Er gaat niets gras boven Op de schop Open tuindagen in Oostkapelle COLOFON Buitengebied verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - ow Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Dinsdag 26 mei 2009 7 Mieren hebben een eigen snelweg gecreëerd op de zwarte bessenstruik. Tientallen diertjes lopen af en aan langs de stammetjes. Waar ze van daan komen is mij een raadsel, maar ineens waren ze er. Allemaal op weg naar de trossen luizen die zich onder de bovenste bladeren van deze nog jonge bessenstruik hebben genesteld. Het ziet er allemaal nogal ernstig uit. Het uiterlijk van de struik was al niet al te florissant, en nu krult ook nog het weinige blad dat er aan zit helemaal om. De plant ziet er uit alsof het ieder moment afge lopen kan zijn. Dat baart toch eni ge zorg. De struik is vorig jaar neer gezet en dit jaar zitten er voor het eerst wat bessen aan. Nog niet zo veel, hooguit een klein bakje vol, maar toch. De eerste oogst zit er aan te komen. Mijn aanvankelijke hoop dat de mieren wel korte metten zouden maken met de luizenplaag blijkt ij- dele hoop. Ze komen niet op de luizen af om ze op te eten, maar omdat de luizen een zoete stof uit scheiden waar mieren dol op zijn. Ze masseren de luizen nog eens extra om zoveel mogelijk van de zoete lekkernij te bemachtigen en hebben daarom eerder de neiging om deze voedselbron te 'bewaken' dan uit te roeien. Gif spuiten is geen optie, dus moet ik mijn heil zoeken in milieu vriendelijke alternatieven. Brandnetelgier maken is zo'n alter natief, maar dat heb ik een keer ge probeerd en daarna besloten dit nooit meer te doen. De stank was Hozvazze Gras is volgens Van Dale de soort naam voor de gewassenfamilie waar toe alle grassen in de behoren en de voornaamste granen. Hoewel de Engelsen het eerst in verband worden gebracht met ga zons stamt het woord oorspronkelijk uit de Duitse taal. Gras komt vaak voor in het taalge bruik. In veel kerken wordt, zeker bij begrafenissen, nog altijd de volgende psalmregel gezongen uit de berij ming van 1773: 'gelijk het gras is ons kortstondig leven'. De vergelijking gaat alleen op voor bloem en stengel want gras is een superoverlever. Graszode is het enige Zeeuwse toponiem waarin gras voorkomt. In het dialect wordt dit Zuid-Beveland- se gehucht aangeduid met de fantas tische naam: de hozvazze. Fraai is ook het gezegde dat je in die omgeving soms nog hoort aanhalen: 'die vent is te lui dat'n t'gos zie waoien'. Een sterke manier om in activiteit te benoemen. gen is mest. Gebruik stikstofrijke mest. je gras vaart er wel bij en die andere grage groeiers kunnen er niet tegen. Hoe meer mest je ge bruikt, hoe fijner je gras wordt. Dan krijg je prachtig Engels gras met een gazonnetje om te zoe nen." Volgende week: perkplanten De komende twee weekends worden in Oostkapelle de open-tuindagen gehouden in het kader van 'Tuinen aan de Kust'. Drie tuinen zijn vrijdag 29 en zaterdag 30 mei, en vrij dag 5 en zaterdag 6 juni open, telkens van 10 tot 17 uur. - Ecologische cottagetuin: Thea van Maldegem, Noordweg 51 Oostkapelle, 0118-593158. Een tuin met veel rozen temidden van weelderige plantengroei. Cottagesfeer en natuurtuin wis selen elkaar af Er is een kikker poel, er wordt geëxperimen teerd met heemplanten. Tevens expositie van tuinbeelden en schilderijen. -Romantische rozentuin: Hetty van Baaien, Duinweg 32, Oostkapelle, 0118-593189. Tuin is opgedeeld in kamers, buxus- en taxushagen geven de lijnen aan. In losse beplanting staan Engelse rozen en ouderwetse, eenmaal bloeiende rozen. -Landelijke tuin: Lia lobse, Noordweg 60A, Oost kapelle, 0118-593189. Oprit om geven door fruitbomen. In de tuin rozen en combinaties van planten. www.tuinena3ndekust.nl; toegang €2,50 per persoon, kinderen gra tis, honden niet toegelaten. niet te harden. Op internet wordt ook een aftreksel van uienschillen, aardappelschillen of rabarberblade- ren aangeprezen, maar de geur van rottende uien lijkt me ook niet aantrekkelijk. Een oude, beproefde methode is een mengsel van een liter water met een theelepel groene zeep en een scheut spiritus. Dan is het al leen wel te hopen dat de smaak van zeep niet in de bessen zal trek ken. Dus zoek ik mijn heil voorlo pig maar in het wegspuiten met koud water. Daar schijnen luizen een hekel aan te hebben. Of ze er dood van gaan is echter de vraag. En waar blijven ze dan? Er staan nog twee appelbomen, een peren boom en een braamstruik in de tuin... Misschien is het ouderwetse zeepsop toch het beste. Voor grotere oppervlakten is een cirkelmaaier geschikt. som zelfs uit op 95 procent. Gras is ongelooflijk taai. Het groot ste deel van deze succesplant, de stengel, zit onder de grond. Daar door kan gras zelfs steppebranden overleven. Wordt het afgegraasd? Geen nood. De voedselreserves zit ten in de wortels, dus het gras komt gewoon weer terug. Gras dient ook ter versiering. Over al op de wereld zie je het in ga zons. Wil je die mooi houden, dan moetje maaien. Wanneer moet je maaien? „Alleen als het droog is", vertelt de Nieuw- landse plantenkweker Ben van der Waart „Dan heb je het beste resul taat. Bovendien ruimt het dan een stuk gemakkelijker op, dan onder natte omstandigheden. Let op dat je niet te kort maait, want dan ver brandt het in de zon." Waarmee moet je maaien? „Dat kan met een messenkooi, zo'n handmatig machientje waar je ach ter loopt. Hiermee wordt het gras afgeknipt door de kooi met mes- foto's Ruben Oreel sen die draait langs een ondermes dat vast zit. Er bestaan ook allerlei soorten motormaaiers met mes- senkooien, die zeer wendbaar zijn. |e hebt er met kooien aan de zij kanten, maar ook met een kooi aan de voorzijde. Dat laatste verge makkelijkt het doormaaien tot het eind van je gazon. Maai wel op tijd, want als het gras lang is krijg je geen mooi eindresultaat." „Je kunt ook gebruik maken van een cirkelmaaier. Die hebben een of meer scherpe messen die snel ronddraaien en zo het gras af slaan." Welke maaier heeft de voorkeur? Ben: „De messenkooi geeft het mooiste resultaat en is het beste voor het gras. De cirkelmaaier is handig bij grote oppervlakten, ze ker als je haast hebt, want hij werkt een stuk sneller." Hoe voorkom je dat andere grage groeiers zoals paardenbloemen, madeliefjes en mossen de kop op steken? „Het beste wapen hierte- door Willem Staat Er gaat geen gewas boven gras! )e hebt het niet di rect in de gaten, maar tachtig procent van ons eten bestaat eruit. Ook graan valt er namelijk onder. Komt nog bij dat ook dieren die we eten grazers zijn. Dan komt de Grage groeier madelief. De trossen luizen in de bovenste bladeren van de bessenstruik lokken mieren aan. foto Melita Lanting Veel dieren grazen gras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81