Economie Kritiek op compensatie van Achmea Zeeland mag uit zijn jasje Vaststelling ontwerp-waterverordening Zeeland voor inspraak Siemens bouwt grote elektriciteitscentrale Scherpe krimp Duitse economie bevestigd 'Veel tussenpersonen zitten in zwaar weer' 'Laat avondmens later beginnen met werk' Crisis leidt tot meer fraude in bedrijfsleven Woensdag 27 mei 2009 1 5 Gedupeerde klanten woekerpolissen verwerpen regeling. ZEIST - De belangenorganisaties die opkomen voor gedupeerde klanten van woekerpolissen, zijn ontevreden over de compensatie die verzekeraar Achmea hun in het vooruitzicht stelt. De verzeke raar, een Nederlandse dochteron derneming van Eureko, maakte gis teren bekend een financiële rege ling te treffen voor klanten met een beleggingsverzekering. De on derneming stelt 315 miljoen euro beschikbaar als tegemoetkoming voor benadeelde klanten. De regeling geldt voor alle polissen die vóór 1 januari 2008 zijn afgeslo ten bij de Achmea-merken Avéro Achmea, Centraal Beheer Achmea, FBTO, Interpolis en de rechtsvoor- gangers van deze merken. Achmea zegde eind vorig jaar al toe met een compensatieregeling te ko men. De Stichting Woekerpolis Claim (WPC) en Stichting Verliespolis, die samen 200.000 gedupeerden vertegenwoordigen, verwerpen de regeling. Die schiet volgens hen DEN HAAG - Siemens Energy heeft van Econogen, een samenwer kingsverband van Eneco en het Deense energiebedrijf Dong, de opdracht gekregen voor de bouw van een grote gasgestookte stroom- centrale in Europoort. De centrale, met een vermogen van 870 mega watt, wordt eind 2011 in gebruik genomen en zal stroom leveren voor twee miljoen huishoudens. BERLIJN - De Duitse economie is in het eerste kwartaal van dit jaar met 3,8 procent gekrompen ten op zichte van de maand daarvoor. Het Duitse bureau voor de statis tiek heeft gisteren het eerder naar buiten gebrachte voorlopige cijfer over de krimp bevestigd. Ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar bedroeg de krimp 6,7 procent. De krimp is deels het gevolg van de sterk verminderde export. ALMELO - Veel financiële tussenper sonen staan onder druk door de crisis, de extra regelgeving waar aan zij moeten voldoen en de toe nemende concurrentie. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van Van Es Marketing Ser vices. Vooral kleine kantoren heb ben het moeilijk: 22 procent over weegt een fusie of samenwerking met een ander bedrijf, 8 procent denkt eraan zijn zaak te verkopen. aan alle kanten tekort. Zo vinden beide stichtingen het budget van 40 miljoen euro voor schrijnende gevallen veel te laag. Ook vallen zij erover dat slechts 25 procent van de gedupeerden enige compensa tie ontvangt. Volgens beide stichtingen is de re geling aanmerkelijk slechter dan de compensatie die met andere verzekeraars is overeengekomen. WPC kondigde aan op korte ter mijn rechtszaken tegen Eureko te beginnen om een betere compen satieregeling af te dwingen. „Het is ondenkbaar dat een grote partij als Eureko hiermee wegkomt", zei voorzitter Jeroen Wendelgelst. Stichting Verliespolis wil zover nog niet gaan, maar zij houdt alle opties open. De portefeuille van de vier Ach mea-merken omvat bijna 800.000 beleggingsverzekeringen. Daarvan komt 25 procent in aanmerking voor een tegemoetkoming, aldus de financieel dienstverlener. Achmea stelt 315 miljoen euro beschikbaar voor benadeelde klanten van woekerpolissen. Be langenorganisaties van gedupeer den zijn echter ontevreden. CDA in politiek café op zoek naar richting voor Zeeuwse economie. door Ben Jansen TERNEUZEN - Kennis en vernieu wing moeten Zeeland uit de eco nomische crisis helpen. Door bei de als leidraad te hanteren kan bo vendien worden voorkomen dat een volgende periode van terug gang weer zo diep ingrijpt. De bezoekers van het door het CDA georganiseerde politiek café met het thema 'Zeeland na de cri sis' waren het gisteravond in Ter- neuzen eens over de toverwoor den die Zeeland uit de neergang moeten verlossen, maar over de in vulling werd verschillend gedacht. Vier of vijf gemeenten en een min der vooraanstaande rol voor de provincie, zoals één van de stellin gen aangaf? Jaap Wilaert van de Rabobank zag een overeenkomst met de organisa tie waar hij voor werkt. „Je streeft naar kwaliteit en bereikbaarheid. Het is soms lastig daar een even wicht in te vinden." Voor terug dringing van de taak die de provin cie vervult, voelde hij niet veel. Hij zag het juist als de charme en een voordeel van Zeeland dat provin ciebestuurders zo makkelijk te spreken te krijgen zijn. Een ander merkte op dat de erva- Europarlementariër Van Nistelrooij: „Grenzen zijn de littekens van het verleden" ring heeft geleerd dat snel resulta ten te boeken zijn als gemeenten en de provincie de handen ineen slaan. „Kijk maar naar de kanaal kruising Sluiskil en vergelijk dat