Meningen 'Overschrijding kosten frustreert de democratie' Zeeland in Europa quiz 1 6 I Woensdag 27 mei 2009 Martin van Staveren promoveerde op het hanteren van risicomanagement bij grote projecten. foto Bert Jansen/GPD LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Scholen Een aantal scholen heeft van de onderwijsinspectie de kwaliteit 'zeer slecht' gekregen. Ik wil tegen de leerkrachten en ouders zeggen: Trek het je niet aan. De hele onder wijsinspectie is een achterhaald zootje. Ik heb in 25 jaar tijd te ma ken gehad met verschillende in specteurs. Stuk voor stuk (op één na, en dat was een vrouw) waren het arrogante betweters. Tegen woordig worden de scholen beoor deeld op de resultaten van de alles- beslissende cito-toets. Waardeloos! Dat is een momentopname van twee dagen. Je zult maar net je dag niet hebben. De laatste jaren dat ik voor de klas stond had ik negen verschillende leesniveaus in één klas. Ga dan maar eens begrijpend lezen, aardrijkskunde, geschiede nis of biologie geven. Maar daar voor hebben we ons aller RPCZ. Opdoeken die instelling! En het ve le vrijkomende geld besteden aan andere zaken. Bijvoorbeeld kleine re klassen. Thijs Schipper Breeweg 8, Middelburg Controle De Voedsel en Waren Autoriteit gaat jongeren inzetten, om de ver koop van alcohol te controleren (krant, 23 mei). Een soort under- coveragentjes dus. Om dit sta- zi-praktijken te noemen, vind ik een beetje vergaan, de term maten naaien is beter op zijn plaats. Ik vraag me trouwens af of genoem de jongeren weten waar ze mee be zig zijn. Op dezelfde pagina is te le zen dat er een forse toename van cocaïnegebruik in Zeeland wordt geconstateerd. Gebruikers worden steeds jonger en het spul is tot in de kleinste dorpen, op scholen en in disco's verkrijgbaar. Zou het geen prioriteit moeten hebben om tegen dit laatste op te treden of is daar niet genoeg man-vrouw- kracht voor? Oh ja, zelf dronk ik mijn eerste biertje toen ik 12 of 13 was. Alleen het woord comazui- pen was toen nog niet bekend en waar mijn roots liggen, Zuid-Lim burg, werd in de regel al vroeg be -L gonnen met het nuttigen van zwak alcoholische versnaperingen. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Fietstunneltje Ik wil hierbij reageren op de uit spraak van mevrouw Rijkse Chris tenunie (Christelijk en sociaal) in uw krant over de fietstunnel in Ka- pelle (maandag 25 mei). Ik vind het nogal arrogant en niet getui gen van enig inzicht als deze me vrouw domweg stelt: 'Je kunt al tijd nog een spartamet kopen'. Schijnbaar kent deze mevrouw al leen maar rijk(er)e mensen want volgens mij is deze kreet toch niet op alle mensen van toepassing ge zien de gemiddelde aankoopprijs van een goede spartamet. C. Karreman Beethovenlaan 40, Goes DVD SPAARZEGEL 'Hancock' www.pzc.nl/dvd Martin van Staveren promoveerde op risicomanagement. door Henk-Jan den Ouden Miljarden verliest de over heid jaarlijks aan grote projecten waarvan de kos ten compleet uit de hand lopen: de Betuwelijn, de HSL en de Am sterdamse Noord-Zuid metrolijn, maar ook talloze onroerendgoed- projecten in dorpen en steden. Martin van Staveren promoveerde aan de Technische Universiteit Twente op het hanteren van risico management bij grote projecten. Hij zocht uit waarom de kosten uit de hand lopen, wat de schade is en hoe je het kan voorkomen. „Kostenoverschrijdingen frustre ren de democratie. Overheden worden voor het blok gezet. Moet je een project dat al miljarden heeft gekost, stopzetten omdat het 300 miljoen duurder uitvalt? Dat 'Het blijft als een ongeleid projectiel dwars door onze gemeenschap gaan' doe je niet. En zo blijft het als een ongeleid projectiel dwars door on ze gemeenschap gaan. Het gaat om miljarden. Alleen aan grond-, weg- en waterbouw besteedt de overheid veertien miljard per jaar. De schatting is dat er 10 tot 15 pro cent overschrijding is door het ver keerd inschatten van risico's." Lokale overheden zijn te klein om projecten als de Noord-Zuidlijn aan te kunnen. „Kleine gemeenten missen meestal de professionali teit. Toch maken we telkens weer dezelfde fout. We leren er niet van. Blijkbaar is er te weinig urgen tie en kunnen we het ons veroorlo ven dit soort risico's te lopen. Er zijn sectoren waar ze van oudsher wel de risico's implementeren in de bedrijfsvoering, denk aan de chemie en de nucleaire industrie. Ze hebben leren omgaan met het risico op grote rampen en treffen voorzieningen om de schade te kunnen repareren. De bouwwe reld is nog niet zo