Van Gaal volgens collega's de beste van allemaal AS Roma verpest laatste thuiswedstrijd Maldini VfL Wolfsburg schrijft geschiedenis met kampioenschap in Duitsland 3 O Maandag 25 mei 2009 Aartsrivaal Anderlecht voor het tweede jaar op rij teruggewezen. door Roel Wiche LUIK - Met Latijnse furie en vol hartstocht vierde de Cité Ardente, de Vurige Stad, gisteravond het kampioenschap van België. Luik, opvanghuis van zoveel emigranten uit Zuid-Europa, stond in lichter laaie nadat Standard aartsrivaal An derlecht in de tweede beslissings wedstrijd om de titel met t-o had verslagen. Het eerste duel, donder dag in Brussel, was in t-i geëin digd. Meteen na het laatste fluitsignaal bestormden honderden euforische Standard-fans het veld. Stadion Sclessin is berucht en befaamd om zijn bloedfanatieke aanhang en dus had de club iedereen op het hart gedrukt op de tribunes te blij ven. Maar in Luik, de meest chaoti sche stad van België, werkte gister avond geen enkel noodbevel meer. Met de prolongatie van de titel zijn Les Rouches terug aan de top van het Belgische voetbal. Stan dard greep vorig jaar voor het eerst in 25 jaar het kampioenschap en moest dit seizoen bewijzen dat de hegemonie van de traditionele grootmachten, Anderlecht en Club Brugge, was doorbroken. Daar slaagde de trots van Wallonië in, na een memorabel seizoen op alle fronten. De ploeg van de Hongaarse ex-in ternational Bölöni speelde het bes te voetbal, maar werd achtervolgd door de meest hilarische fwisten. Spelers die zomaar woedend van het veld liepen of als vecveelde pu bers om een penalty vochten: het kon dit seizoen allemaal op Scles sin. Dat er voortdurend scouts en talentenjagers rondom de kleedka mer hingen, droeg ook niet bij aan een harmonieuze sfeer. De titanenstrijd in Luik gisteren stond al voor de aftrap onder 220 volt. Niet alleen zijn Anderlecht en Standard gezworen aartsvijan den, ook de spelers vochten rond de twee duels een koude oorlog uit. Zo beschuldigde Standard-ver- dediger Onyewu ex-Ajacied Jelle van Damme ervan dat hij hem drie keer 'aap' had genoemd tij dens de eerste confrontatie in Brussel. Van Damme ontkende. Met het mes op de keel zocht re cordkampioen Anderlecht naar het broodnodige doelpunt, maar het was Standard dat de score opende. Na een duwfout op Dieu- merci Mbokani, ooit weggestuurd uit Brussel, verzilverde Axel Wit sel een penalty. Het was een gods wonder dat hij die in alle rust mocht nemen. Eerder dit seizoen vocht hij op de stip tot tweemaal toe om de bal met Milan Jovano- vic, het enfant terrible van Luik. Het was de laatste keer dat de Bel gische competitie werd beslist met twee 'testmatchen'. Volgend sei zoen worden in navolging van Ne derland play-offs ingevoerd en de Belgen doen dat meteen maar ri goureus: ook de nummer één van de reguliere eindstand zal om de ti tel mee moeten strijden. MILAAN - AS Roma heeft het laat ste thuisduel van Paolo Maldini gis teren enigszins verpest. Door een late vrije trap van Francesco Totti verloor AC Milan zijn laatste thuis wedstrijd van het seizoen. De veer tigjarige Maldini, jarenlang het boegbeeld van de Milanezen, had er vast wat anders van verwacht. Het applaus na afloop van de fans was er echter niet minder om. De oud-international speelde in 24 jaar 901 wedstrijden voor Mi lan. Het grootste deel van de ach terban gaf hem een staande ovatie, een enkeling liet een kritisch ge luid horen. 