Struisvogel gedijt Het is tijd voor... sla! Tweede editie Dag van het Kasteel Rondleiding in het Fruitteeltmuseum 2 Dinsdag 26 mei 2009 Vandaag (dinsdag) wordt in Oostkapelle het boek Middeleeuw se Kastelen in Veelvoud - Nieuwe studies over oud erfgoed gepre senteerd. Gedeputeerde Harry van Waveren krijgt op buiten plaats Overduin het eerste exemplaar aangeboden. Het boek be vat artikelen over kastelen in Nederland, opgravingen en cul tuurhistorie. Uitgave van de Nederlandse Kastelenstichting, 333 pag., redactie H.L. lansen en W. Landewé, €34,95 (exclusief ver zendkosten). Het Fruitteeltmuseum aan de Annie M.G. Schmidtsin Kapelle houdt elke eerste za terdag van de maand een gratis rondleiding. Op zater dag 6 juni neemt een gids u mee voor een bezoek in het museum en in de museum- tuin, waar vele soorten oude rassen fruitbomen staan. In het Fruitteeltmu seum wordt de geschiedenis van de fruitteelt belicht. Ook aan het werk in de fruitteelt en het onderwijs wordt uitgebreid aandacht besteed. In de buitentuin zijn de verschillende ent- en snoeiwijzen te zien van laagstam- en kleinfruit. Verder is de wisseltentoonstelling 'Fruitcorso, zoals het was' te bezichtigen. Het betreft de corso's in de jaren 1955 tot en met 1968, met praalwagens, luxe auto's en fruitfeeën. De rondleiding begint om 14.00 uur. Voor meer informatie: email - info@fruitteeltmuseum.nl, of via de site: www.fruitteeltmuseum.nl door Paul Begijn De harde noordoosten wind heeft vrij spel rond struisvogelboerde rij Monnikenwerve in Sluis. De omliggende landerijen bieden weinig beschutting en ook het hoogstaande fluitekruid kan de wind niet afremmen. Het is niet bepaald het ideale weertje voor de van oorsprong Afrikaanse loopvogel. Toch weerhoudt de wind een grote groep struisvogels er niet van om lekker buiten rond te rennen. „De vogels vinden het heerlijk om minstens een uur per dag naar buiten te gaan", vertelt Susanne de Bruijckere, die samen met haar man Theo en haar zoon Floris de struisvogels verzorgt. De groep 'moeilijke' vogels blijft op aanraden van Susanne binnen. „Deze groep struisvogels is erg on rustig als het zo hard waait. In het ergste geval kunnen ze zich zwaar verwonden door in de afrastering te lopen." Behalve van de wind moeten de vogels ook niks hebben van ande re harde geluiden. Overvliegende straaljagers, helikopters en lucht ballonnen kunnen de dieren de stuipen op het lijf jagen. „Zeker wanneer er een helikopter minu ten boven de boerderij blijft cirke len", refereert Floris aan het mo ment dat de politie een hennep kwekerij dacht te hebben ontdekt. „Tijdens koude nachten staan de warmtelampen nogal eens aan voor de kuikens. De politie dacht bij het zien van de grote lichtbun dels beet te hebben. Niets bleek minder waar." Hoewel struisvogels oorspronke lijk uit Zuid-Afrika komen en dus warm en droog weer gewend zijn, Wat oogsten de boeren? In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. Twee weken geleden stonden de slakropjes nog dorstig in de droge grond, gegeseld door de strakke voorjaarswind. Toen kwam de regen. De ijsbergsla bolde, de botersla kreeg weelderi ge vormen. René Dingemanse stond tevreden in het veld aan de Zoutelandseweg in Biggekerke, en zag goedkeurend dat ook de lollo rosso (rood) en lollo bionda (groen), de rode en groene eiken bladsla en de ruccola steeds meer sappige blaadjes ontvouwden. Begin dit jaar vormde Dingeman se een maatschap met een colle ga-boer. Maatschap Dingemanse- Dekker boert op ruim 27 hectare. Eenderde is met gerst ingezaaid, de rest is voor de groenteteelt; in de vollegrond en biologisch. In boerderijwinkel Bioduin, aan de Perduinseweg 3 in Koudekerke," worden de eigen groenten ver kocht Aangevuld met andere bio logische producten uit de regio. Sla van de volle grond, als seizoens groente, oogst je van mei tot eind september. René Dingemanse zet te op 3 april de eerste rijen sla. „Het gaat lekker met de sla", zegt hij. „Ik stond er zelf van te kijken, zo snel als het op een gegeven mo ment ging. Nu nog proberen de kropjes aan de man te brengen. De markt zit vol sla. Zal wel door die warme aprilmaand komen." De oogst gaat straks .deels naar de eigen winkel, deels naar de Zeeuw se webwinkel De Grote Verleiding en als er wat overschiet, wat naar Naturelle - dat is de biologische tak van The Greenery. Sla is rijk aan foliumzuur. Diepgroene sla be vat meer vitamines dan de helder groene of roodachtige. Aan het melksap worden onder meer rust gevende eigenschappen' toege dicht. Sla met mierikssaus Neem één struikje witlof, één kropje botersla (de gewone, dus), één struik je eikenbladsla. Of varieer met ande re sla-mengsels. Maak de sla goed schoon en trek in kleine stukjes. Voor de dressing van mierikssaus: klop een eetlepel zure of zoete room, ver meng deze met één eetlepel geraspte mierikswortel en klop er een halve eetlepel citroensap doorheenMaak het sausje op smaak af met wat zout of suiker. Garneer met plakjes of roosjes van radijs of wortelbolletjes. De tweede editie van de Landelijke Dag van het Kasteel wordt gehouden op maandag 1 juni. Op www.kastelen.nl is het volle dige (landelijke) programma te zien. Daar waar mogelijk wordt speciale aandacht gegeven aan het historische interieur van kas telen en buitenplaatsen. Het programma in Zeeland: Slot Baarland: Een kijkje in de keu ken; muziek in I7e-eeuwse kleding op antieke instrumenten en; bootje varen voor kinderen in de gracht; open tussen 10.00 en 17.30 uur. Slot Moermond te Renesse: tussen 10.00 en 16.00 uur opengesteld. Buitenplaats Kloetinge: tuinen te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. Hof te Zande te Kloosterzande: wan delingen onder deskundige leiding om 13.00 en 15.00 uur over de uithof; orgelrecitals om 12.30 en 14.30 uur. Ter Hooge bij Middelburg (tegen over Breeweg 21 te Koudekerke): rondleiding om 14.00 uur door na tuur- en cultuurgebied door Het Zeeuws Landschap. Toorenvliedt bij Middelburg: rond leiding om 14.00 uur door stichting Bunkerbehoud, aanmel den: 0118 - 615120 of via info@bunkerbehoud.com. Struisvogelboerderij Monnikenwerve in Sluis houdt tijdens Pinksteren open huis. Op 30, 31 mei en 1 juni kan men alles te weten komen over deze van oorsprong Afrikaanse loopvogel. Weer of geen weer, hoe natter hoe liever voor de struisvogel. Floris de Bruijckere René Dingemanse: „Het gaat lekker met de sla. foto Mechteid Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76