O Meeste klachten over rijgedrag bebouwde kom stilte LAKS krijgt vooral klachten over economie Twaalf van de twintig Hierna in Vlissingen 'Ik heb er hoge vragen overgeslagen informatica studeren verwachtingen van' Op onze website vind je onder meer: 26 Dinsdag 26 mei 2009 Eindexamenkandidaten belden gis teren met de klachtenlijn van het LAKS vooral over het havo-exa men economie. „Dat werd door velen als zeer moeilijk ervaren. Zelfs zo moeilijk dat in twee gevallen de rekenma chine vastliep door de ingewikkel de berekeningen", aldus een woordvoerster van de scholierenor ganisatie. Een ander examen waar het LAKS veel klachten over kreeg, was het vwo-examen wiskunde A. Ook dit vonden velen te moeilijk. De medewerkers van de klachten lijn hadden overigens veel bellers verwacht over te hete examenza len of slecht werkende airconditio ning wegens het warme weer. Maar dat viel mee. Wel klaagden enkele leerlingen over stankoverlast van zwetende docenten. Na vier examendagen is de klach tenlijn al 40.000 keer gebeld. Tip! Examenmuziek? Bestaat die? Wel als je zelf een cd'tje brandt met muziek waarbij je je goed kunt concentreren en die niet afleidt, maar ontspant. Ook fijn voor na het studeren, bij wijze van soundtrack voor de examenweek. En leuk voor later, als je al die negens al lang binnen hebt. Johnny van Eekelen (17). foto Ronald den Dekker Naam: Sebastiaan Berger (t8) Woonplaats: Bruinisse School: Pontes Pieter Zeeman, Zierikzee Opleiding: VWO (Economie en Maatschappij) Examenvak: Wiskunde A Sebastiaan krijg je niet zo snel in paniek. Ter wijl zijn klasgenoten puffend en mopperend naar buiten komen, blijft de Bruënaar glimla chen. Maar niet omdat het zo goed ging, geeft hij aan. „Ik heb twaalf van de twintig vragen overgeslagen. Dus dat is niet best." Over de re den is hij eerlijk. „Ik heb me nauwelijks voorbe reid. Het strand trok me meer." Volgens sommi gen kun je aan wiskunde niet veel leren. Sebas tiaan heeft zijn twijfels. „Er zijn er wel die alles op inzicht doen. Maar als je dat niet kunt, zoals ik, moet je gewoon die formules in je hoofd stampen. En dat is er dus bij ingeschoten." Desondanks hoopt de VWO'er op een goed re sultaat. „Ik sta rond de zeseneenhalf Dus een viereneenhalf is genoeg voor een voldoende. Wie weet heb ik dat net." Ook over het beha len van zijn diploma is hij niet ongerust. „Ik ga ervan uit dat het goed komt." Naam: )ohnny van Eekelen (17) Woonplaats: Goes School: Ostrea Lyceum in Goes Opleiding: Havo Gevolgde richting: Economie en Maatschappij Examenvak: Economie „Het ging goed", zegt lohnny zelfverzekerd, „maar dat mag ook wel na een week leren." Hij koos economie omdat hij informatica gaat stu deren aan Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Met een gemiddelde van 6,4 komt hij zelfs met een 4,6 als examenresultaat nog op een 6 als eindcijfer. De vraag met een informatiebron waarbij statistieken stonden, vond hij erg moei lijk. Nog twee examens en dan zit de havo er op voor hem. „Eerst Engels, dat gaat zeker lukken. Daarna management en organisatie, dat vak had ik nooit moeten kiezen, wat een drama." De uitslag van de examens verwacht hij rond 18 juni. „Als ik wiskunde goed heb gemaakt, ben ik wel geslaagd, en zoniet, dan herkans ik een vak." Naam: Anne-Claire de Hulster (16) Woonplaats: IJzendijke School: Zwin College, Oostburg Opleiding: Vmbo Examenvak: Engels Met een brede glimlach verlaat Anne-Claire als een van de eersten de examenzaal van het Zwin College, waar ze zojuist haar examen En gels heeft afgelegd. Het examen bestond uit ver schillende teksten met open vragen en meer keuzevragen. „Het was erg goed te doen. Bin nen drie kwartier was ik al klaar, een kwartier voor je de gymzaal officieel mag verlaten. Ik ging het examen in met een zeven, maar wel licht kom ik nog wat hoger uit. Ik heb er hoge verwachtingen van." Om haar taalvakken maakt Anne-Claire zich geen zorgen.