg te nemen ver goedt de Finse overheid de scha de door de wilde dieren. Dit jaar gaat het om 3 a 4 miljoen eu- lles blijft hetzelfde. Het zijn niet de vervallen hui zen, de aftandse scholen, de drugsdealers en de pandjeshui zen die een trip naar menig Ameri kaanse binnenstad zo naargeestig maken. Het is de realisatie dat er al ruim een halve eeuw niets veran dert. Er wonen kinderen van kin deren van kinderen van arme men sen. Er zijn altijd uitzonderingen die uit de getto's weten te ontsnap pen. Sporters en muzikanten vor men de bekendste voorbeelden. Het is misschien typerend voor het huidige Amerika dat iedereen nu bewonderend kijkt naar de suc cesvolle gemeenschapswerker Ge offrey Canada, een vijftiger die op groeide in een armoedig eenouder- oul treffen. Noord-Korea zou ook yan plan zijn twee kruisraketten, met een bereik van 160 kilometer, te lanceren. Het heeft de kustwate ren tussen 25 en 27 mei tot verbo den terrein voor de scheepvaart verklaard, zei een Zuid-Koreaanse regeringsfunctionaris. De VN-Veiligheidsraad veroordeel de gisteren unaniem de onder grondse nucleaire proef en de lan cering van drie raketten maandag. Volgens de raad zijn internationa le wetten geschonden. De raad kondigde een nieuwe resolutie aan. Na de eerste Noord-Koreaan- se kernproef, drie jaar geleden, was al een resolutie aangenomen met kritiek op het .regime. De VS willen dat de raad nu be sluit tot een strenge resolutie met nieuwe harde sancties. Rusland, doorgaans niet al te kritisch rich ting Noord-Korea, sloot zich daar bij aan. Volgens Moskou zijn har de maatregelen onvermijdelijk. China, de trouwste bondgenoot van Noord-Korea, kwam ook met een ongewoon scherpe veroorde ling van de proeven. Maar Peking drong niet aan op sancties. ro, een bedrag dat elk jaar toe neemt. Probleem is dat EU-regels zulke vergoedingen niet toestaan. De Europese Commissie zou de be taling kunnen verbieden als ille gale staatssteun aan boeren. Finse minister Sirkka-Liisa Ant- tila (Landbouw) trok daarom aan de bel bij EU-beraad en vroeg om een EU-regeling. EU-commissaris Mariann Fi scher Boel (Landbouw) wimpel de het verzoek gisteren af. Ze stelde dat de Finse autoriteiten de vergoeding van geval tot ge val moeten bekijken en zei dat boeren 'hun best moeten doen om aanvallen te voorkomen'. gezin in de Bronx. Geoffrey Cana da studeerde pedagogiek aan Har vard en keerde vervolgens terug naar zijn achterstandsbuurt om een hulporganisatie te leiden voor jongeren. Het werd een frustrerende erva ring. Een project dat hij opzette voor naschoolse opvang kon ui terst succesvol zijn, een slechte school maakte alles weer onge daan. Een leraar kon zijn best VIJF VRAGEN OVER NOORD-KOREA Noord-Korea test een atoombom en lanceert raketten. De internationale gemeenschap reageert verontwaardigd. Maar wat kan zij eigenlijk beginnen? O De VN-Veiligheidsraad heeft Noord-Korea scherp veroordeeld en er wordt gedacht aan sancties. Zal dat helpen? Nee. Noord-Korea heeft al eer der uitspraken van de Veilig heidsraad naast zich neerge legd. Het land is niet gevoelig •voor verbale terechtwijzingen. Sancties zijn voor het regime wel lastig maar niet onoverko melijk. De regimes in Iran, Zimbabwe en Birma overleven •'i >F DHAKA - Een dakloos geworden In diase familie waadt door over stroomd gebied. De afgelopen da gen moesten honderdduizenden mensen in Bangladesh en India hun woningen verlaten als gevolg van cy- doen, zonder stabiele thuissituatie bleven de resultaten miniem. Ca nada besloot dat alles anders moest, van wieg tot afstuderen. Ca nada praatte voor zijn 'Harlem Children's Zone' tientallen miljoe nen los bij ondernemingen en za kenmensen, met de belofte dat hij van de kinderen 'goede belasting betalers' zou maken. Er is in Harlem nu een hulpverle ningscentrum voor gezinnen, een gratis medisch centrum, een crea tief centrum. Pedagogen zijn ver bluft over de resultaten. President Obama omarmt Canada's aanpak. Hij heeft miljarden gereserveerd om twintig gelijksoortige projec ten op te zetten. Ook de getto's kunnen verande ren. door onze correspondent Frank Hendrickx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8