Ons-kent-ons-gevoel van authentieke Jongen mishandeld na bezoek aan disco De erkertjes, die alle sloophamers en renovatieprojecten overleefden Vliss Brandweer oefent in de Jacobspassage 22 Woensdag 27 mei 2009 W Na de oorlog breidde de Bonedijke in Vlissingen uit met woningen, winkels en vooral met gezelligheid. Het werd, wat ze destijds zeiden, een echte ambtenarenbuurt. door Wendy van den Hurk Bonedijkebikkels, ze zijn niet makkelijk te vinden. „Kweetutniet", mompelt een grijzende man. Hij zet zijn hand losjes tegen zijn kin en knijpt zijn ogen dicht. De hand schuift over zijn gezicht. De ogen lichten op: hij is eruit. „Kweetut écht niet, kind. Zo lang woon ik hier niet." Hij laat zijn blik nog eens door de Bonedijkestraat zwe ven. „Mensen die er al vanaf het begin wonen..." Toch zijn ze er, verzekert Georgina Agard, wijkverantwoordelijke bij woningcorporatie l'Escaut. „Pro beer het eens bij mevrouw Van Hoorn. Die woont hier al heel lang. Zij weet altijd alles. Ze noe men haar het spionnetje." Om die bijnaam moet mevrouw Van Hoorn later lachen. Ze had 'em al vaker gehoord. „En ik zit toch echt niet altijd voor 't raam. Maar ik zie wel alles en dat ik veel van de buurt weet, is ook waar. Ik woon hier al heel lang. Eenenveer tig jaar om precies te zijn. Zo lang is het geleden dat mijn man van uit de marine in Den Helder werd overgeplaatst naar Vlissingen. Oh nee, dat vond ik helemaal niet erg. Maar ja, dat Hollandse accent is ge bleven. Dat hoor je wel." Het echtpaar kreeg al snel een be nedenwoning aan de Bonedijke straat. „Een keurige straat, dat za gen we meteen. Allemaal gezinne tjes, niet te veel kinderen. Ieder een een lekkere tuin. De mensen kenden elkaar. We waren immers allemaal Bonedijkers." Daar was je trots op. De Bonedij kestraat, ruggengraat van het Mid dengebied, bloeide in de jaren zes tig als nooit tevoren. Het volks buurt-gevoel kwam op. De laatste etagewoningen waren neergezet, de straat was compleet. Ie kon er alles krijgen. Groenten en fruit haalde je bij Maas, op het hoekje met de Hogeweg. Vlak daarnaast zat tabakswinkeltje Den Soeten Roocker van mijnheer Huijsman. Dan had je nog bakkerij Guérand. Stadsarchivaris Adri Meerman her innert zich verder nog kruidenier Mercy, op de hoek met de Lely- straat, en het bibliotheekje van Hulstman onder de poort. En slagerij Imanse, niet te verge ten. Wanneer die zich daar vestig de, nadat de zaak in de Lange Zel- ke was gebombardeerd, weet me vrouw Imanse-Joziasse niet meer. „Als je 87 bent, haal je jaartallen nog wel eens door elkaar." Het zal De etagewoningen in het zuidelijke deel van de Bonedijkestraat, met de ka rakteristieke erkertjes, staan er nog steeds. foto Ruben Oreel door Emile Calon OOST-SOUBURC - Vader Wim Hou- mes uit Oost-Souburg is geschokt dat 'om niets' zijn zestienjarige zoon Joris in de nacht van zater dag op zondag is mishandeld. Hij hoopt dan ook dat de politie erin slaagt de daders aan te houden. De zoon fietste die nacht vanaf dis cotheek jojo samen met een vriend richting huis. Op de Strand weg passeerde het duo een groep van vijf jongeren uit Koudekerke. Tijdens het passeren zouden die jongemannen een fiets tegen het hoofd van de Oost-Souburger heb ben gegooid. Daarop viel hij en kwam met z'n hoofd terecht op de straat. Zijn vriend vluchtte maar ergens in de jaren zestig geweest zijn. „Eerst woonden we erachter, maar dat werd wat benauwd. En dus gingen we naar boven." Het eerste dat bij mevrouw Iman se opkomt, als ze denkt aan de tijd in de Bonedijke, is het begrip 'ge zellig'. „Want dat was het. We heb ben er leuk gewoond. Veel kleine zaakjes zaten er. Toch ook een kou senzaak? Wij hadden veel klanten uit de buurt, maar onze knecht bracht ook bestellingen weg. Het was een drukke zaak. Twaalf man personeel hadden we." Later is mevrouw in hetzelfde hoekpand ook nog een super markt begonnen. „De eerste in Vlissingen, nog vóór Albert Heijn. Ik zie het weer voor me. Als je bin nen kwam, had je eerst de super, dan de groenten, dan het vlees, dan de slagerij en erachter zat de worstenmakerij. Toen mijn man 59 werd, kon hij er goed uit. Dat heeft hij gedaan. We verlieten de Bonedijke, omdat we ergens an ders een mooi groot huis konden laten bouwen. We zijn