Zeeland Leefbaarheid Sluise dorpjes kan vaak H Dorpelingen weten vaak zelf niet waar leefbaarheid mee wordt gediend Word jij Dagbladbezorger van het Jaar 2009? Winkel Cursisten van Toonbeeld houden expo 22 Woensdag 27 mei 2009 Lees de feiten en cijfers van het Zeeuwse voetbal Kijk op www.pzc.nl/blogs Sint Kruis logenstraft de algemeen aanvaarde bewering dat een dorp zonder basisschool ten dode is opgeschreven Een laag inkomen en het ontbreken van zorgvoorzieningen beïnvloeden het leefbaarheidsgevoel van Schoondijkenaren Onderzoek in de kleinste dorpen van de gemeente Sluis leert dat een hoger aantal voorzieningen niet altijd tot hogere waardering van de leefbaarheid leiden. door René Hoonhorst Sint Kruis logenstraft de be wering dat een dorp zon der basisschool ten dode is opgeschreven. Gezinnen met kleine kinderen gaan niet in een dorp wonen als er geen basis school is. En als gezinnen met kin deren wegblijven, vergrijst een dorp en is het tenslotte ten dode opgeschreven, waarschuwen schriftgeleerden en raadsleden sinds jaar en dag. Maar in Sint Kruis valt bijna de helft van de bevolking (46 pro cent) in de categorie gezinnen met kinderen. De dorpelingen wonen er ook nog met plezier en klagen niet of nauwelijks over het gebrek aan voorzieningen, leert het leef- baarheidsonderzoek van Scoop, het Zeeuwse instituut voor sociale culturele ontwikkeling. Scoop on derzocht de veronderstelde en er varen leefbaarheid in tien kleine West-Zeeuws-Vlaamse dorpen in opdracht van de gemeente Sluis, de provincie en corporatie Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen. In Schoondijke zijn nog redelijk wat voorzieningen, waaronder drie basisscholen, twee kerken, een supermarkt, een bakker, een fietsen maker, een snack bar en een ho tel-restaurant. Ook de voetbalclub en een skivereniging in de plaatse lijke gymzaal zorgen voor vertier. Toch kijken de inwoners heel wat negatiever tegen de leefbaarheid in hun dorp aan dan de mensen die in Sint Kruis wonen. De erva ren leefbaarheid is een andere dan de veronderstelde. Waarom mensen zo verschillend tegen hun woonomgeving aankij ken, is nog niet precies vastgesteld. Onderzoeker Dick van der Wouw kan - met de barometer leefbaar heid in de hand - de vinger wel op een paar zere plekken leggen. In Schoondijke wonen de meeste mensen met een smalle beurs, ter wijl in Sint Kruis veel gezinnen met hoge inkomens wonen. De ge middelde woningwaarde in Schoondijke is de laagste van de ge meente, terwijl de huizen in Sint Kruis gemiddeld de hoogste woz-waarde vertegenwoordigen. 'Er moet veel gebeuren om de leefbaarheid op peil te brengen. Ik benijd het gemeentebestuur niet' In Schoondijke wonen 150 men sen die ouder zijn dan 75 jaar, ter wijl het dorp weinig zorgvoorzie ningen heeft. Veel inwoners be schouwen dat als een gebrek. Schoondijke zou dan ook wel wat meer aandacht van gemeente en woningbouwstichting kunnen ge bruiken, concludeert Van der Wouw voorzichtig in de jongste gemeentelijke nieuwsbrief. Aan de andere kant moeten de cijfers nog wel eens tegen het licht worden ge houden. Scoop kreeg 2191 van de 6213 verspreide enquêteformulie ren terug. De respons in Sint Kruis zat echter aanmerkelijk boven het gemiddelde percentage van 35, ter wijl er uit Schoondijke percen tueel een stuk minder formulieren terugkwamen. „Keiharde conclu sies kunnen we nog niet trekken, maar dat we met de gemeente en de provincie om de tafel moeten om te kijken waar we wat aan de leefbaarheid kun nen doen, spreekt voor zich", stelt sectormanager Woondiensten Boud Bakels van Woongoed. Van der Wouw deed eerder onderzoek in Borsele. De bewoners van de Bevelandse