Zeeland PZC 17 Hodan heeft nog dertig dagen Basisschooljeugd mag ook in honk SCHOUWEN-DUiVELAND 18 21 Brug Dinsdag 26 mei 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Zelfgebouwde houten auto na 35 jaar uit de mottenballen Ook bij een Zeeuws eiland is de sterrenhemel prachtig Vluchtelingenwerk voert actie voor soepele regels gezinshereniging. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Somalische Hodan heeft nog dertig dagen om de laat ste 700 euro bij elkaar te sprokke len om haar gezin naar Nederland te halen. Lukt dat niet, dan verlo pen alle benodigde vergunningen. Hodan is twee jaar geleden uit So malië naar Nederland gevlucht en heeft een verblijfsvergunning ge kregen. Haar man en de twee kin deren zijn naar Ethiopië gevlucht en verblijven nu in Addis Abeba. Hodan heeft van de Nederlandse autoriteiten toestemming gekre gen haar gezin naar Nederland te halen. Daarvoor heeft ze drie maanden de tijd, dat is een wette lijke regeling. Alle papieren zijn in middels rond, alleen het geld is een probleem. Situaties als die van Hodan komen vaak voor, vertelt Philomene op 't Hof van Vluchtelingenwerk Zee land. „Wij voeren daar actie voor omdat wij vinden dat iedereen recht heeft op een gezinsleven." Vooral de nareistermijn van drie maanden is volgens vluchtelingen werk veel te kort om voldoende geld bij elkaar te krijgen. Hodan heeft het zichtbaar moei lijk met de situatie. Haar man en de kinderen (13 en 14 jaar) hebben geen onderdak in Ethiopië. „Ze le ven overdag op straat en 's nachts slapen ze in de kerk. Overdag heb ben ze geen rust, want de Ethiopi sche soldaten houden niet van mensen uit Mogadishu." Ze is vooral bang voor haar 13-jarige dochter. Het meisje is al een keer lastig gevallen door soldaten en ze is bang dat ze wordt verkracht. Haar man probeert het meisje wel te verdedigen, maar is daardoor al De Somalische Hodan mag haar gezin naar Nederland halen, maar ze krijgt het geld voor de reis niet snel genoeg bij elkaar. Dat moet binnen drie maanden. eens in een vechtpartij met de sol daten verzeild geraakt. „Ze hebben geen huis waar ze kun nen verblijven, geen werk en geen geld voor eten. Toen ik in het asiel zoekerscentrum zat kreeg ik soms eten van vrienden en dan kon ik wat zakgeld overhouden om naar hen op te sturen. Maar nu heb ik al twee maanden geen geld meer kunnen sturen want jk heb nu een huis in Zierikzee en moet alles zelf betalen: de huur, de ziektekos tenverzekering, de elektriciteit." Ze vertelt dat ze ondanks de krap pe uitkering toch nog wat geld pro beert over te houden door minder te eten en niets voor haarzelf te ko pen. Ze heeft in twee maanden tijd honderd euro opzij kunnen leggen voor de reis van haar gezin. Dat is een fractie van het bedrag wat nodig is, maar ook het Diacon ale fonds van de kerk en Vluchte lingenwerk zelf springen bij. „Er moet nu nog 700 euro komen", zegt Op 't Hof „Dan kunnen ze al ledrie komen." Van de gemeente krijgt Hodan niets; dat is een lan delijke regel. „Je kan wel geld krij gen voor de inrichting van een huis, maar niet voor gezinshereni ging. Wij hopen eigenlijk dat ie mand of een organisatie ons wil helpen zodat Hodan haar man en kinderen hierheen kan halen. Dat mag toch niet voorbij gaan vanwe ge 700 euro?" Hodan (op eigen verzoek onherkenbaar in beeld gebracht) met op de achtergrond Philomene Op 't Hof van Vluchtelingenwerk Zeeland. foto Dirk-Jan Cjeltema door Dewi Cigengack BROUWERSHAVEN - De zoektocht naar geïnteresseerden voor een jongerenontmoetingsplek (jop) in Brouwershaven heeft zich ver plaatst naar de basisscholen. Toen de lang gewenste hangplek aan de Loswal er een paar maan den geleden eindelijk mocht ko men, bleek dat de initiatiefnemers er geen behoefte meer aan had den. Het was niet duidelijk of er animo was bij de nieuwe generatie jeugd van rond de 15 jaar. Dit zou de stadsraad van Brouwershaven voor eind mei uitzoeken. De stadsraad heeft nog geen jonge ren gevonden en peilt de behoefte aan een jeugdhonk nu op de basis scholen in het dorp. „We kijken of er belangstelling is bij kinderen uit de groepen 7 en 8", zegt Mieke van Vossen, die de scholen vertegen woordigt in de stadsraad. „Die jeugd komt nu al veel rond de ska- tebaan, waar de jop ook moet ko men. Zij groeien natuurlijk toe naar de leeftijd waarvoor de jop ei genlijk bedoeld was." Ook polst Van Vossen bij ouders of zij zin hebben om toezicht te houden op de hangplek. Als het de stadsraad niet lukt om geïnteresseerden te vinden voor de-jop, kan de gemeente de stek ker uit het project trekken. Dat zou betekenen dat jaren van plan nen maken en procedures volgen op niets uitlopen. Over een maand praten stadsraad en ge meente verder over de toekomst van het jeugdhonk. Elke vakantie is het voor het Mid delburgse stel hetzelfde liedje: zo wel op de heen- als de terugreis staan ze voor een open brug bij Sluiskil. Ze zijn er inmiddels zo aan gewend geraakt dat hun va kantie niet meer compleet is zón der wachttijd. Het viel dan ook wat tegen toen ze een week gele den op weg naar Frankrijk om moesten rijden via Sas van Gent BI—i Tip? redactie@pzc.nl omdat aan de brug bij Sluiskil werd gewerkt. En dat ze daar zon deroponthoud konden doorrijden, was een extra domper. Op de terug weg ging het iets beter. Weer via Sas van Gent maar daar stond de brug nu wel open. Al mochten ze na een minuutje alweer verder. Ge lukkig hielpen de brugwachters in Middelburg een handje. Hadden ze toch nog dat echte vakantiegevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49