op Zeeuwse land Weekboek van een herder Struisvogelboerderij f Heren< idreef Aardenburg Dinsdag 26 mei 2009 3 Open dagen Monnikenwerve Broedmachine. Grote publiekstrekker is de groep van 63 kuikens. Twaalfde Open weekend struisvogelboerderij Monnikenwerve. Tijdens het Pinksterweekend op 30, 31 mei en 1 juni houdt struisvogelboerderij Monnikenwer ve aan de Hogeweg in Sluis voor de twaalfde keer haar jaarlijkse open weekend. De deuren zijn geopend van 10.00 tot 18.00 uur. leder uur staat er een rondleiding op het programma. Tijdens de rondleiding komen de mensen alles te weten over het leven van de struisvogel. Wat eten ze, hoe hard kunnen ze lopen en wanneer steken ze hun kop in het zand? Er zijn diverse struisvogelproducten te koop. Zo is er vers gebakken struisvogelcake en zijn er diverse vleesproducten te koop. foto's Peter Nicolai Susanne de Bruijckere: Liefde op het eerste gezicht. kunnen ze enorm genieten van een flinke regenbui. „Als de zand gronden veranderen in één grote modderpoel nemen de vogels soms een uitgebreid modderbad. Dat vinden ze heerlijk." Het idee voor het opzetten van een struisvogelboerderij-ontstond in de paasvakantie van 1997 in Drenthe toen het gezin een rond leiding kreeg op een struisvogel boerderij. Susanne: „Het was lief de op het eerste gezicht. Er ging geen dag voorbij tijdens de vakan tie of er werd over de vogels ge sproken. Na voldoende inlichtin gen bij 'deskundigen' besloten we om zelf ook struisvogels te hou den." Op Monnikenwerve lopen zo'n 150 struisvogels, verspreid over ver schillende stallen en weitjes. Grote publiekstrekker tijdens het open weekend is ongetwijfeld de groep van 63 kuikens, die snel groeien in de kas. De eerste groep kuikens werd op 29 maart geboren, half april volgde de tweede groep. „Vaak zijn de eerste kuikens die uit het ei komen moeilijker in le ven te houden", vertelt Susanne, die in 2003 een experiment deed door een kip tussen de struisvogel jongen te zetten. „Een kip gaat vrij wel direct na de geboorte eten en drinken. Niet bij alle struisvogels is dat vanzelfsprekend. Doordat de kip direct begint met eten en drin ken nemen de struisvogelkuikens die gewoonte snel over." Uiteinde lijk worden twaalf grote hennen (vrouwtjes) achtergehouden voor de broed, de rest gaat naar de slacht als ze tussen twaalf en acht tien maanden oud zijn. Tijdens het open weekend is er volop gele genheid tot het kopen van struis vogelproducten, waaronder vlees. Moeder Tatze, herders hond van de Schaaps kudde Zeeuws-Vlaande- ren, heeft de afgelopen twee we ken afscheid moeten nemen van de helft van haar zes pups. Eén jong hondje 'wordt door een colle ga-herder opgeleid voor het hoe den van een kudde elders in het land. Twee pups zijn rond Hemel vaartsdag uitgevlogen naar particu lieren. Van de overige drie zijn er twee uitgekozen door Jan en Serge Klomp om te worden opgeleid tot herdershonden, die ingezet kun nen worden bij het hoeden van de kudde. Natasja Vermeulen, die de zes hondjes tot nu toe - met een beetje hulp van Tatze - opvoedde, houdt de enige reu van het nest jonkies zelf Natasja is sinds de ge boorte van de dieren druk met de hondjes in de weer. De komende tijd krijgen de drie overblijvende pups specifieker onderricht. Me gan (Jans pup), Ayesha (de herders hond van Serge) en Yakimo (het beestje dat bij Natasja blijft) ma ken kennis met de kudde en met de kennel bij de stal. De drie honden mochten zondag avond al mee naar het strand bij het Zwin om te ravotten en te zien hoe ze op nieuwe situaties rea geren. Haar eigen 'weggelopen wolf (Yakimo is een indiaanse naam) rende pardoes de zee in. De naam Megan ('dochter van de zee, kind van het licht') bleek ook niet verkeerd gekozen. Maar Ayesha toonde op het strand niet direct aan 'vol met leven' te zitten, zoals haar naam luidt. Ze durfde niet verder te gaan dan voorzichtig pootjebaden. De karaktertrekken van de dieren komen duidelijk naar voren tijdens een onschuldig uitje. Maar alle nakomelingen van Tatze zijn in staat herders- en an dere taken aan te leren, verzekert Natasja. De eigen herders Jan en Serge hadden de eerste keus, maar collega Philip is heel blij met zijn wat rustiger pup. Vermeulen: „Phi lip is zelf ook altijd kalm en houdt niet zo van drukke, heel actieve honden." De twee honden die naar particu lieren zijn gegaan, zijn ook prachti ge Altdeutschen, bevestigt Diana Boone, die met haar partner in de polders tussen Aardenburg en Oostburg woont. Boone is een lief hebster van bouviers, maar die worden vooral in het noorden van het land gefokt. De ruige Tatze heeft wat weg van een bouvier en het sprak dus vanzelf dat Boone de pup uitkoos, die het meest op haar moeder lijkt. Even vanzelf sprekend was het de pup naar haar moeder te noemen. Na enkele dagen is de kleine Tatze al helemaal gewend aan haar nieu we omgeving. Ze kan het goed vin den met de bouvier en de twee lack Russells die al op het erf bi vakkeerden. Boone: „Ze is heel so ciaal en nergens bang voor. We na men haar mee naar een drukke rommelmarkt, maar de pup deed net of ze er dagelijks kwam. Ze luistert naar haar naam en is 's nachts al zindelijk. Het is goed te zien dat het beestje vanaf haar ge boorte streng is opgevoed." De herders zien graag dat hun hon den goed terecht komen en veel beweging krijgen. Wat dat betreft, zit Tatze goed in de polder. Ze heeft er een groot erf en een wei land, en bovendien gaan haar nieu we eigenaren drie keer per dag een fiks eind wandelen met hun hon den. Boone: „Aan beweging zal het haar niet ontbreken." CS kunnen niet vliegen zijn de grootste en zwaarste vogeis kunnen tussen 130 en 160kg. wegen kunnen ruim 2,5m. groot worden kunnen 60 jaar oud worden zijn de snelste tweevoeters halen snelheden tot 70 km/u lopen slechts op twee tenen hebben groot uithoudingsvermogen houden topsnelheid halfuur vol kunnen stappen maken van 3 meter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77