'Je hoort het applaus van hen die je huurlingen en bede laars hebt genoemd', stond er op een spandoek, een verwijzing naar de kritiek die Maldini jaren gele den uitte op de fans. Roma-coach Luciano Spalletti was woedend: „Iemand als Maldini be ledigen, gaat ver over de grens van acceptabel gedrag." Aanvoerder Josué dichtte de lands titel voor vijftig procent toe aan het werk van Magath, die met ijze ren hand regeert. Doelman Diego Benaglio sprak van 'het succes van het collectief, onze kracht is dat we geen vedettes hebben'. Maar voor de buitenwereld is het vooral het succes van de magische driehoek Zvjezdan Misimovic, Edin Dzeko en Grafite. De spitsen Dzeko (26 treffers) en Grafite (28 goals, topscorer van de Bundesli- ga) schoten zelfs het record van Uli Hoeness en Gerd Miiller uit de boeken. Dat tweetal zorgde in de beginjaren zeventig twee keer sa men voor de historische productie van 53 treffers. Daar gaan Dzeko en Grafite dus met één doelpunt overheen. En Wolfsburg heeft op meer vlak ken geschiedenis geschreven. De heerlijke spelmaker Misimovic te kende voor 22 assists, ook al een re cord. Net als de balans in thuis wedstrijden. Alleen Eintracht Frankfurt haalde een puntje in de Volkswagen Arena, alle andere ploegen verloren er. Wolfsburg stond in de winterstop nog negen de. Ook deze opmars was nog nooit vertoond. Misimovic brak zaterdag zelf de score open. De 2-0 van Grafite en het eigen doelpunt van Sebastian Prödl (3-0) vielen nog in het eerste halfuur. Diego deed even iets te rug voor Werder, dat zaterdag de bekerfinale speelt tegen Bayer Le- verkusen, maar Grafite en Dzeko zorgden voor een oogstrelend ein de van een onvergetelijk seizoen (5-1)- Misschien kwam het mooiste com pliment wel uit München, waar Bayern zich ten koste van concur rent VfB Stuttgart (2-1) direct plaatste voor de Champions Lea gue. Interim-trainer Jupp Heyn- ckes noemde VfL Wolfsburg de te rechte kampioen. „Ik weet niet of Bayern de titel dit seizoen wel had verdiend", stelde Heynckes, die 13 punten haalde in vijf duels en de ze zomer plaatsmaakt voor Louis van Gaal. Een andere Nederlandse trainer. Martin Jol, boekte op de slotdag een succesje. De 3-2-zege in Frank furt leverde in elk geval opnieuw Europees voetbal op, voor de ploeg die lang meedeed om de ti tel, de beker en de Uefa Cup. Magische driehoek staat aan basis van titel en het breken van records. door Gerard Borgman wolfsburg - Ruim 120.000 men sen vierden zaterdag op het stad huisplein de eerste landstitel van VfL Wolfsburg. Zoveel mensen wo nen er ook in de stad van Volkswa gen, waar het succes van de voet ballers voor gelukstranen zorgde. „Wolfsburg is geen saaie fabrieks stad, het is de nieuwe voetbal hoofdstad van Duitsland." Het wonder van de Bundesliga is dus daadwerkelijk geschied. Zater dag 23 mei, om 17.19 uur, was de overtuigende kampioenswedstrijd van Wolfsburg tegen Werder Bre men (5-1) voorbij. En bleef de voorsprong van twee punten op FC Bayern München intact. „Dit is het mooiste moment uit mijn trainersloopbaan", jubelde VfL-coach Felix Magath, vlak voor dat zijn spelers hem trakteerden op de in Bayern zo gebruikelijke bierdouche. „Met Bayern heb ik twee keer de dubbel gewonnen, maar hier heb ik meer invloed ge had. Niemand had verwacht dat wij kampioen zouden worden. We hebben het beste voetbal ge speeld. Ik ben heel gelukkig." Magath was zowel trainer als tech nisch directeur in Wolfsburg, waar hij zich ook nog eens met de be drijfsvoering mocht bemoeien. De succestrainer vertrekt naar Schalke 04 en zijn opvolger Armin Veh, in 2007 