ge meente waren minder tevreden over het openbaar vervoer, maar waren over het algemeen meer in hun sas met de voorzieningen. Om de leefbaarheid van een aan tal dorpen op het peil te brengen dat de inwoners tevreden stemt, moet er flink wat gebeuren in Sluis. Van der Wouw: „Ik benijd het gemeentebestuur niet." et onderzoek naar de leef baarheid in de tien klein ste dorpen van Sluis werd gisteravond door onderzoeker Dick van de Wouw gepresenteerd in het Sluise belfort. De presenta tie betrof een concept. beloofde de Sluise wethouder Ca- rien Bolijn. De plaatselijke politici hebben geen invloed op de resulta ten en presentatie van het onder zoek, maar de gemeenteraad be slist uiteindelijk wel welke wensen worden vervuld, voegde ze er aan De burgers van Sluis krijgen de ko- toe. mende maanden nog 'maximaal' Bolijn liet vorig jaar bij de aftrap de kans om hun wensen en verlan- van het onderzoek al weten dat gens over het verhogen van de leef- het rapport geen vrijbrief is voor baarheid in hun dorpen en stadjes een lijstje met allerlei dure en/of kenbaar te maken. Het definitieve rapport wordt wel- onmogelijke wensen. Uit de presentatie van Van der stoomd om ten laatste op 1 juli op de mat van het Oostburgse ge meentehuis te vallen, maar in het najaar mogen de dorpsraden en de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling meepraten over wenselijke ontwikkelingen. Boven- dien komt het leefbaarheidsonder- De supermarkt maakt Schoondijke niet leefbaar genoeg, foto Wim Kooynian zoek dan in alle kernen ter sprake, iswaar de komende maand klaarge- Wouw bleek gisteravond dat veel mensen ook andere wensen invul len dan ze zelf hebben. Hoewel de aanwezigheid van een basisschool bijvoorbeeld niet echt bijdraagt aan een groter gevoel van leefbaar heid voor veel mensen, zeggen die zelfde mensen wel dat een dorp een school moet hebben om leef baar te blijven. Geef je op bij je depothouder en maak kans op een fiets en een reischeque van 2000 euro. www.worddagbladbezorger.nl Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het Rode Schoentje terug in ederlandl Verzamel t/m woensdag alle 16 letters en ga naar www.efteling.com zmiwsgOt.'.MiMM Onlangs verscheen een wat ouder echtpaar uit Temeuzen op het Goe- se regiokantoor van deze krant. Of ze even konden kijken naar een ap paraatje waarmee dia's en negatie ven van foto's kunnen worden gedi gitaliseerd? De werknemers keken elkaar vragend aan. Van het be wuste apparaat hadden ze nog hooit gehoord, laat staan dat het Tip? redactie@pzcnl bij hen op de burelen stond. „Het stond in de krant", verduidelijkte de vrouw. Naarstig werd de krant van die dag doorgebladerd. De be treffende advertentie werd gevon den, maar toen werd ook meteen duidelijk wat het probleem was. Het apparaatje was weliswaar te zien bij de PZC, maar dan wel in de webshop. Op internet dus...! Rolluiken en dakramen Ook voor uw rolluiken en dakramen zijn wij het aangewezen adres! Tel.: OUS - 552010 TERNEUZEN - Cursisten van Toon beeld exposeren tot 30 oktober hun werk in het gebouw van Toon beeld aan de Bellamystraat in Ter- neuzen. Het thema is dit keer 'De weg naar abstractie'. Naast werken in acryl, olieverf pastel en aquarel zijn er ook ruimtelijke werken te zien van de disciplines potten- draaien, handvormen en beeldhou wen in hout en steen. Verder gaat het om grafisch werk, waaronder zeefdruk, houtsnede en etsen. Bij deze expo wordt het begrip 'Tegen stellingen' op verschillende manie ren vormgegeven. De openingstij den zijn maandag tot en met vrij dag tussen 10.00 en 17.00 uur. Ge sloten in de schoolvakanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70