Geen dichter netwerk van AED's PZC 17 Marktkooplui vervullen wens gehandicapte Woningen Singel tegen de vlakte ZEEUWS-VLAANDEREN 23 Terneuzen: uitbreiding aantal harttoestellen biedt schijnzekerheid. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen zijn voor alsnog niet bereid een dichter net werk van draagbare hartschoktoe- stellen (AED's) op te zetten in Ter- neuzen. Het college antwoordt dat op vragen van raadslid Giel van Boom (TOP Gemeentebelangen). Het huidige beleid is gericht op het beschikbaar stellen van subsi die voor één defibrillator per kern, te plaatsen op een openbare, toe gankelijke plek. Op de AED moet toezicht gehouden worden, hij moet goed onderhouden worden zodat hij gebruiksklaar blijft. „De EHBO-vereniging dient zorgt te dragen voor voldoende personen (24 uur per dag) die een AED-ap- paraat kunnen bedienen", aldus B en W. „Bij gebrek aan EHBO-vere- nigingen zijn in enkele kernen, on der dezelfde voorwaarden, subsi dieverzoeken gehonoreerd van dorpsraden en dergelijke." Volgens het college kost het veel geld om nu een dichter netwerk op te zetten in Terneuzen. „Dit legt grote druk op EHBO-vereni- gingen en vrijwilligers en de toege voegde waarde ervan is op dit mo ment onduidelijk. Het biedt waar schijnlijk schijnzekerheid." B en W juichen het toerusten van politieauto's in Terneuzen met AED's, eerder dit jaar, toe. „Hier- Burgemeester en wethouders van Terneuzen gaan vooralsnog niet investeren in de plaatsing van meer defibrillators in de wij ken en kernen. mee zijn de overlevingskansen van burgers met een hartstilstand toe genomen." Om meer mensenlevens te kun nen redden zou de alarmcentrale zicht moeten hebben op de be schikbare AED's in de buurt van een plek waar zich een calamiteit voordoet. De Veiligheidsregio gaat daarover praten. Op dit moment is er geen compleet overzicht van de dekkingsgraad van AED's. B en W vermoeden dat er in Terneuzen ongeveer 45 apparaten zijn, exclu sief die in de politieauto's. Een deel van de defibrillators is ge plaatst bij bedrijven en particulie ren en is niet openbaar. Vanaf 2005 zijn er tien subsidieverzoe ken gehonoreerd, waaronder twee voor oefen-AED's. In totaal gaat het om een bedrag van 14.500 eu ro. Daarnaast heeft de gemeente zelf een aantal AED's opgehangen op centrale plaatsen. Het college vindt het een goed idee als er in het voortgezet onderwijs een re- animatiecursus, inclusief AED-be- diening, zou worden opgenomen in het lespakket. B en W wijzen er op dat de schoolbesturen dat dan wel zelf moeten beslissen. Als dank voor bijna twintig jaar lang boodschapjes doen. door Wout Bareman AXEL - Eerlijk gezegd was Sandra van Gaaien het voorval alweer ver geten. Tijdens' één van haar vaste bezoekjes aan de weekmarkt in Axel liet ze tijdens een gesprekje met een paar bevriende markt kooplui uit haar mond vallen dat ze één grote hartewens had: ooit een ballontocht maken. Ze hoorde er een hele tijd hele maal niets meer van, maar markt koopman Patrick Krant had haar wens goed in z'n oren geknoopt. Hij hield een inzameling onder zijn collega's en een aantal Axelse winkeliers en strikte een ballon vaarder. In Zeeuws-Vlaanderen was die niet te vinden, dus week hij uit naar Brabant. Door slecht weer moest de tocht een paar keer worden afgelast, maar nu is de gehandicapte San dra - ze zit in een rolstoel - dan toch de lucht ingegaan. Opgeste gen aan de Rietdijk bij Breda maak te ze een tocht van een uur boven het Brabantse land. Krant: „Ik ben zelf meegevlogen