iUERKen Zorgen in Zeeland in dQ zona 7/13/19 Woensdag 27 mei 2009 3 De zorg is een woelige sector in Zeeland waarin momenteel veel ontwikkelingen gaande zijn. Zee land is een relatief afgelegen en dunbevolkt ge bied waar de vergrijzing nog immer op de loer ligt. Maar toch timmert de provincie flink aan de weg op zorggebied en mag deze sector hier best vooruitstrevend genoemd worden. Samenwerking is daarbij een van de belangrijkste kenmerken. door Catlijne Akkermans Het meest actuele voorbeeld is de goedgekeurde fusie tussen Ziekenhuis Walcheren en de Oosterschelde Zie-, kenhuizen door de NMa (Nederlandse Mededingingsautoriteit), een organisa tie die fusies en overnames toetst, toe ziet op eerlijke concurrentie en kartel vorming bestrijdt. Onder een paar voorwaarden hebben de ziekenhuizen groen licht om samen te gaan. Vol gens de NMa is een fusie onontkoom baar als het gaat om de toekomst van de kwaliteit van de zorg in Zeeland, ondanks dat er met de komst van het nieuwe ziekenhuis een monopolieposi tie ontstaat. De NMa prevaleert kwali teit boven de economische belangen. Het hoofdziekenhuis moet in Goes ko men met nevenvestigingen op Walche ren en in Zierikzee. Op Walcheren blijft spoedeisende hulp en intensive care maar in Goes wil men het kwali teitsniveau van de IC-afdeling gaan ver hogen. Zo moet er straks bijvoor beeld ook gedotterd gaan worden op deze locatie. Naast de op handen zijnde fusie be staan er inmiddels redelijk concrete plannen voor de bouw van een nieuw - particulier - ziekenhuis. Onder ande re Philips en bouwbedrijf Heijmans hebben de handen ineen geslagen en zijn in een zogenaamd consortium - een tijdelijke vereniging - gestapt om een medisch centrum te gaan neerzet ten op Walcheren. De ontwikkelingen rondom de fusie speelden hierin een Arbeidsmarktmonitor Breed in de provincie wordt ge werkt aan het idee om verpleeghui zen te laten verdwijnen. Achterlig gende gedachte is dat mensen graag in hun dorp blijven wonen om zoveel mogelijk van het thuisgevoel te behouden. cruciale rol, vertelt initiatiefnemer en woordvoerder Paul Sloot van het con sortium. „Met het samengaan van de ziekenhuizen valt straks een deel van de zorg weg en wij willen dit gat op vullen met de bouw van een nieuw medisch centrum." Concurreren heeft niet zijn voorkeur. „Dat kan natuurlijk, maar dat lijkt me onverstandig. Ik denk dat het slimmer is om samen te gaan werken. Het voornaamste hierin is dat wij vinden dat Walcheren met 120.000 inwoners recht heeft op vol waardige ziekenhuiszorg en het straks niet moet doen met een uitgeklede polikliniek." In Zeeuws-Vlaanderen fuseerden de verschillende ziekenhuizen al eerder. In 1988 werden de locaties in Hulst, Oostburg en Sluiskil/Terneuzen opge doekt en ervoor in de plaats kwam het nieuwe ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De fusie leidde tot de op richting van de Stichting Zorgsaam, die inmiddels ook huishoudelijke hulp en woonzorgcentra omvat. Stichting Zorgsaam heeft zich flink ontwikkeld, want het ziekenhuis staat in de top 25 van beste ziekenhuizen van ons land en scoort op afzonderlijke specialis men zoals orthopedie en neurologie zeer hoog. Ook de zorgstichting voor ouderen Curamus in Hulst deed het goed en kreeg in 2007 nog het predikaat 'Bes te woonzorgcentrum van Nederland'. Curamus had op het terrein van De Blaauwe Hoeve flink uitgebreid met het doel mensen langer zelfstandig te laten wonen, geheel in lijn van de wens van de overheid. Kort na deze prijs sloeg echter de financiële malai se toe bij Curamus door ingrijpende overheidsmaatregelen en moest een aantal bewoners terug verhuizen naar het verzorgingstehuis. De Stichting voor Regionale Zorgverle ning SVRZ die Zeelandbreed werkt op het gebied van de ouderenzorg is druk bezig met het uitvoeren van het overheidsbeleid om mensen onafhan- De gezondheidszorg is een breed terrein dat veel men sen raakt. Naast de men sen die afhankelijk zijn van zorg is het óók een sector met een veelzijdig scala aan beroepen. Wie werkt er en wat houdt dat werk dan in, is een van de vra gen die centraal staat in de ze special. Perspectief op de arbeidsmarkt kelijk te laten wonen. „We mogen wel zeggen dat we vooruitlopen op de rest van Nederland", vertelt voorzitter Mirjam Drost van de directie van de SVRZ. „Het doel is om alle verpleeg huizen te laten verdwijnen. Dat doen we door zorghuizen op verschillende locaties te bouwen. Vooral in Zeeland vinden mensen het fijn om in de dor pen te blijven wonen en zo meer een thuisgevoel te houden." De Zeeuws-Vlaamse zorgstichting Tra gel voor mensen met een verstandelij ke beperking heeft het wonen in een reguliere woonwijk tevens hoog in het vaandel staan. Tragel heeft zelfs het principe 'omgekeerde integratie' toe gepast op locatie De Sterre in Clinge. In samenwerking met de gemeente Hulst en de woningbouwvereniging is een woonwijk opgezet op het terrein van De Sterre. Mensen met en zonder beperking wonen daar nu naast el kaar. Om in te springen op alle ontwikkelin gen in de zorg en een gezonde toe komst van deze sector veilig te stel len, is veel en goed geschoold perso neel nodig. Ook daarin voorziet de provincie Zeeland ruimschoots. Zo zijn er verschillende scholen die MBO en HBO opleidingen bieden op alle zorgniveau's. Daarin zijn weer allerlei combinaties mogelijk, zoals voltijds studeren met stages of direct in het werkveld aan de slag gaan en daar naast de studie voltooien. Veranderingen door AWBZ Opleiden voor 11 een vak Metamorfose bij instellingen Solo in de zorg *De coverfoto is gemaakt bij de thuiszorg, een van de vele onmis bare sectoren in de hulpverle ning die in deze special worden belicht. De beide mensen op de foto zijn bereid gevonden om te fungeren als 'symbool' voor de COLOFON Werken in de Zorg is een commer ciële uitgave van het advertentiebedrijf van BN/DeStem PZC. Vormgeving: Angela van Eek Fotografie: Kees Bennema (cover), archief BN/DeStem| PZC en Het Fotoburo Productmanagement: Björn Kamman Coördinatie: Herbert Kats Sales: Danny van Berkel 076-531 22 77 segmentteam@bndestem-pzc.nl i.s.m. PK Publishers Gehandicaptenzorg 13% Zoals te zien is, werken de meeste mensen die werkzaam zijn in zorg en welzijn in Zeeland in de verpleging en verzorging (39%), hierna volgen gehandicaptenzorg (13%) en algemene ziekenhuizen (11%). Algemene ziekenhuizen 11 Thuiszorg 7% Overige zorg 5% Jeugdhulpverlening 1% Kinderopvang 6% Overig welzijn 8% Verpleging verzorging 39% Overig 4% Geestelijke gezondheidszorg 13% bron PGGM, bewerkt door ViaZorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85