Zeeland Het wordt echt link 'Het noodweer leek langs te W: PZC 1 Historisch De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Woensdag 27 mei 2009 ERNST JAN ROZENDAAL Volgens sommigen herhaalt de geschiedenis zich altijd. Interessante gedachte voor iemand die een historisch museum moet inrichten. Valentijn Byvanck kan het in ieder geval beamen. Als directeur van het Zeeuws Museum lag hij voortdurend in de clinch met politici die vonden dat hij er in Middelburg maar een potje van maakte. Hadden de Zeeuw se Statenleden het redenaarstalent van Jan Marijnissen, dan hadden ze betoogd dat hij een 'postmoderne hutspot' van de Zeeuwse geschiedenis heeft gemaakt. Zo'n verwijt krijgt By vanck, inmiddels directeur van het nog te bouwen Nationaal Historisch Museum (NHM) in Arnhem, nu namelijk van de grote roerganger van de SP. Met zijn mededirecteur Erik Schilp gaat Byvanck vandaag aan de Tweede Kamer uitleggen wat hij precies wil met het NHM. Uiteraard heeft dat ons door populisten gedomineerde parlement er niet van weerhouden twee weken geleden in een spoeddebat al te roepen dat er niks van deugt. De Tweede Kamer wil een Top 50 met historische highlights, van het jaar nul tot nu, niet een presentatie met thema's als 'ik en wij' of'water en land'. Nederlanders kennen hun geschiede nis niet meer, is de redenering. Ironisch dat het NHM nu in die leemte moet voorzien. De politici die dat willen, zijn ook degenen die hebben toegestaan dat het bij geschiedenislessen op school niet meer over jaartallen gaat maar over thema's. Zo wordt het NHM de schaamlap voor hun eigen falen. Het zal de Zeeuwse politici intussen hutspot met worst zijn. Het verbaast me dat vanuit het provinciehuis nog geen bijdra ge is geleverd aan de site www.nieuwegroeten.nl, de enige ui ting van het NHM die nu al te zien is. Een fotootje van de nieuwe directeur van het Zeeuws Museum bijvoorbeeld, met de tekst: 'Dag Valentijn. De groeten.' Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Tweede Kamer wil een Top 50 met historische highlights COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118,43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.ril Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 SCranÊ sliet osstvasigen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend:1 een vast abonnement met automatische betaling van €66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van €69,25 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie het moet rij ik ervoor naar Frank rijk of Duitsland." Deze dag hoeft hij het minder ver te zoeken. In de middag stippelt hij een route uit die loopt van de Belgische naar de Zeeuws-Vlaamse westkust. Aan het begin van de avond wordt er koers gezet rich ting Oostende, het beginpunt van de 'chase'. Jeroen: „Voor de Bel gische kust liggen zware onweers buien die waarschijnlijk het bin nenland in gedrukt worden." On derweg schieten wolken toren hoog de lucht in, zogeheten bloem koolwolken, in de weermond cu muluswolken. „Die wolken kondi gen onweer aan", legt hij uit. Om dat de eerste bui snel nadert, wordt besloten om al in Zeebrug- ge een eerste stop te maken. Vanaf de duinen is er fraai zicht op een naderende rolwolk, ook wel shelf- cloud genoemd. Jeroen is onder de indruk. „Een shelfcloud van deze omvang is uniek in de Benelux." De lucht achter de rolwolk ziet inktzwart. Op zee is volop weer licht te zien. Terwijl Jeroen foto's trekt barst het geweld los met felle rukwinden, slagregens en bliksem. Onderweg naar Oostende besluit Jeroen direct terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen. Een nieuwe bui koerst via Kortrijk richting Breskens. Op de bui ontstaat di rect onweer. Er wordt besloten om richting de Panoramaweg té rij den, waar hij fraai zicht heeft op Vlissingen. „Boven Walcheren bevindt zich een msc-tricker. Dat is een soort voeding voor een bui waardoor de activiteit snel toeneemt." Vanaf de dijk schiet Jeroen enkele fraaie pla ten. Terwijl de onweersbui verder het land optrekt, nadert er vanaf de kant van Brugge een nieuw on- weerscomplexffiet is inmiddels middernacht. T)e Panoramaweg ligt er verlaten bij. Vanuit het zui den nadert