Aquacultuur loopt cl Beestachtig Foto's van Thoolse boerderijen T Meeuwenkolonie Met Staatsbosbeheer op excursie naar de meeuwenkolonie in de duinen van Westerschouwen. Reserveren: VW Schou- wen-Duiveland, 0900-20 20 233. Start: Burgh-Haamstede, uit kijktoren eind Adriaan v.d. Weideweg, 19.00 uur. Bijenexcursie De Zeeuwse afdeling van IVN houdt in Wolphaartsdijk een bijen excursie voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. Imker Erik Speksnijder vertelt alles over bijen, bloemen en het maken (en proeven) van honing. En hij laat een bijenvolk zien. Wolphaartsdijk, Kaaidijk 11,14.00-16.00 uur. Orchideeën Wandeling in omgeving Dreischor, door oude kreek, poldertjes, orchideeën, natuur en vogels olv gids van Staatsbosbeheer. Reserveren: VW Schouwen-Duiveland 0900-20 20 233. Dreischör, Knotwilgendreef aan Weg door het Dijkwater, 19.00 Boomkikkerexcursie In Aardenburg werden de afgelopen jaren vijftig roepende man netjes gehoord. Theo Aernoudts is de gids, die ook op andere am fibieën zal wijzen. Aardenburg, Markt, 22.00 uur. Zwaakse Weel Op pad rond de Zwaakse Weel. Vooraf aanmelden www.natuur- monumenten.nl of 0113-644044. Kosten incl ontbijt: €14,-, t/m 12 jaar €5,-, en leden van Natuurmonumenten €11,-. Kwadendamme, Siguitsedijk 15, 6.00-9.00 uur. Paardetrekwedstrijd Met commentaar van oud-dierenarts Pol van de Vijver. En ker mis. Eede, centrum. Natuurvaartocht Met boot de Onrust vanuit de haven van Burghsluis. Rond vaart op het Nationale park de Oosterschelde. Er vaart een pro fessionele gids mee. Vertrek 14.00 uur. Duur 2,5 uur. Prijs €13,- (volwassene) en €9,50 (kind 4 t/m 12 jaar incl doeboekje). Reserveren gewenst bij VW Schouwen-Duiveland of 0900 - 20 20 233. Melkveehouders In het hele land openen 55 melkveehouders op maandag 1 juni hun deuren tijdens de Campina Open Boerderijdag. In Zeeland doen er twee boeren mee. In Kamperland houdt de boerderij van boer Ver meer aan de Jacobadijk 26 open huis. Bij Retranchement kan een be zoekje worden gebracht aan boerderij Wijnen en Hoeijmakers aan de Braamdijk 21. Kamperland/Retranchement, 10.00 - 16.00 uur. Heel veel boerderijen op Tholen en Sint Philipsland zijn ver dwenen. Wat rest, zijn foto's. Foto's van gesloopte boerderijen, maar ook van boerderijen die eens de trots van de eigenaar wa ren, maar nu sterk zijn verwaarloosd. Daar tegenover boerderijen waar de huidige eigenaren de moei te hebben gedaan om een vaak eeuwenoud complex met de tijd mee te laten gaan. De foto's zijn te zien in het Atrium van het gemeentehuis in de stad Tholen, 8.30 tot 17.00 uur, tot 1 juli. In partycentrum De Zaete in Yerseke is morgen de 'zilte za ken en smaken dag' - een eve nement geheel in het teken van aquacultuur (viskweek, schelp- dierenkweek en de teelt van zilte gewassen). Opvallend is de promi nente aanwezigheid van onderwijsinstellingen. Volgens Niek Barendregt van het EduDelta college Goes, die de dag met een le zing zal inleiden, speelt onderwijs dan ook een belangrijke rol in de verdere ontwikkeling van de aqua cultuur in Zeeland. „Wat onderwijs op het gebied van aquacultuur betreft, zijn we in Zee land echt voorlopers", zegt Baren dregt. „En de kracht van beroeps onderwijs is de samenwerking met het bedrijfsleven. Wat een stu dent doet, kan op die manier di rect een meerwaarde hebben, en de studenten krijgen de kans om echt innovatief bezig te zijn." „Het is natuurlijk niet zo dat alle innovaties in de aquacultuur uit het onderwijs komen", relativeert onderzoeker en docent louke He ringa van de Hogeschool Zeeland. „Maar we hebben wel contact met alle spelers. Bedrijven leggen regel matig praktische vragen bij ons neer, die wij vervolgens gebruiken voor onderzoeksopdrachten." Jaarlijks houden zo'n tien tot twin tig studenten zich bezig met speci fiek praktijkgericht onderzoek. „Dat is altijd op verzoek van of in samenwerking met bedrijven", ver telt Heringa. „We onderzoeken bij voorbeeld in hoeverre verschillen- Begin mei' bevind ik me, op een schitterende morgen, aan de rand van een Zeeuws dorp. De directe omgeving is het best te vergelijken met een park achtig gebied. Al gauw wordt mijn aandacht ge trokken door verschillende vogel geluiden. Kauwen die rond de kerktoren zwermen, krakelen met elkaar, een groene specht lacht in de verte, de vink slaat zijn vinken slag en een tjif-tjaf zingt zijn on miskenbaar tweetonige lied. De op vallendste en meest melodieuze strofen worden voortgebracht door de zwartkop en de spotvogel. Het is één grote symfonie. Het is duidelijk, het broedseizoen is begonnen! Dat betekent dat de heren onder het gevederde volkje aan potentiële partners met aan lokkelijk gezang laten weten dat ze er zijn. Ook aan rivalen trouwens, mannelijke soortgenoten, waaraan duidelijk wordt gemaakt dat de on middellijke omgeving bezet is. Mochten wij mensen denken dat ze voor ons plezier zingen, dan ver gissen we ons. Voor de vogels is hun zang een arbeidslied. Er wordt gewerkt aan toekomstig na geslacht. De zwartkop en de spotvogel beho ren tot de echte zangers. Wie hun lied niet, kent zal hun aanwezig heid nauwelijks opmerken. Veelal houden ze zich schuil tussen de be groeiing. Ze hoeven zich ook niet te laten zien, want zo indrukwek kend als ze vocaal zijn, zo eenvou dig is hun outfit. Vandaar ook dat ze zo verborgen kunnen leven. De zwartkop is wel de meest melo dieuze van de twee. Zijn lied kent een gevarieerde melodie. Tussen door imiteert hij allerlei vogels. Daarbij behoudt hij zijn eigen gal mende, diepe timbre. De nachte gaal van het noorden wordt hij daarom wel genoemd. De spotvo gel is al even virtuoos. Hij is de meester van de imitatie, spottend met alle determinatiepogingen on zerzijds, waaraan hij ook zijn naam te danken heeft. De disso nanten die in zijn lied voorkomen en de steeds terugkerende gelui den alsof er met een natte vinger over een ballon gestreken wordt, verraden hem echter. Wie het geluk heeft de zangers tij dens hun baltsritueel gade te kun nen slaan, neemt naast de zang ook een grote activiteit in lichaamstaal waar. De verwerking van mosselen bij Triton in Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78