Europa is nu overal, elke dag Roep om bouwstop Familiedrama: windmolenparken EU bedreiging j t t t~i t t aangiften om Woensdag 27 mei 2009 7 Al bij het ontbijt is Europa aanwezig in het leven van een gemiddelde Nederlander. Zo zijn de afspraken over de hoeveelheid conserveermiddelen en kleur stoffen in een pakje hagelslag door de EU geregeld. foto Cynthia Bol/CPD een van de snelheidstreinen in een Europees netwerk, die het mi lieu minder belast. Maar wel het Groene Hart van de Randstad deels naar de knoppen heeft gehol pen. Dankjewel Europese Unie. Het is trouwens nog altijd niet de echte TGV, want die moet uit Ita lië komen en daar gaan veel din gen minder snel dan hier. Schuifelend door de 8o-km-zone. Zou dat helpen tegen fijnstof en de uitstoot van CO2? Europa wil dat graag, al sinds de Club van Ro me in 1971 met een doemscenario over het milieu kwam. Meer dan zeventig procent van de Neder landse wetgeving op milieugebied is uit Europa afkomstig. Nieuwe auto's zijn daardoor tegenwoordig voorzien van een energielabel, verf, lampen, en computers heb ben ook al een eco-label. Op het werk veel mobiel bellen. Dat is de laatste tijd een stuk goed koper geworden dankzij Europese samenwerking. Op weg naar huis een paar boodschappen doen. Be: talen met de euro. Je zou het bijna vergeten, maar die was er zonder de Unie nooit gekomen. Gelukkig maar, want het spook beeld van het bijkans failliete Ijs- land staat nog helder voor de geest. Maar ja, als je sommige uit gaven omrekent in guldens, dan ga je toch weer twijfelen. Die nare smaak is thuis snel ver dwenen bij een hap van de toma ten. Zijn dit Nederlandse? Dat wa ren toch waterbommen volgens de Duitsers? Zeker, maar door de open grenzen werden onder ande re de veelgeprezen Spaanse toma ten zeer betaalbaar en moest de Nederlandse tomatenteler actie on dernemen. Ziedaar het smakelijke gevolg. Tijd om de tv aan te zetten, maar je struikelt over het speelgoed dat op de grond ligt. Niet stuk te krij gen dankzij Europese regelgeving, die er ook voor zorgt dat het niet gemakkelijk ontploft. Er zitten ook niet of nauwelijks schadelijke stoffen in. Dat is dan wel weer een prettige gedachte. En waar je eigenlijk nooit bij stil staat, is dat het wéér geen oorlog is vandaag. Waar menige generatie minimaal één wereldoorlog heeft meegemaakt, kennen veruit de meeste Nederlanders van nu al leen maar vrede. Althans, in eigen land. Ver weg ligt het iets anders, daar sterven zelfs Nederlandse mi litairen, maar in de Europese Unie is het al tientallen jaren vrede. Als het kroost op bed ligt, genie ten van de finale van de Cham pions League. Met welgeteld één Nederlander, Van der Sar, die heel lang geleden een keer de beker won met Ajax. Ondenkbaar dat een Nederlandse club ooit nog zo iets presteert. Vertrouwen dus maar op Europa, op de 6+5-regel, waardoor er een maximaal aantal buitenlanders in een team mag staan. Die hoopvolle gedachte is re den genoeg voor een afzakkertje. Franse calvados, Italiaanse amaret- to, Griekse ouzo, Belgisch biertje of een Hollands jenevertje? Elke dag is de Europese Unie wel op een of andere manier aanwezig in ons leven. Van mobiel bellen tot lekkere tomaten. Zomaar een dag uit het leven van een Europese Nederlander. door Dick Hofland De wekker gaat. Euro pa is niet de eerste gedachte als je de slaap nog in de ogen hebt en een boter hammetje met hagelslag weg werkt. Hoewel, wat staat daar