ver." De contracten met bouwers en ontwikkelaars zijn te vaag en juri disch slecht onderbouwd? „Con tracten bieden onvoldoende steun om met risico's om te gaan. Ga lie ver van tevoren met elkaar om ta fel zitten en kijk elkaar recht in de ogen. Doe onderzoek naar de risi co's en zoek van tevoren uit hoe je die risico's verdeelt. Wat mij be treft is een contract flinterdun." Vinden overheden risicomanage ment te duur? „Overheden en aan nemers hebben op het eerste ge zicht geen belang bij een reële in schatting van de risico's. De over heid wil een weg van A naar B en liefst goedkoop, snel en van goede kwaliteit. De aannemer wil rende ment maken en wil het project rea liseren. De aanbesteding moet ook zo laag mogelijk liggen, want an ders wordt het project niet geac cepteerd door de politiek. Bestuur sorganen hebben echter toch vaak de neiging de goedkoopste aanbe steding te kiezen. Bovendien, risi comanagement is niet populair. De beslissers willen liever niet over risico's horen, want dat kost geld. Zo wordt het een tweemans gevecht tussen opdrachtgever en aannemer om elkaar zo veel moge lijk kosten en risico's toe te wijzen. Ie gaat elkaar met advocaten om de oren slaan en als er tegenslag optreedt en het werk ligt stil, kost dat veel geld." „Ik denk dat je niet vechtend met elkaar over de grond moet rollen over de vraag wie welk deel van de koek krijgt. Je kunt samen de koek groter maken door van tevoren met elkaar om tafel te gaan zitten als opdrachtgever en aannemer. Er zijn inmiddels aannemers die der gelijke risico's in hun aanbesteding benoemen en meenemen. Die ko men misschien met een iets hoge re offerte, maar het risico dat het uit de hand loopt is een stuk klei ner. Veel organisaties zeggen dat ze doen aan risicomanagement. Wat ze bedoelen is dat ze een mo mentopname maken, een risico analyse, als apart onderdeel van een plan. Met die analyse gebeurt verder niets." Maar ook als je risicomanagement toepast blijven de risico's zelf, zo als het verzakken van grond, be staan. „Inderdaad, de risico's zelf blijven gelijk, Maar door een paar ton uit te geven aan onderzoek naar risico's, kun je ze beter in schatten en heb je minder kans dat zich overschrijdingen voor doen." Wat doet Zeeland met Europa? Om dat te laten zien is er het Europaloket Ivanaf 2 juni aanstaande te berei ken) van de Provincie Zeeland. Een digitaal loket dat nieuws en informatie over Europa en Europese subsidies biedt. Bovendien is het een informatiepunt voor iedereen die vanuit zijn/haar interes se of werk iets wil weten over de vele Europese projecten. Op de site staan ook de Zeeuwse projecten die mede mogelijk gemaakt zijn met Europese subsidies. En vindt u informatie over Europese wet- en regel geving. Ook is er een lijst beschikbaar van provinciale contactpersonen die werkzaam zijn "in Europa" en die kunnen adviseren over de verschillende Europese beleids- en subsidieprogramma's. Wilt u niet met behulp van een computer uw informatie krijgen, ga dan eens naar de Zeeuwse Bibliotheek. Op de eerste verdieping (op het InfopLein] vindt u alle Europese informatie. Al vanaf 1996 is de Zeeuwse Bibliotheek actief in het Europees Netwerk, eerst als Info Point Europa, de laatste jaren beter bekend onder de naam Europe Direct. Waar bemoeit Europa zich meeOngetwijfeld de meest gestelde vraag. De informatiecentra zijn in het leven geroepen om de informatiekloof tussen Europese burger en Unie te overbruggen. Onbekend maakt onbemind, zo is de redenering. Vandaar de opzet van een informatienetwerk. Een toegangspoort dus tot het hart van het Europees systeem, voor iedereen toegankelijk Voor meer informatie: loop eens langs of kijk op www.europedirect.nl. Hier vindt u een schat aan informatie over Europa: van vakantie tot werken, van voedselveiligheid tot wetgeving. Vraag: Waar is Europe Direct Zeeland gevestigd? Uw antwoord kunt u doorgeven op: www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogetijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wilt u ook invloed hebben op Europees beleid? Laat dan op 4 juni je stem horen! Wilt u weten welke projecten nog meer mogelijk worden gemaakt door Europa of wat Europa voor u kan betekenen? Zie www.zeeland.nl/europaloket In de afgelopen drie weken zijn er al drie vragen gesteld die onderdeel uitma- 2||! ken van de Europaquiz. Provincie Zeeland ^unt c'e vra9en teruglezen en beantwoorden op: www.zeeland.nl/europaloket Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16