Shell voor rechtbank om Sikhs gaan elkaar te lijf in Opsteker voor Angela Merkel Makkelijk van je dure internet- contract af! A 95 van de reepe Met de Directe Overstaphuip Het Net hetnet.nl 0900-1990 Gewonde peuter ligt op parking Conducteur raakt benen kwijt 8 Maandag 25 mei 2009 SCH0ENMQ0E I d'aquasparta Cruijff Fldris van Bommel Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl In New York begint morgen een proces tegen Shell. De maatschappij is aangeklaagd wegens de dood van de Nigeriaanse activist Ken Saro-Wiwa in 1995. door onze correspondente Nona Eveleens Er was wereldwijd protest en er werd grote druk uitgeoefend op Shell en op het militaire regime in Lagos. Dat kon in 1995 echter niet verhinderen dat de Nigeriaanse schrijver Ken Sa ro-Wiwa de strop kreeg. De 'vader' van het activisme tegen de olie maatschappijen in de Niger-delta, in Zuid-Nigeria, werd met acht an dere Ogoni-activisten opgehangen door het toenmalige militaire be wind van Sani Abacha, dat zichzelf miljoenen oliedollars toeeigende. Ken Saro-Wiwa ageerde begin ja ren negentig tegen de enorme ver vuiling die gepaard gaat met de oliewinning, en tegen het feit dat de lokale bevolking nauwelijks pro fiteert van de olie-opbrengsten. De familieleden van de in 1995 gedode activisten hielden altijd vol dat de Brits-Nederlandse oliemaatschap pij Shell medeverantwoordelijk was voor de executies. „De vinger afdrukken van Shell staan op de martelingen en moorden van Ogo- ni-mensen", luidt de overtuiging van Ken Saro-Wiwa junior, zoon van de activistenleider. „Het be drijf gaf financiële steun aan de sol daten die betrokken waren bij mensenrechtenschendingen tegen het Ogoni-volk. De executie door de Nigeriaanse junta gebeurde met de kennis, toestemming en steun van Shell." De multinational ontkent elke be trokkenheid. Veertien jaar lang heeft de zoon van Saro-Wiwa geprobeerd Shell ter verantwoording te roepen. Het proces in New York, dat morgen begint, ervaart hij als een kroon op zijn werk. Het proces kan daar voor een federale rechtbank plaats vinden, omdat een van de geëxecu teerde Nigerianen woonachtig was in de Verenigde Staten en Shell daar ook een kantoor heeft. „Mijn vader zei altijd dat Shell op een dag voor de rechter zou komen, en nu gebeurt dat dan eindelijk." Toch wordt de integriteit van Sa ro-Wiwa jr. enigszins in twijfel ge trokken. Hij staat als adviseur op de loonlijst van de huidige Nigeri aanse regering van president Musa Yar'Adua, waarin enkele uiterst cor rupte ministers zitten. Daarnaast adviseerde hij ex-president Oluse- gun Obasanjo, die niet alleen een corrupt bewind leidde, maar ook Een herdenkingsprent van Ken Sa ro-Wiwa. foto Sunday Alamba/GPD de verkiezingen in 2007 organiseer de, de meest frauduleuze ooit in Nigeria. Na de executie van Saro-Wiwa se nior nam het geweld toe in Ogo- ni-land, een gebied in de olierijke Niger-delta. Aanslagen werden ge pleegd op oliebronnen en werkne- Het Net zegt je Internet vanaf huidige contract op Je zit geen dag p/mnd zonder internet Maandcontract L „J Overstaphuip is afhankelijk van de looptijd van uw huidige contract. U kunt gebraik maken van de overstaphuip als u nu internet heeft bij Ziggo. UPC,Tele2 of Online Boze gelovigen vallen goeroe uit India aan: zeker elf gewonden. WENEN - Twee groepen gelovigen zijn gisteren in een Sikh-tempel in Wenen slaags geraakt. Er werden messen en ten minste één vuurwa pen getrokken. Zeker elf mensen raakten gewond. Zes mensen wa ren er gisteravond slecht aan toe. Een van aanstichters van het bloed bad verkeert volgens Oostenrijkse media in levensgevaar. Het aantal gewonden is vermoede- SANKT AUGUSTIN - Op een parkeer plaats in Duitsland is zaterdag een zwaargewond 2-jarig jongetje aan getroffen. De politie liet gisteren weten dat het kind vermoedelijk is