veel gaan reizen samen. Twee jaar geleden is mijn man overleden." Piet van Eek kent ze. Piet van Eek kent bijna elke Bonedijker uit die tijd. Hij noemt ook nog de kruide nierswinkel van De Sperwer en zuivelhandel Goedhart, de kappers zaak van Gieter en de Coöp. Van Eek is geboren in een flat aan de Rooseveltlaan, links van de Bone dijkestraat. Nu zit hij rechts. „In het begin woonde er vanalles: Scheldemensen, loodsen, politie agenten... Een gezellig buurtje. Al voor kerst belden we bij buurtbe woners aan of ze hun kerstboom wilden bewaren. Honderden had den we er dan. Ze werden verza meld op achterplaatsen en het Ra- vensteinplein. Soms bewaakt door honden, tegen plunderaars. Met oudjaar ging de fik erin. En hoe! De vlammen kwamen vaak boven de huizen. Na twaalf uur stroom de de hele buurt toe." Speeltoestellen te over, klimrek- ken, een rolschaatsbaan en was het winter, dan zette de brand weer die nog onder water ook. „Zodat we een heuse ijsbaan had den. De speelterreinen waren drukbezet. Voetballen deden we op straat en de volwassenen de den mee. Echt, het was de perfecte plek om op te groeien." Heeft u nog bijzondere herinne ringen aan de Bonedijke? Mail ze naar walcheren@pzc.nl (Dit is de tweede aflevering van een serie over het imago van Bonedijke) De Bonedijkebuurt bestaat natuurlijk al veel langer dan de zestiger jaren. De wijk werd opgezet in de jaren twintig, als tuindorp voor arbei ders van de Schelde. Diverse wo ningcorporaties lieten het zuidelij ke deel van de buurt - tussen Sotte- gemstraat, Koudekerkseweg, Bone dijkestraat en Singel - al vanaf 1923 ontwikkelen. Het zijn de karakte ristieke etagewoningen, met erker tjes, die er nu nog staan. Ze zijn al dikwijls gerenoveerd. Het is de be doeling dat de beneden- en boven woningen worden samengevoegd. In 1934 liet woningcorporatie Goed Wonen in dat deel van de Bonedijkestraat een badhuis bou wen, ontworpen door de Haagse keerde, na geroep van de vijf, te rug en zag dat Joris fors bloedde. Hij belde daarop de ouders van zijn vriend en het alarmnummer. Toen de ouders arriveerden na men ze hun zoon mee naar de huisartsenpost. Daar constateerde een arts dat een sleutelbeen was gebroken en er een scheur zat in het kaakbeen. Ook heeft hij een lichte hersenschudding en kan nog lang niet terug naar school. De vader vindt het zeer vervelend dat de verdachten nog steeds vrij rondlopen. Woordvoerder Alwin Dom van de politie liet gisteren weten dat de politie de zaak onder zoekt. Volgens hem is het nog niet gelukt alle getuigen te horen. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het Rode Schoentje terug in ederland! Verzamel t/m woensdag alle 16 letters en ga naar www.efteling.com Rolluiken en dakramen Ook voor uw rolluiken en dakramen zijn wij het aangewezen adres! Tel.: 0118 - 552010 Zonweringen KozIJntn - zonw«ring«n - tuinmtubeltn horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren PAC Zonweringen Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl architect Machiel Vrijenhoek, die bekendstond om zijn volksbouw. Het was de bedoeling, aldus burge meester Van Woelderen, dat iede re Vlissinger er zou baden 'om ge zondheid en hygiëne te bevorde ren'. In het gebouwtje zit nu vrou wenstichting Dunya. Vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog is het Ra- vensteinplein en omliggende be bouwing gerealiseerd. In tegenstelling tot de Bloemen- buurt, iets verder gelegen in het Vlissingse Middengebied, bleef de wijk in de oorlog gespaard. Daar na, tussen 1949 en 1953, kwam het noordelijke deel van het gebied er bij: van de Hogeweg tot aan de Pre sident Roosveltlaan. VLISSINGEN - De brandweer en an dere hulpdiensten houden mor gen, donderdag 28 mei, een ram penoefening in de Vlissingse Sint jacobspassage. Het gaat om een 'droge' oefening waarbij geen ge bruik wordt gemaakt van water of rookmachines. Tijdens die oefening ligt de na druk op communicatie en com mandovoering. Er wordt vooral ge keken of die verschillende dien sten goed met elkaar kunnen com municeren. De oefening begint om 13.00 uur en gaat door tot 16.00 uur. Volgens de gemeente kunnen tijdens die oefening delen van de binnenstad moeilijk bereikbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24