nog verrassend kampioen met VfB Stuttgart, volgt hem op. De Braziliaanse topscorer Grafite schreeuwt het uit nadat hij de kampioens- schaal in handen heeft gekregen. foto Marcus Brandt/EPA Foppe de Haan wordt in stadion van Willem II verrast met oeuvreprijs. door Wilber Hack TILBURG - Louis van Gaal is tijdens het jaarlijkse congres van voetbal trainers in Tilburg voor de tweede keer in zijn loopbaan bekroond met de Rinus Michels Award. Zijn collega's uit het betaalde voetbal wezen hem aan als de beste oefen- meester van het afgelopen seizoen. De verkiezing wordt ondersteund door de Coaches Betaald Voetbal (CBV), de vakbond voor trainers WON en de KNVB. Van Gaal liet de kans liggen om de elfhonderd aanwezigen in het sta dion op zijn zo typerende wijze te laten weten dat hij de beste was. Meteen na het ondertekenen van zijn contract bij Bayern München was hij vertrokken naar zijn villa in Portugal. „Ik ben op vakantie met mijn vrouw, kinderen en kleinkinderen. En die periode is voor mij heilig", zo liet hij vanaf de grote schermen in het stadion van Willem II weten. Hij noemde het een grote eet dat hij- opnieuw een onderscheiding die genoemd is naar voetbaltrainer Rinus Michels in ontvangst mocht nemen. „Michels is de godfather van het totaalvoetbal. Ik ben een grote fan van het totale voetbal. Aan zijn methode heb ik de om schakeling toegevoegd. Het antici peren op balbezit of balbezit van de tegenstander heb ik trainbaar gemaakt." De trainer die AZ naar het kam pioenschap leidde constateerde dat het beroep van voetbaltrainer alleen maar moeilijker is gewor den. „Ondanks mijn slechte pre sentatie in de media hebben toch nog veel collega's op mij gestemd. Steve McClaren en Mario Been doen het op dat gebied veel beter", doelde hij op de twee andere geno mineerden. „Ik moet misschien toch nog eens een cursus omgang met de media gaan volgen." McClaren, trainer van FC TWente, was wel naar Tilburg afgereisd. De Engelsman was de eerste buiten landse genomineerde in de ge schiedenis. „Iedereen gaat op zijn eigen manier met de pers om. Ik heb als bondscoach van Engeland ook het nodige meegemaakt. Van Gaal verdient deze prijs", aldus Mc Claren. Tot zijn grote verrassing kreeg Fop pe de Haan de oeuvreprijs, die vlak voor zijn overlijden door Ri nus Michels bedacht was. De on derscheiding werd eerder uitge reikt aan Kees Rijvers, Piet de Vis ser en Wiel Coerver. De Haan, 'Ik moet misschien toch nog eens een cursus omgang met de media gaan volgen' voorzitter van de CBV, kreeg de prijs als waardering voor zijn grote bijdrage aan de uitstraling van Hee renveen. Met Jong Oranje werd hij tweemaal Europees kampioen. Ook loodste hij Nederland naar de Olympische Spelen. De Haan was naar Tilburg geko men in de veronderstelling dat hij met Jan de Jonge een demonstra tietraining zou verzorgen. Die richtte voor de microfoon het woord tot hem. „Foppe hield vroe ger altijd lange wedstrijdbesprekin gen. In zijn eerste jaar als trainer stond ineens zijn vrouw in de deuropening van de kleedkamer. 'Foppe, de aardappels staan op'. Daarna was het met die lange be sprekingen afgelopen", memoreer de De Jonge, die nog onder De Haan voetbalde bij Hèerenveen. Wiel Coerver stapte het podium op om de trofee te overhandigen. De Haan noemde de oeuvreprijs een hele fraaie onderscheiding. „Ik heb er veel gewonnen. De meeste prijzen liggen ergens in een laatje. Maar deze is heel bijzonder", sprak hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72