aangereden, maar het is onduide lijk door wie. Een 35-jarige automobilist ontdek te het kind in Sankt Augustin, na bij Bonn. Het jongetje is met ern stig hoofdletsel naar het zieken huis gebracht. Waar de ouders van het kind zijn, is niet door de poli tie naar buiten gebracht DINANT - Een conducteur en een passagier zijn zaterdagavond zwaar gewond geraakt nadat ze in het Belgische Dinant onder een lang zaam rijdende trein waren beland. Bij de conducteur moesten beide benen worden geamputeerd. Hij verkeert nog in levensgevaar. De passagier, een man van in de ze ventig uit Brussel, moet een deel van zijn voet missen. Het ongeluk gebeurde toen de passagier nog op de al rijdende trein wilde stappen. Het kwam tot een schermutseling tussen heide mannen, waarbij ze onder de trein terechtkwamen. lijk veel groter. Veel lichtgewonden verlieten de tempel zonder zich te melden. Dat zeiden de politie en ambulancepersoneel. Ooggetuigen verklaarden dat het gevecht uitbrak na een geschil over de preek, die volgens het Oosten rijkse persbureau APA werd gege ven door Shri Guru Ravidas Sabha uit India. Ten minste zes mannen, een met een vuurwapen en de an deren met messen, vielen de goe roe aan. Andere aanwezigen in de naar verluidt liberale gurudwara (tempel) in de wijk Rudolfs- heim-Fünfhaus overmeesterden vervolgens met geweld de aanval lers. Tijdens de schermutselingen vielen volgens getuigen zeker drie schoten. Onder de gewonden zijn de aanvallers er het ergst aan toe, berichtte het dagblad Krone Zei- tung. Er werden vier ambulances en drie helikopters ingezet om de slachtof fers te vervoeren. rjj In een Sikh-tempel in Wenen vie- len gisteren zeker elf gewonden toen voor- en tegenstanders van een goeroe elkaar met vuurwa pen en messen aanvielen. Horst Kohier in eerste stemronde herkozen als president Duitsland. BERLIJN - Horst Kohier blijft de ko mende vijf jaar president van Duitsland. Een federaal kiescollege herkoos hem zaterdag voor een tweede ambtstermijn. Al in de eerste stemronde behaal de het 66-jarige zittende staats hoofd de vereiste absolute meer derheid. Dat is een opsteker voor bondskanselier Angela Merkel, zijn christen-democratische partij genoot. De regeringscoalitie van Merkels CDU en de linkse SPD is tot dus ver een liefdeloos huwelijk geble ken. Merkel stak zaterdag dan ook niet onder stoelen of banken dat zij hoopt op een andere meerder heid in de Bondsdag, na de parle mentsverkiezingen in september. Haar voorkeur zou uitgaan naar een coalitie met de liberale opposi tiepartij FDP. Merkel wees erop dat de christen democraten en liberalen met de herverkiezing van Kohier in elk ge val hun doel hebben bereikt. Toch wilde zij niet vooruitlopen op de stembusgang in september. „Alle verkiezingen hebben hun eigen dy namiek", zei zij. De leider van de Beierse zusterpartij CSU, Horst Seehofer, sprak evenwel van een belangrijke eerste stap. Hoewel de zege van Kohier was verwacht, hoopten de linkse par tijen dat hun tegenkandidaat Gesi- ne Schwan het hem moeilijker zou kunnen maken en in elk geval een tweede ronde zou kunnen af dwingen. Kohier, de voormalige baas van het Internationaal Monetair Fonds, kreeg in de eerste stemron de echter al 613 van de 1224 stem men, de kleinst mogelijke meerder heid. In de Bondsvergadering, het kies college dat de president aanwijst, \V hebben alle leden van het parle- ment zitting. De rest van de zetels wordt bezet door afgevaardigden uit de zestien deelstaten. Daar zit- ten behalve regionale politici on der meer ook industriëlen en spor ters tussen. Het gezelschap geldt als een afspiegeling van de politie ke verhoudingen in Duitsland. De president heeft overigens in Duitsland een overwegend ceremo niële functie. L&vd, JbaKs, 1% Zeul -hui-tutifk ioortéims.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8