Een keuze vanuit het hart Woensdag 27 mei 2009 5 Enorme werkdruk, geen tijd meer voor patiën ten, slechte verdiensten, onzekerheid over de werkgelegenheid door fusies, samenwerkingen, sluitingen en andere ont wikkelingen. Doemscena rio's over doorwerken tot 67 jaar. Hoe juist is dit beeld? En is het nog aantrekkelijk om in de zorgsector te werken? door Catlijne Akkermans kig kan ik mijn ervaringen goed delen met collega's, we praten veel met el kaar over het werk." Roots De meeste Zeeuwse werknemers en leerlingen in de zorg komen oorspron kelijk uit Zeeland en zijn 'blijven han gen' of komen na een studie of baan elders terug naar de provincie. Zo ook Dagmar Kruijs, derdejaars leerling ver pleegkundige en werkzaam in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. „Mijn 'roots' liggen in Goes. Ik heb ook in Amsterdam gewerkt, maar de mentaliteit is hier echt wel anders. Het gaat er hier serieuzer aan toe en ik vind dat mensen in Zeeland veel be ter geschoold zijn." Typisch voor de zorgsector in Zeeland is het feit dat De zorgsector heeft allereerst in ieder geval één groot voordeel en dat is dat veel verpleegkundigen en verzorgers aangeven het beroep gekozen te heb ben vanuit het hart. De welbekende roeping, oftewel 'iets voor een ander willen betekenen', is doorgaans het doorslaggevende argument om een opleiding tot verzorger of verpleeg kundige te gaan volgen. Eenmaal voor deze sector gekozen stappen deze mensen - ondanks de fy sieke en psychische werkdruk - niet vaak meer over naar een ander be roep. In Zeeland blijft het personeel ook vaak op dezelfde plek werken. Manager personeelszaken Monica Roose van Stichting Zorgsaam be grijpt waarom: „Zeeland is een kleiner verzorgingsgebied. Je hebt langer de zelfde klanten, bijvoorbeeld in de thuiszorg. Dat schept een band." Ook de relatief kleine ziekenhuizen waar de meeste medewerkers elkaar ken nen worden door het personeel als prettig ervaren. Verpleegkundige Eddy Remoortere van Ziekenhuis De Honte in Terneuzen werkt al sinds 1975 in de Zeeuws-Vlaamse zorg en noemt het contact met collega's erg belang rijk. „Ik werk op de afdeling oncologie (patiënten met kanker) en daar heb je niet altijd de gezelligste babbels met de mensen. Ik ervaar dat soms als een vrij grote psychische belasting. Geluk Het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Waar je ook werkt en voor wie je ook zorgt, de keuze voor een verzorgend beroep wordt vooral gezien als 'roeping'. patiënten wat minder mondig zijn naar het personeel toe, meent Johan Francke van de afdeling Welzijn van de Provincie Zeeland. „De attitude hier is toch nog enigszins volgzaam: 'de dokter zegt het, dus het zal wel zo zijn'. Op het platteland is men daar toch wat naïever in dan in de grote steden. Hoewel de jongere generatie wel weer geneigd is wat verder te kij ken." Feiten over de zorg De provincie Zeeland telt ruim 70 zorg- en welzijnsorganisaties Ongeveer 1 op de 15 Zeeuwen is werkzaam in de zorg: in totaal werken er bijna 25.000 mensen. Dat maakt de Zeeuwse zorgsector tot de groot ste van de provincie. Onder de werknemers vallen verzorgenden, ver pleegkundigen maar ook het ondersteunende personeel De gemiddelde leeftijd van de medewerkers is 41 jaar 88% van de medewerkers in de zorg is vrouw In 2008 werkte 76% van de werknemers minder dan 30 uur per week 58% van de zorgorganisaties verwacht de komende jaren geen stijging maar ook geen daling in het personeelsbestand Bron: Zeeuwse Arbeidsmarktmonitor Zorg en Welzijn en ViaZorg De toegenomen werkdruk doet het imago van werken in de zorg weinig goed. Verpleegkundige Aukje de Bak ker, werkzaam op de kinderafdeling van De Honte werkt elf jaar in de zorg en merkt zeker een verschil. „Door de bezuinigingen is er meer dagverple- ging, veel patiënten gaan dezelfde dag alweer naar huis. Je moet meer zorg op korte termijn leveren. Dat is best zwaar." De bezuinigingen hebben er ook in Ziekenhuis Walcheren voor gezorgd dat de werkdruk toegenomen is. Com municatieadviseur Jaap Nelemans: „Wij vragen momenteel veel van onze medewerkers. We hebben drastisch op moeten treden nadat we de finan ciële'balans opmaakten in 2007 en staan echt op scherp. Ook de op han den zijnde fusie zorgt ervoor dat we een extra beroep moeten doen op het begrip van het personeel." Want het samengaan van het zieken huis met de Oosterschelde Ziekenhui zen zorgt voor verwarring en onzeker heid. „Mensen weten niet waar ze straks aan de slag gaan en zijn scep tisch. Het imago van de zorg is hier echt nauw verweven met de fusie." Dat de werkdruk is toegenomen, be aamt ook Joost Naafs, directeur van mobiliteitscentrum voor de Zeeuwse zorg- en welzijnssector ViaZorg. „Het zelfstandig wonen in de gehandicap ten- en ouderenzorg vraagt bijvoor beeld een andere en arbeidsintensie vere aanpak van de medewerkers, maar vooral in de thuiszorg is er veel veranderd. Door de komst van de Wmo (Wet maatschappelijke onder steuning) moeten cliënten geïndi ceerd worden en sta je bijna met een tijdmetertje in je hand je werkzaamhe den te verrichten. Dat past bij een ac countant, maar niet bij een verzorger die zijn werk met ziel en zaligheid uit voert." Naafs wil er wel aan toevoegen dat in zijn ogen het werken in de zorg juist aantrekkelijker geworden is. „Er is en blijft altijd personeel nodig. Niet dat er hier enorme tekorten op handen zijn, maar het personeelsbestand in Zeeland is vergrijsd en moet opgevuld gaan worden. De zorg is stabieler, waar je nu her en der banen ziet ver dwijnen, zal er in deze sector altijd werk te vinden zijn." Ook de salarisverhogingen in de branche ziet Naafs als een positieve verandering. „De vergoedingen zijn be hoorlijk opgetrokken. Je kunt het nog altijd niet vergelijken met de commer ciële sector, maar de verdiensten zijn absoluut niet meer armlastig tegen woordig." Naafs wijst ook nog op de flexibiliteit van de zorgsector. „Al voor een paar uur per week is er werk in de zorg en dat maakt het beroep ook aantrekkelijker. Dag- en nacht diensten, parttime werk, er is heel veel mogelijk. En tot slot blijft het na tuurlijk een professie waar veel warm te en waardering uit te halen is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87