de bui snel. Verticale en horizontale bliksems wisselen elkaar af Om de bui nog beter te kunnen fotograferen rijdt hij naar het hoogste punt van de weg met uitzicht op de landerijen. Als de bui te dicht nadert en het aantal horizontale bliksems toeneemt, maakt Jeroen dat hij wegkomt. „Het wordt nu echt te link. Hori zontale bliksem is heel gevaarlijk, zeker in de buurt van groot water. Zelfs in de auto ben je dan niet vei lig. Bovendien kan de auto hagel- schade oplopen in deze bui." Zweefvliegers werden verrast door plotseling gedraaide wind. door Mawlfts Sep ARNEMUIDEN - Het verongelukte zweefvliegtuig is verrast door het plotseling opgekomen slechte weer. Dat is naar de mening van de Vliegclub Midden-Zeeland, (VMZ) waartoe de slachtoffers be hoorden, de oorzaak van het fatale ongeluk, maandagavond in Arne- muiden. Voorzitter Jaap Castelein van de VMZ snapt dat de vraag wordt ge steld, maar is stellig in zijn ontken ning. „Of we zijn gaan vliegen met slecht weer? Nee. Toen ik om ze ven uur vanuit Goes naar Vlieg veld Midden-Zeeland ging, was het een stralend blauwe lucht. Op de verkeerstoren heb ik met de ha venmeester naar de buienradar ge keken. Het slechte weer leek over zee langs te trekken. Maar tegen negen uur is het onverwacht bin nen tien minuten omgeslagen. De wind is van noordoost-oost volle dig gedraaid naar puur west. En het was een zeer zware wind bo vendien." Veel wind is geen probleem voor een zweefvliegtuig, benadrukt Cas telein. „Als je maar tegen de wind ingaat. Toen hij vertrok, stond de wind goed. Met wind mee kom je niet eens omhoog. Maar later draai de die plotseling. Uit de verhalen blijkt dat het vliegtuig over één vleugel is weggevallen. Dat kan als je te weinig snelheid hebt, of als de wind is gedraaid. De laatste vlie ger heeft dat op tijd in de gaten ge had en heeft zijn start kunnen af breken. Maar voor het andere vlieg tuig was dat te laat. Die was net aan het stoppen." Bij de landing stortte het zweef vliegtuig, een tweezitter van het type K13, neer. De leerling aan boord, een 6i-jarige man uit Hen gelo, overleed ter plaatse. De 79-ja- rige instructeur uit Middelburg overleefde het ongeval. Volgens de laatste informatie van Castelein W| Toen het verongelukte zweef- vliegtuig maandagavond opsteeg van Midden-Zeeland, was het weer nog goed. En de gewonde instructeur was zeer ervaren. Ga naar binnen, als dat niet kan schuilen, eventueel in auto of bij lage bomen Mp3-spelérafën uit 'Sterk dalende koude lucht Dalende koude en stijgende warme lucht stromen langs elkaar en voeren electrisch geladen deeltjes mee lA/olk wordt opgeladen Sterke opwaartse stroming van warme, vochtige lucht Ontlading in één wolk of tussen wolken of tussen wolken en aarde leidt tot bliksem en donder j Stormchaser Jeroen de Jong uit IJzendijke volgde het onweer in de nacht van maandag op dinsdag op de voet. Hij onderschepte drie onweersbuien aan de Belgisch-Nederlandse kust. Later in de nacht volgde nog meer natuurgeweld. door Pau! Begijn ow, gaafj een vette strike. Die is zeker ergens ingeslagen." Lustig fotografeert onweersjager Jeroen de Jong uit IJ zendijke er op los. „Dit is nog be ter dan seks." Het is maandagochtend 25 mei. Onweer De weerstations verwachten een warme dag met vanaf de avond kans op zwaar onweer. Voor Jeroen breekt een spannende dag aan. „Naar deze dag heb ik lang uit gekeken. Alle ingrediënten zijn aanwezig voor noodweer. Dit kan wel eens het zwaarste noodweer in vijf jaar worden." In Zeeland is er 's ochtends, op wat sluierbewolking na, geen vuil tje aan de lucht. Een zware on weersbui, die vanaf Calais kwam opzetten, heeft inmiddels koers richting de Ardennen gezet. Jeroen, die een breed netwerk heeft onder de weeramateurs, krijgt meldingen van hagelstenen van vier tot acht centimeter uit Di- nant. „Maar het echte geweld moet nog komen." Jeroen is, zoals hij het zelf noemt, een storm chaser. Met fotoapparatuur en ra darbeelden bij de hand, trekt hij met zijn auto vele onweersbuien achterna. Niets is hem te gek. „Als Wat te doen bij onweer Hurken op de tenen met hoofd naar beneden ^fp m 1 ML

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2