-„Dat zit wel goed. Daar hoef ik helemaal niks aan te doen. Daardoor kan ik mijn tijd mooi besteden aan het voorbereiden van ander leerwerk." Haar volgende examen is economie op woens dag. „Ik ben blij dat talen en andere vakken een beetje afgewisseld zijn in het examenroos- ter. Dat leert een stuk prettiger." Filmpjes met reacties vanuit het Zwincollege en het Ostrea Lyceum De examentweets van Luc Adriaanse uit Middelburg, zoals: 'Ik adem biologie.. En het komt m'n strot uit.' Links naar relevante sites voor examenkandidaten, met uitslagen, klachten, werk, kamers. Het videodagboek van Daniëlle de Reiger uit Kwadendamme, over de vmbo-examens op het Ostrea Lyceum. Het laatste examennieuws. Foto's. - www.pzc.nl/eindexamen Veelal zijn het wijkbewoners die de boel onveilig maken. door Jeffrey Kytterink MIDDELBURG - Mensen ergeren zich dood aan 'hufterig rijgedrag' in de bebouwde kom. Scheuren door 30 kilometerzones en nege ren van verkeersborden doen de haren recht overeind staan. Dat blijkt uit de rapportage van het Meldpunt verkeersonveilige si tuaties over het eerste kwartaal. Een goed voorbeeld is de Bern- hardstraat in Westdorpe. In de 30 kilometerzone werd gemiddeld 50,4 kilometer gereden. Nadat het meldpunt de klachten op het bord van de gemeente deponeerde, is de weg aangepast. Wie nu nog 50 rijdt, knalt onherroepelijk op ob stakels. De Stationsstraat in Oude- lande is ook zo'n punt. Er wordt gemiddeld ruim 40 gereden; dik tien kilometer te hard. „Het zijn meestal de mensen uit de straat of de wijk zelf die te hard rijden", constateert John Prins, lid van het districtsbestuur van Veilig Verkeer Nederland. „Een deel van de pro blemen kun je oplossen door de politie bekeuringen uit te laten schrijven. Maar het effect van het geven van voorlichting moet je niet onderschatten. Daarom den ken we er nu over na hoe we de komende tijd dorpsraden en wijk- verenigingen terzijde kunnen fPg Mensen lopen er rood van aan: automobilisten die door 30 kilo meterzones scheuren of verkeers borden negeren. WN bedenkt nu maatregelen. staan." Soms ervaren mensen dat er te hard wordt gereden, maar na meten blijkt dat helemaal niet zo te zijn. Daar is 't Schoolplein in Burgh-Haamstede een sprekend voorbeeld van. Gemiddeld rijden er automobilisten iets meer dan 20 kilometer per uur: ruim onder het maximum van 30. Het meldpunt stelt vast dat ge meenten, provincie en waterschap pen sneller en beter inspelen op klachten over onveilige verkeerssi tuaties. „Als een wegbeheerder niets aan een klacht doet, wordt dat door de melder niet als positief ervaren. Terwijl het zo maar kan zijn dat die wegbeheerder terecht handelt. Bij zes van de tien klach ten passen gemeenten en provin cie de situatie aan. Dat vind ik heel wat en het is een forse verbe tering met het verleden." In de Bernhardweg in Westdorpe werd gemiddeld 20 kilometer per uur te hard gereden; inmiddels zijn er maatregelen getroffen, "foto Wim Kooyman Sebastiaan Berger. foto Dirk-Jan Gjeltema Anne-Claire de Hulster foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28