"Politie is veel Babette leeft nog, te kwetsbaar' Hoger peil IJsselmeer wordt dure kwestie Ecoloog verplaatst zeldzame hagedissen voor feest Landmacht Doodgewaande Jan Pen leeft 4 I Dinsdag 26 mei 2009 Socioloog Timmer pleit voor betere analyse van geweldsincidenten. den haag - Politieagenten laten zich te veel verrassen door geweld dadige jongeren op straat die erop uit zijn hen te belagen. De infor matiesystemen van de politie zijn vooral gericht op de opsporing van strafbare feiten en niet op de veiligheid van de agenten. Dat zegt socioloog Jaap Timmer, gespeciali seerd in geweld tegen de politie. Timmer vindt dit zorgelijk omdat het aantal agenten dat door bur gers is verwond de laatste jaren flink toenam. Het afgelopen week einde zijn in Tilburg en Den Haag weer agenten door dronken jonge ren bekogeld met flessen, blikjes en stoelen. Volgens Timmer moet de politie betere analyses maken van zulke incidenten, zodat er meer lering uit kan worden getrok ken. „Nu lijkt het de agenten vaak een beetje te overkomen." Meldkamers kunnen betere ver banden trekken tussen het tijdstip van de melding, de plaats, de hoe veelheid jongeren en de aard van een conflict, zodat agenten gerich ter en soms met meer mankracht op pad gaan. Strenger straffen, zoals sommige politici bepleiten, werkt niet, zegt Timmer. Mensen laten zich niet weerhouden van crimineel gedrag door het vooruitzicht op een stren ge straf Harder optreden helpt evenmin. Het echte probleem is volgens Timmer dat groepen jonge ren, van soms pas twaalf jaar oud, er blijkbaar een genoegen in schep pen agenten te lijf te gaan. „Wat gaat daar mis in de opvoeding?" Vroeger gebruikte de politie de wa penstok om groepen uiteen te drij ven, zegt Gerrit van de Kamp, voorzitter van de politiebond ACP. „Dan werden links en rechts klappen uitgedeeld en werd er bijna niemand opgepakt. Maar dat past niet meer in ons systeem." Het werk staat steeds meer in het teken van opsporen, aanhouden en vervolgen. den haag - Defensie heeft gisteren een populatie zeldzame zandhage- dissen op het oefenterrein De Vlasakkers bij Amersfoort laten verplaatsen wegens de Landmacht- dagen. Een ecoloog heeft de dier tjes naar een deel van het terrein gebracht dat niet wordt gebruikt tijdens de open dagen op 6 en 7 juni. Staatssecretaris De Vries van De fensie kreeg van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij toestemming. Daardoor kan het evenement doorgaan. Zonder maatregelen zou volgens natuur liefhebbers de leefomgeving van de hagedissen worden verstoord. Na afloop worden de 16 tot 20 cen timeter lange beestjes niet terugge plaatst. Waarschijnlijk keren ze zelf terug op hun oude plek. kiJW j£ NOCi WEL Of- ZSrL VrtST VOORUIT Een 3D-scan van een eeneiige tweeling die voor de speciale LUMC-behande- ling in aanmerking komt. foto GPD/LUMC Kamercommissie kritisch over plannen van Deltacommissie. kampen - De gevolgen van een ho ger peil van het IJsselmeer zijn veel groter dan gedacht. Het gaat ook veel geld kosten. Dat zeiden Kamerleden na het bezoek van de Kamercommissie Verkeer en Wa terstaat aan de IJsseldelta. Om in de toekomst als opslag voor zoet water te dienen, moet het peil van het IJsselmeer met maxi maal 1,5 meter worden verhoogd, adviseerde vorig jaar de Deltacom missie, onder leiding van oud-mi- nister Cees Veerman. Dijkgraaf en voorzitter van de Unie van Waterschappen Sybe Schaap zei gisteren dat bij een ho ger peil alle gemalen rond het meer moeten worden aangepast. Flevoland krijgt te maken met mo gelijk vier keer zoveel grondwater dat omhoog komt. „Het was mij onbekend dat dit voor zo'n groot gebied gevolgen zou hebben", zei Pvda-Kamerlid Jan Boelhouwer. Bij een 1,5 meter hoger IJsselmeer- peil stijgt de ijssel bij Kampen met bijna een meter, zei Schaap. Hij vindt dat onnodig en ongelooflijk duur. „Na dit gehoord te hebben, is de maatregel