Weg is versperd, kranen draaien, hier 10% 1 Satellietgestuurd dijkwerk zonder Borsele maakt zich sterk voor speelzalen KORTING Top oécasionshow! Nieuwbouw van appartementen in Hoedekenskerke Harm's 1 8 I Dinsdag 26 mei 2009 Het is nauwelijks voorstelbaar dat de 'oude' dijk van de Zimmermanpolder bij Rilland te laag zou zijn. Toch is het zo. door Harmen van der Werf Het is een gigantisch kar wei dat sinds april wordt uitgevoerd aan de dijk langs de Zim mermanpolder ten westen van Ril land. De weg is versperd. Een kraan met een extra lange arm ver plaatst bergen zand, waarna een bulldozer alles glad strijkt. De Bra bantse waterbouwers FL-Liebregts en Van den Biggelaar voeren de klus uit, voor waterschap Zeeuwse Eilanden. Tweeënhalve kilometer dijk langs de Zimmermanpolder wordt ruim één meter verhoogd, van 8,50 me ter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP) naar 9,80 meter plus NAP. „De dijk moet eigenlijk 'slechts' één meter hoger," ver klaart André Marinisse, „maar we verhogen de dijk met 1,30 meter, omdat we erop rekenen dat de nieuwe grondlaag nog dertig centi meter inklinkt. Dan hou je toch één meter over." André Marinisse is - even adem ha len - projectcoördinator hoogwa terbeschermingsprogramma bij waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij heeft het razend druk. Voor hem is het hoogseizoen. Ook aan de dijk van de Kruiningenpolder wordt gewerkt en aan de waterke ring bij Vlissingen: het Nolle- strand en de boulevard. Om een ongekende superstorm te kunnen weerstaan die in theorie eens in de vierduizend jaar - vandaag, morgen of overmorgen - kan voor komen. Wie de dijk van de Zim mermanpolder wel eens heeft gezien, kan zich nauwelijks indenken dat die dijk te laag zou zijn. Toch is het zo, aldus Marinisse. Voor de sterkte van waterkeringen gelden landelij ke normen. De dijk van de Zim mermanpolder bleek daar over een flinke lengte niet aan te vol doen. „Het heeft vooral te maken met de ligging, de oriëntatie, van deze dijk", legt Marinisse uit. „De oriën tatie is zuid-zuidwest. En zoals ie dereen weet, kan het in Zeeland behoorlijk stormen vanuit het zuidwesten. Bovendien, voor de dijk hier is geen voorland, geen schorren- of slikkengebied, dat de golfaanval kan dempen. De golven komen direct op de dijk af Een dijkverhoging is hier daarom no dig." Zimmermanpolder overslag- bestendig, luidt de titel voor het dijkverhogingspro ject. De term 'overslagbestendig' is veelzeggend. Niemand durft zijn hand ervoor in het vuur te steken dat er nooit meer water over de dijk zal slaan. Als dat gebeurt bij een superstorm, moet de dijk daar wel tegen kunnen. Het is een les die waterbouwers hebben geleerd van de Watersnoodramp van 1953. De meeste dijken bezweken niet aan de voorkant, maar aan de bin nenkant. Overslaand water holde de dijken aan de landzijde uit, waarna die bezweken. Veel meer dan kattenruggetjes waren de dij ken niet in 1953. Ze waren niets vergeleken met de dijk die tot okto ber aan de Zimmermanpolder wordt opgetrokken. Zimmermanpolder De dijk van de Zimmermanpol der wordt over een lengte van 2,5 kilometer verhoogd van 8,5 naar uiteindelijk 9,5 meter boven NAP. De werkzaamheden zijn 6 april begonnen en moeten in de week van 12 oktober afgerond zijn. De dijk wordt niet alleen ho ger, maar ook verbreed met 9 a 10 meter tot 37 meter. De weg langs de dijk wordt landinwaarts verlegd. Er komt ook een nieuwe sloot. Voor de versterking van de dijk zijn 130.000 kubieke meter zand en 70.000 kubieke meter klei nodig. De kleilaag op de dijk was zes tig