Eerst vereerd, toen lichte paniek 'Laat mensen alsjeblieft lezen wat ze willen lezen' Gilles Dorleijn, hoogleraar moderne letterkunde Woensdag 27 mei 2009 1 3 Thrillerauteur Esther Verhoef schreef Erken Mij, het geschenkboek voor de 21ste Maand van het Spannende Boek. door Monique Brandt - aarse sfeerverlichting, bruingouden ban- W ken van nepleer en de clientèle lijkt voor een groot deel te bestaan uit Oostblokmaf- fioso. Kortom: het dure Parijse restaurant JL. waar thrillerschrijfster Esther Verhoef en haar man Berry - 'partner in crime' onder hun geza menlijke pseudoniem Escober - deze avond aanschui ven, lijkt het perfecte decor voor een kleurrijke mis daadroman. En dat is het uiteindelijk ook geworden. Het etablissement figureert in Erken mij, het nieuw ste boek van Verhoef waarin therapeut Etienne Se- gers en zijn nieuwste verovering Daphne naar Parijs afreizen. Het gedroomde romantische weekeindje loopt echter heel anders dan beiden verwachten. Een kroon op het werk, dat is misschien te veel ge zegd. Maar Verhoef (1968) is wel vereerd dat zij is op genomen in het rijtje topauteurs dat de afgelopen ja ren door de CPNB is gevraagd een geschenkboek te schrijven. Aan de andere kant werd ze, eerlijk is eer lijk, na het eerste enthousiasme ook even bevangen door een lichte vlaag van paniek. „Het boek komt enorm in the picture te staan. Daar moet ik niet over na gaan denken. Daarbij was ik toen nog volop in de weer met Alles te Verliezen en wist ik ook van dat boek nog niet hoe het zou eindigen." Erken mij gaat natuurlijk over wraak, hét thema van de Maand van het Spannende Boek dit jaar. In Parijs, een stad die het deels in Frankrijk wonen de gezin Verhoef inmiddels goed kent, zwierf het au teursechtpaar ter inspiratie rond in de voetsporen van zijn hoofdpersonen. Uren zaten ze op een trapje naar de Seine. Gaandeweg namen de personages be zit van haar. „Doordat ik me zo inleef in de persona ges valt het schrijven niet altijd mee. In Erken mij zit ten passages waarmee ik het moeilijk had. Het is een soort van zelfbeschermingsmechanisme. Ik moet me zelf dan dwingen om door te schrijven. Mezelf force ren: 'je gaat nu in het hoofd van die vrouw zitten!'." Het schrijfproces valt haar daarom wel eens fysiek zwaar. „Al weet ik godzijdank dat ik, als ik die scène op papier heb, bij mezelf kan denken: goh, wat heb ik het eigenlijk leuk!" Na de onontkoombare drukte van komende maand, als het spannende boek op de voorgrond staat, wil Verhoef even wat afstand nemen. Plannen voor nieu we boeken heeft ze nog niet, maar er staat genoeg op stapel. Het met haar man onder de naam Escober ge schreven Chaos komt binnenkort uit in de Verenigde Staten, de hele Sil Maier-trilogie, eveneens van Esco ber, verschijnt in Duitsland. Verhoefs boeken zijn te koop in Engeland, Duitsland en Rusland. „Ik wentel me niet zo in het succes", reageert Verhoef nuchter. „Ik kan heel goed relativeren, vaak zelfs te véél. Ik zou er best iets meer van kunnen genieten. Maar er zitten nog zoveel boeken in mijn hoofd, zoveel plan nen in mijn laptop." Erken Mij is vanaf vrijdag het cadeautje van de boekwinkel bij de aankoop van mini maal 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken. Power of Plots p Vanaf vrijdag begint de uitgifte van het geschenkboek. De feestelijke opening van de Maand van het Spannen de Boek is dinsdag 2 juni. Dit 'Boekenbal' in de Melk weg in Amsterdam is een avond vol schrijvers, misdaad journalisten, muziek en film. p- Die bijeenkomst begint met de uitreiking van de Gou den Strop 2009, de prijs voor het beste spannende boek. De genomineerden zijn: p Gauke Andriesse - Stilzwijgen Een Tsjechische vrouw be landt gedwongen op de Amsterdamse wallen. p- Luc Deflo - Lust Getrouwde womanizer krijgt het moei lijk als een van zijn veroveringen hem niet laat gaan. Bavo Dhooge - Stiletto Libretto Jimmy komt in grote pro blemen als hij de memoires van een overleden crimi neel publiceert. p Marion Pauw - Daglicht Een advocate besluit de zaak van een tbs'er te heropenen omdat ze hem gelooft als hij beweert dat hij onschuldig is. p Judith Visser - Stuk De op school gepeste Elizabeth spiegelt zich aan klasgenote en haar knappe vriend. >- Op www.misdadig.nl kunnen liefhebbers vanaf vrijdag een digitaal moordspel spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13