voor mij geen auto matisme", zei Boelhouwer. Vol gens Ad Koppejan (CDA) moet er geleerd worden van de fouten van de vorige Deltacommissie. „In Zee land is destijds het nodige over het hoofd gezien, zoals blauwalgpro- blemen in de binnenwateren. Za ken als een hoger waterpeil moe ten eerst voldoende onderzocht worden." De Kamer wil in decem ber beslissen over de plannen van de Deltacommissie. De Kamercom missie trekt zes keer het land in om gevolgen te bekijken. haren - „Ik ben niet dood. Ik zit hier springlevend op de bank in Haren." De bekende econoom Jan Pen (88) vernam gisteren via de media dat hij was overleden. In Amsterdam overleed vorige week naamgenoot Jan Pen, die veertig jaar als corrector werkte bij Het Parool. Naar aanleiding van zijn overlijdensadvertentie meld den het Journaal, de Volkskrant en de persbureaus ANP en GPD dat oud-hoogleraar/publicist Jan Pen was overleden. Hij kreeg in de Volkskrant naast een nieuwsstukje op de voorpagina een in memo- riam over zijn hoogleraarschap en zijn rol in Willem' Frederik Her mans' roman Onder professoren. „Zoveel Pennen zijn er toch niet", zegt de levende. Het controleren van de feiten had de media uit on verdachte bron kunnen leren dat Pen er nog wel een tijdje tegenaan wil. „Ik speel nog iedere dag Bach op het keyboard en de blues van Jimmy Yancey. Kent u die niet?" Honderden vrouwen die zwanger zijn van een eeneiige tweeling moeten door complicaties een ingrijpende laseroperatie ondergaan. Soms moet de ene baby sterven zodat de andere kan leven. door Floor Ligtvoet Remke Vos en haar man wa ren in extase toen zij zwan ger bleek te zijn van een eeneiige tweeling. „Wij krijgen er twee, wilde ik iedereen toeroe pen." De jubelstemming was van korte duur. Weken later overleed een van de meisjes na een noodzake lijk ingreep. De rest van de zwan gerschap liep Remke rond met een levend en een dood kindje in haar buik. „Ik' dacht dat dat afschuwe lijk zou zijn. En het was natuurlijk vreselijk verdrietig, maar ik vond het ook mooi dat ze zo nog even samen bleven." Softe en Babette, zoals ze de twee ling noemden, deelden eikaars bloedcirculatie en leden aan het tweelingtransfitsiesyndroom (TTS). Hierdoor kreeg Sofie te veel bloed, wat haar hart aantastte. Ba bette kreeg juist te weinig en bleef daardoor veel kleiner dan haar tweelingzus. Remke had al meerdere keren bij artsen aangekaart dat er iets mis leek te zijn. „Ik bleef maar overge ven. Ondertussen groeide mijn buik in enorm tempo. Na vier maanden leek het alsof ik op het punt stond te bevallen. Ik dacht se rieus dat ik zou ontploffen." In het plaatselijke ziekenhuis na men ze haar klachten niet zo se rieus. „Een dikke buik hoorde er nu eenmaal bij, vonden ze." Daar door kwam ze pas in een laat sta dium terecht in in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC). De gedeelde bloedvaten van de twee baby's op de placenta werden met lasertechnieken van el kaar gescheiden. Een dag na de operatie werd een echo gemaakt en was duidelijk dat Sofie, de grootste, de operatie niet had overleefd. Het LUMC is het enige Nederland se ziekenhuis dat deze laseropera tie bij bedreigde meerlingen uit voert. Sinds 2000 stemden ruim vierhonderd vrouwen, van wie de meesten een tweeling met TTS hadden, in met de operatie. Die moest het leven van tenminste een van de foetussen redden. Vaak konden beide kinderen worden ge red. Remke had aanvankelijk die hoop ook. Bij een deel van de behandelde vrouwen, tachtig in totaal, vond se lectieve foetusdoding plaats: zij wisten al van tevoren zeker dat ze afscheid moesten nemen van één van de kinderen omdat het een zware aangeboren afwijking of ern stige ziekte had. „Het is een heftige beslissing om een kindje te laten sterven en daar mee de ander betere kansen te ge ven", erkent gynaecoloog Dick

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4