alle maal op dat pak? Hoe het is samen gesteld, wat er allemaal in zit, zo als E-nummers van conserveer middelen en kleurstoffen waar je geen rare uitslag van krijgt en waar je terecht kunt als je klachten hebt. Allemaal door Europa geregeld en afgesproken. Om te verzekeren dat het product veilig is, hygiënisch en, niet in het minst, van goede kwaliteit. Chocolade, honing, melk en jam bijvoorbeeld moeten aan bepaalde kwaliteitseisen vol doen om onder die naam op de markt gebracht te mogen worden. Effe douchen. Heerlijk, die niet af latende stroom warm water, zon der chloorstank, zonder enge beestjes. Tanden poetsen en daar na een paar slokken helder, schoon water. Alweer dankzij Eu ropa. En dan is de dag nog maar net begonnen. Naar het werk, met de auto deze keer. File. Daar heeft Europa dan weer géén oplossing voor. Of toch? Rechts snelt de TGV voorbij, BRUSSEL - Het Nederlands Natio naal Kritisch Platform Windener gie (NPKW) en het overkoepelen de Europese Platform Tegen Wind molenparken EPAW willen dat de Europese Commissie en het Euro pese Parlement de bouw van wind molenparken in de EU stoppen. Het EPAW, waarbij 341 organisa ties in achttien Europese landen zijn aangesloten, maakte dit giste ren bekend in Brussel. Het EPAW vertegenwoordigt volgens een ei gen schatting ongeveer 500.000 mensen. Volgens voorzitter Fred Jansen van het NPKW, dat ruim honderd Nederlandse organisaties vertegenwoordigt, is investeren in windenergie weggegooid geld. „Wind op land vormt een verwaar loosbare bron van energie en dit zal in de toekomst niet verande ren." De EU kan zich volgens Jan sen beter richten op vormen van energie die we! perspectief bieden, zoals de verdere ontwikkeling van kolencentrales, zonne-energie, kernenergie en ook energiebespa rende maatregelen. Het EPAW en het NPKW stellen dat windenergie vele keren duur der is dan gewone energie. Boven dien beweren ze dat grootschalige windmolenparken tot een verho ging van de C02-uitstoot leiden. Dit komt volgens hen mede om dat er voor windstille perioden op de achtergrond alsnog conventio nele energiecentrales nodig zijn. De tegenstanders van windmolen parken vinden verder dat de grote turbines het landschap verpesten. Mensen die in de buurt van wind molen wonen, zien de waarde van hun woningen volgens Jansen da len. Ook zouden er gezondheidsri sico's zijn. Dat veel landen niette min voorstander zijn van winde nergie, wijt Jansen aan de machti ge lobby van energiebedrijven. BREDA - De man en zijn vriendin die omkwamen bij het familiedra ma in Bavel en Zwijndrecht heb ben beiden aangifte gedaan van be dreiging en stalking. Dat zeggen bronnen rond het politieonder zoek. De Bavelse Isabelle van den Berg deed aangifte bij de politie in Bre da. Haar vriend, Cees Kaijim, deed aangifte in Zwijndrecht. Met de aangifte uit Bavel zou niets zijn ge daan wegens gebrek aan bewijs. Over de aangifte in Zwijndrecht zegt de politie niets. Cees Kaijim bekent in een maandagochtend rond vijf uur verstuurde afscheids- mail aan collega's dat hij eerst zijn vriendin ombracht en daarna zijn ex-vrouw Astrid en hun kinderen Danielle (17) en Dennis (16). Daar na zou hij zelfmoord hebben ge pleegd. In de mail staat dat Kaijim, zijn kinderen en zijn vriendin en haar zoon werden bedreigd. ALLEEN GELDIG OP DONDERDAG 28 MEI ifSjtui «ërfkj EXTRA AANBIEDING: 28 MEI TE ZIEN IN DE WINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7