en ze vond het prachtig. Eén grote big smile naast me in het mandje. Het was ontzet tend leuk iets terug te kunnen doen voor Sandra. Vergeet niet dat ze bijna twintig jaar iedere week naar de markt kwam om wat boodschapjes voor ons te doen, koffie met ons te drinken en een praatje te maken. Een schat van een mens. Voor haar was het altijd één van de weinige uitjes, want ze is door haar handicap tamelijki geï soleerd. Het was ook een beetje af scheid, want een week geleden is ze uit Axel verhuisd naar Breda." Sandra zelf, weer thuis terugge keerd en nog midden tussen de verhuisdozen: „Waarom dat nou m'n hartewens was? Ik ben door die rolstoel altijd aan de grond ge kluisterd. Dat ballontochtje gaf me een euforisch gevoel van vrijheid. Die verten, dat uitzicht. Even hele- 'lk ben meegevlogen en toen ik naast me keek, zag ik één big smile' maal vrij, terwijl je anders toch he lemaal afhankelijk bent van ande re mensen. Ik ben die marktkoop lieden en ook de winkeliers zo ont zettend dankbaar voor dit mooie gebaar. Ik ga ze zeker nog een keer bedanken." Patrick Krant, terugblikkend: „la, zij vond het prachtig, maar ik deed het bijna in m'n broek." Sandra van Gaaien kreeg vlak voor de ballontocht een lijst met fotootjes van de gulle kooplui. foto Patrick Krant Hulst en Michelstadt zijn al veertig jaar trouwe vrienden Dinsdag 26 mei 2009 CDA Hulst wil ozb voor clubs afschaffen Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Ritje op scooter eindigt met val tegen stoep SLUISKIL - Een 38-jarige man uit de gemeente Terneuzenis zondaga vond net na elf uur gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op Groenoord in Sluiskil. Hij ging een stukje rijden op de scooter van een 22-jarige plaatsgenoot, reed te gen een stoeprand en kwam ten val. De man had gedronken, bleek uit een bloedproef Hij liep vooral schaafwonden op in zijn gezicht. De man droeg geen helm. Inbrekers richten schade aan in winkel TERNEUZEN - In de nacht van zon dag op maandag is ingebroken in een bedrijf aan de Alvarezlaan in Terneuzen. Omstreeks 02.10 uur werd de eigenaar van de zaak daar over ingelicht door de alarmcentra le. Uit politie-onderzoek bleek dat de inbrekers zijn binnengekomen na het forceren van een deur. Het interieur van het bedrijf werd be schadigd, maar op het eerste ge zicht wordt niets vermist. door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De woningen aan de noordzijde van de Singel in West- dorpe gaan tegen de vlakte. Wo ningbouwcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil de twintig eengezinswoningen van net na de Tweede Wereldoorlog uiterlijk in 2012 ruimen. De bewoners van de huizen zijn inmiddels van het sloopplan op de hoogte gesteld. Volgens Woongoed-directeur Kees Reinhoudt heeft de corporatie geen haast met het ruimingsplan: er is nog niet nagedacht over ver vangende nieuwbouw. Reinhoudt: „Het lijkt ons aanne melijk dat er op de plek van de hui zen nieuwe woningen worden ge bouwd. Het enige wat we met ze kerheid kunnen zeggen is dat er minder nieuwe gebouwd worden dan het huidige aantal van twin tig. De huizen aan de Singel zijn al tijd goed verhuurbaar geweest. Ook nu nog zijn ze allemaal ver huurd. We moeten - als we plan nen hebben - bewoners wel onze voornemens kenbaar maken. Dat hebben we dan ook gedaan." De vrij kleine huizen aan de West- dorpse Singel zijn in de jaren '80 nog wat gemoderniseerd. Een complete renovatie zou erg duur zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37