eens met met de gang van zaken rond de N61 Schoondijke-Terneu- zen, waar het Rijk verantwoorde lijk voor is en waar we al jaren op wachten." Eveneens liepen de meningen uit een over de vraag waar de verster king van kennis en vernieuwing zich op moeten richten. Op een aantal economische speerpunten of gewoon op alles. „Je moet niets uitsluiten", meende Wies Saman van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging. „Van alles een beet je doen, is het niet", vond Alice Spitzen van Dow Benelux even wel. De stelling dat Zeeuws-Vlaande- ren zich op Vlaanderen moet rich ten en de rest van Zeeland op Bra bant en Rotterdam was in de ogen van CDA-Europarlementariër Lam bert van Nistelrooij te beperkt. Goede zaak dat er over de grenzen van de provincie heen gekeken wordt, want die zijn, zoals hij zei, 'de littekens van het verleden'. In geografisch bepaalde regio's zag hij niets. „Je moet functionele verban den zoeken. De ene keer is dat naar het noorden en voor een an der aspect van de economie naart het zuiden. Zeeland mag best uit zijn jasje." DE MEERN - Als avondmensen later beginnen met hun werkdag en lan ger doorwerken, zal hun producti viteit toenemen. Dat heeft arbo- dienst Achmea Vitale gisteren be pleit. Het bedrijf vindt dat bedrij ven hun werknemers meer vrij heid moeten geven in het bepalen van hun werktijden. „Als mensen beter in balans zijn, geeft dat ener gie", aldus een woordvoerder. AMSTERDAM - Het aantal fraudes binnen het bedrijfsleven neemt door de crisis toe. Dat stelde Ernst 8c Young gisteren. In Nederland verwacht 31 procent van de onder vraagde werknemers een toename van fraude. Zij wijten de stijging aan de lagere controle door bezui nigingen en overnames en een ver slechterde moraal in bedrijven doordat werknemers ontslag bo ven het hoofd hangt. Aardappelen (in euro, prijshoudend): fri tes: 8,50-10,75; export: 8,50-10,00. Uien (in euro): Zaaiuien droog uit de schuur 2e klas: 4,50-6,00, prijshoudend. Granen, zaden en peulvruchten (in euro per ton): tarwe maal: 131,00; tarwe voer: 126,00. Fourage (eerste kwaliteit, in euro per ton): tarwestro grote pakken: 60,00-65,00; klei ne pakken: 80,00-90,00; gerstestro grote pakken: 70,00-80,00; kleine pakken: 75,00 90,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl Gedeputeerde Staten maken bekend dat zij op 19 mei 2009 het ontwerp voor een nieuwe, integrale Waterverordenmg voor Zeeland hebben vastgesteld. In verband met de Waterwet (inwerkingtreding verwacht december 20091 moet de provinciale waterregelgeving worden aangepast. De nieuwe verordening vervangt de Verordening waterhuishouding Zeeland, de Verordening waterke ring Zeeland en de Vaarwegverordening Kanaal door Walcheren. Onderwerpen De Waterwet bevat onderwerpen die de provincies in een verordening moeten of mogen uitwerken. De ontwerp Waterverordening Zeeland regelt onderwerpen als de normering voor wateroverlast en voor regionale waterkeringen, handelingen in watersys temen en bevat nadere regels voor de plannen van de provincie en de water schappen. Als gevolg van de Waterwet gaat het operationeel grondwaterbeheer groten deels over naar de waterschappen. De provincie blijft bevoegd gezag voor grondwateronttrekkingen en infiltratie ten behoeve van openbare drinkwater voorziening, bodemenergiesystemen en grote industriële onttrekkingen. De bestaande regels en het beleid ten aanzien van het grondwaterbeheer worden ongewijzigd voortgezet. Verder regelt de verordening het provinciaal beheer van de vaarweg Kanaal door Walcheren. Inspraak De ontwerp Waterverordening Zeeland ligt met het ontwerp statenvoorstel van 28 mei tot en met 9 juli 2009 ter inzage op de volgende locaties: - het kantoor van de de Directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland, Het Groene Woud 1 te Middelburg (tel. 0118-631700); -het kantoor van het waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 te Middelburg (tel. 0118-621000): - het kantoor van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Kennedylaan 1 te Terneuzen, (tel. 0115-641000] - de kantoren van de gemeenten in Zeeland. De stukken liggen bij de provincie Zeeland ter inzage op werkdagen van 9-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het maken van een afspraak voor het inzien buiten kantooruren, een mondelinge toelichting of kopieën van de stukken kunt u zich wenden tot de heer H. Hinderink, tel. 0118-631979. Schriftelijke zienswijzen kunnen uiterlijk 9 juli 2009 worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg (bij Jljl voorkeur onder vermelding van "zienswijze waterverordening"! Indien de Provincie Zeeland wens bestaat een zienswijze mondeling in te dienen, kunt u daarvoor telefo- nisch een afspraak maken met eerdergenoemde contactpersoon. Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15