centimeter dik en wordt 1,4 meter dik. Het dijkwerk aan de Zimmer manpolder kost alles bij elkaar negen miljoen euro. rilland - Het verhogen van een dijk is tegenwoordig precisiewerk. Joost Reemers van ingenieursbu reau Grontmij heeft gezien dat dit in het recente verleden wel anders was. Hij is voor het werk aan de Zim mermanpolder ingehuurd door waterschap Zeeuwse Eilanden. Reemers zit bovenop het werk. Nog niet zo lang geleden is de pol derdijk ook al eens aangepakt, met de Deltawerken. Reemers: „Nu blijkt dat de kleilaag niet overal even dik is aangebracht." Waterbouwers van toen valt dat niet te verwijten. Ze deden hun best om dijkwerken zo goed moge lijk uit te voeren. Ze konden niet super precies zijn. Nu kan dat wel, door het gebruik van het satelliet gestuurde global positioning sys tem (gps). Bulldozers kunnen tot op de millimeter nauwkeurig wer ken. Het werk aan de dijk van de Zim mermanpolder is een paar kilome ter oostelijk van Waarde begon nen. Een dijk bestaat uit een zand- lichaam met daarop een kleilaag. „De oude kleilaag wordt eerst ver wijderd", vertelt projectleider An dré Marinisse van Zeeuwse Eilan den, „en bovenop de dijk gezet. Het zand wordt daarna zo geprofi leerd dat er een dikkere kleilaag bo venop kan. De kunst is zo weinig mogelijk zand te verplaatsen, dat scheelt kosten en tijd." door Harmen van der Werf driewegen - De gemeente Borsele gaat er alles aan doen om ook de accommodaties van de peuterspeel zalen in Driewegen en Nisse te la ten voldoen aan de Wet op de Kin deropvang. Deze peuterspeelzalen kunnen dan ook peutergroepen worden, zoals de andere speelza len in Borsele. Voor ouders biedt dat fiscale voordelen. De dorpsraad Driewegen trok on langs aan de bel over de peuter speelzaal. De bewonersorganisatie heeft gehoor gevonden. Wethou der Jan Zandee (SGP, onderwijs) onderkent dat de peuterspeelzalen in zowel Driewegen als Nisse een ander onderkomen nodig hebben. Anders kunnen ze na de fusie van stichting Peuterspeelzalen Borsele met stichting Kinderopvang De Be- velanden op 1 september geen peu- tergroep worden. Wethouder Zandee gaat nu een be roep doen op een landelijke subsi dieregeling om betere accommoda ties in de twee dorpen te krijgen. Hij denkt in Nisse aan een verbou wing van de school en in Driewe gen aan de plaatsing van een unit bij de school. Borsele is bereid het financiële nadeel van ouders te compenseren, zolang de voorzie ningen er niet zijn. Zandee: „An ders kiezen ze misschien voor een peutergroep in een ander dorp en dat zou jammer zijn." hoedekenskerke - Aan de Vinnin- gestraat in Hoedekenskerke is giste ren de nieuwbouw begonnen van een Zeeuwse boerenschuur in ou de stijl met tien seniorenapparte menten. De huurhuizen dienen ter vervanging van gedateerde be jaardenwoninkjes aan de Vinninge- straat, waarvan de bewoners voor rang krijgen bij toewijzing van de nieuwe appartementen. De opleve ring is het tweede kwartaal van 2010 gepland, aldus opdrachtgever woningstichting R&B Wonen. Op de bouwlocatie waar tot eind 2003 een schoolgebouw stond, komen ook nog twee levensloopbestendi- ge 'erfwoningen'. De verkoop daar van begint binnenkort. Zwaar grondwerk aan de dijk van de Zimmermanpolder (links), met rechts de Westerschelde. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen rjKPE gf; Vind het Rode Schoentje terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 16 letters en ga naar www.efteling.com "S® Koudekerkseweg 51 4382 EG Vlissingen Tel: 0118 - 412544 RIJWIELCENTRALE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62