Mening jongeren wordt gepeild in chatsessies stilte O Examenjournaal Zoute pizza maakt scheikunde zoet Na elk examen toch bibberend lokaal uit 'Een energiedrankje doet wonderen' Wat vind je vandaag op www.pzc.ni/eindexamen? www.hz.nl Hogeschool Zeeland brengt je vérder! 1 Woensdag 27 mei 2009 3 1 Een aantal kandidaten kon giste rochtend opgelucht ademhalen: ie dereen die door haperend open baar vervoer niet op tijd in het exa menlokaal kon zijn, mocht later aanschuiven én langer doorwer ken. Normaal gesproken mogen scholieren tot een half uur na het begin het lokaal nog in, maar krij gen ze geen extra tijd. Met onder meer scheikunde (vwo), aardrijkskunde en biologie (havo) en natuur- en scheikunde (vmbo) op het programma; was het wat klachten betreft voor de tweede dag op rij 'rustig'. Gisteren liep de 'klachtenteller' met circa achtduizend telefoontjes en e-mails op tot ruim vijftigduizend. In Eindhoven viel bij een school de stroom uit, net tijdens het ha vo-examen biologie, dat deels op de computer moest worden ge maakt. „Die leerlingen zijn in quarantaine geplaatst en toen de stroom het een uurtje later weer deed, kon den ze de vragen alsnog beant woorden", aldus Mara Soekarjo van het LAKS. Tip! Kijk voor je tips van de studentenpsycholoog van de Universiteit in Leiden op dit internetadres: www.leidenuniv.nl/ics/sz/so Ook kun je op deze site een smoesjes-top-10 maken (en lezen wat de psycholoog daarvan vindt). Leuk om uit te printen en boven je bed te hangen, bijvoorbeeld... Joep Klijn foto Lex de Meester Naam: loep Klijn (16) Woonplaats: vlissingen School: Scheldemond College Opleiding: Vmbo (theorie) Examenvak: Scheikunde Vervolgopleiding: Grafisch Lyceum Rotterdam Hij is kind aan huis in het Pannekoekenhuisje vlakbij het strand in Dishoek. Wekelijks ver dient Joep Klijn daar een aardig zakcentje. Maar daar ging het examen scheikunde giste ren niet over. Wel over pizza's. Als je er eentje oppeuzelt, hoeveel krijg je dan binnen van de hoeveelheid zout die je dagelijks nodig hebt? Dat was één van de vragen waar hij antwoord op moest geven. Niet zo moeilijk, vond hij. „Scheikunde viel heel erg mee." Zoals alle exa mens die hij de afgelopen dagen voor de kie zen kreeg. Alleen bij Nederlands hikte hij te gen een paar moeilijke meerkeuzevragen aan. De antwoorden waar hij uit moest kiezen, le ken hem wat te veel op elkaar. Joep wil later de reclame in. „Originele dingen maken." Hij gaat zich in dat vak bekwamen op het Grafisch Ly ceum in Rotterdam. Naam: Alice van den Berge (18) Woonplaats: Bruinisse School: Goese Lyceum (Pontes) Opleiding: Vwo (Cultuur en Maatschappij) Examenvak: Grieks Vervolgopleiding: Griekse en Latijnse Taal en Cultuur aan de Universiteit van Leiden „Ik heb wel een goed gevoel over mijn examen Grieks. Het was te doen. Maar toch kom ik, zo als bij ieder examen, na afloop bibberend het lokaal uit." Voor het examen Grieks heeft Alice van den Berge de Ilias van Homerus over de Trojaanse oorlog bestudeerd. Zij kreeg vragen over de tekst en de auteur, daarna moest zij nog een aantal regels vertalen. Bij Grieks zate.n welgeteld twee examenkandidaten, bij Latijn zeven. Ondanks de impopulariteit van Grieks wil Alice toch Grieks en Latijn studeren in Lei den, om uiteindelijk voor de klas te belanden. „Ik heb een klik met kinderen en lesgeven lijkt me ook leuk. Mocht het niets worden, dan ga ik toch met kinderen werken. Ik doe recreatie- werk bij Aqua Delta en de ouders zeggen altijd dat ik het goed doe met kinderen." Naam: Stefan de Zeeuw (16) Woonplaats: Terneuzen School: Zeldenrust-Steelantcollege, Terneuzen Opleiding: Havo Examenvak: Aardrijkskunde Vervolgopleiding: bedrijfseconomie aan de HZ Het was een korte nacht voor Stefan de Zeeuw. Het noodweer hield hem enkele uren wakker waardoor hij minder fit aan het examen ver scheen. „Maar een goede bak thee en een ener giedrankje doet wonderen hoor", vertelt hij met een glimlach. Stefan heeft toch liever zijn examen 's middags. „Dan kan ik de stof's mor gen nog eens goed doornemen. Als je al om ne gen uur aan de bak moet, komt het er meestal niet meer van." Aardrijkskunde was gisteren zijn vijfde exa menvak. „Ik heb er een goed gevoel over, net als de vorige vier examens. Ik bekijk alle ant woorden op internet en het ziet er goed uit." Vandaag staat m&o op het programma. Maar daar hoeft hij zich geen zorgen over te maken. „Dat ligt mij wel. Mijn broer was er ook altijd heel goed in. Dat zit in de familie." Een filmpje met de reactie van Alice van den Berge van het Goese Lyceum over haar examen Grieks De examentweets van havist Luc Adriaanse uit Middelburg Links naar relevante sites voor examenkandidaten, waar je informatie kunt vinden over uitslagen, klachten, vakantiewerk, studies, op kamers gaan etc. Het videodagboek van Danielle de Reiger uit Kwadendamme. Met haar vriendinnen vertelt ze over de vmbo-examens op het Ostrea Lyceum in Goes Het laatste examennieuws Foto's Een forum waar jij je mening kunt geven www.pzc.nl/eindexamen door Marcel Modde GOES - Wie dacht dat Zeeuwse jon geren hun provincie vooral zien als saai, hopeloos ouderwets en vergrijsd, heeft het mis. Maar het beperkte aanbod voor een vervolg opleiding wordt wél als een hard gemis ervaren. De Provinciale Jongerendenktank reist deze weken langs acht scho len in de regio's om te peilen hoe leerlingen uit klas vier havo en vwo (hun toekomst in) Zeeland zien. Dat gebeurt in chatsessies, uitgevoerd door de gespecialiseer de BOD Groep uit Dordrecht. De resultaten worden in juni, gebun deld en van adviezen voorzien, ge presenteerd aan het provinciebe stuur. Het idee is de jeugd zo een stem te geven in het project Nieuw! Zee land. Want die is tot dusver onder belicht gebleven, vindt Harold van de Velde van de denktank. De chat sessies leggen met vaste en open vragen direct bloot wat per regio de grootste pijnpunten zijn. Waar leerlingen van 't Zwin in Oostburg vooral aanhikken tegen het gebrek kige openbaar vervoer, blijkt dat hun leeftijdsgenoten in het Goese Calvijn College best redelijk .uit de voeten kunnen met trein en bus. „Dat zegt iets over de meerwaarde van een centrale ligging", conclu deert Van de Velde uit de losse pols. Over de belangijkste reden voor vertrek uit Zeeland zijn de jongeren het opvallend eens. Zo wel op hbo- als universitair niveau is de keus voor een vervolgoplei ding te miniem. „Bouw hier een universiteit voor gezondheids zorg", suggereert een deelnemer aan de chat. En een ander weet het zeker: Met een breder aanbod en beter uitgaansleven, wordt Zee land zélfs onweerstaanbaar voor studenten uit de rest van het land. foto Ronald den Dekker Stefan de Zeeuw foto Wim Kooyman (sill. Jen' In-W Jitrurv® „/jl irvfiSS Snuluw) V 'Tm a German student in my 3rd year of IBMS, and I'm presently doing my work placement in Barcelona. I support the project manage ment team of a company that makes the daily updates and newsletters for all Esprit e-shops. Barcelona is a great, metropolitan city and I'm extremely glad I've chosen to come here. My lesson? Don't be ashamed I to say something silly and never give up trying. Not only am I given the opportunity to improve my Spanish, I also meet great I people, see incredible places and am constantly developing my personal and professional skills!" Ook je grenzen verleggen? Kom naar de info-avond op 9 juni! J^^Zeeland Hogeschool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33