gewoon wildwesttaferelen' Miljoenen aan geïnde boetes naar Nederland Lrü GOES-YERSEKE Aantal vermiste kinderen stijgt Gratis toestel uit de BuffelCoUectie bij de BedrijfsBundel van KPN. Maandag 25 mei 2009 5 bewaring in de Amsterdamse Havenstraat laat tijdens een oefening zien hoe een gewelddadige gevange foto Jeroen Oerlemans/HH/GPD Het Intern Bijstands Team (IBT) van het huis van ne uit zijn cel wordt gehaald. keer van achteren aangevallen door een gevangene die door het lint ging. Die kerel bleef maar op me inbeuken." Ook het gebruik van zelfgemaakte wapens wordt niet geschuwd. „We controleren altijd extra scherp op scheermesjes. Soms slopen ze de mesbladen eruit en smelten ze die vast aan een tandenborstel. Daar kun je iemand flink mee toetake len." Geweld in de bajes is van alle tij den, zeggen ervaren bewaarders. Het hoort nu eenmaal bij het werk, is de heersende opvatting. Uit cijfers van het ministerie van Justitie blijkt dat het vorig jaar ten minste tweeduizend keer tot een geweldsincident kwam in de Ne derlandse gevangenissen. „Die gasten zitten flink in de stress, zeker zo vlak voor ze voor de rechter moeten verschijnen", zegt een cipier uit Noord-Holland, die anoniem wil blijven. „En bui ten zijn ze gewend de baas te spe len. Dat kan binnen niet meer." Plaatsvervangend hoofdinspecteur Martijn Tummers van de Inspec tie voor de Sanctietoepassing (ISt) stelt dat bewaarders niet altijd alert genoeg zijn. „Het bewustzijn is te laag." Hij vindt dat inrichtingen het ge weld niet moeten bagatelliseren. „Je kunt niet redeneren: 'Ach, dat hoort erbij'. Als je vast komt te zit ten, ben je al je handelingsvrijheid kwijt. Juist dan is het belangrijk dat je je beschermd weet tegen ge weld van anderen." Vooral schaarste kan de vlam in de pan doen slaan, constateerde de in spectie tijdens haar onderzoek. Zo kan een tekort aan telefoons mak kelijk tot een knokpartij leiden. Tummers: „Jij en ik kunnen naar huis bellen wanneer we willen. Ge detineerden hebben maar een be perkt aantal minuten per week. Als ze dan niet aan de beurt ko men, is de frustratie groot." Ook drugshandel kan tot problemen lei den, zegt Tummers. „Als er bin nen de inrichting wordt gedeald, zorgt dat voor openstaande reke ningen. De een heeft wat tegoed van de ander en andersom. Dat leidt tot onrust." Ervaren bewaarders zeggen dat vooral hun jongere collega's de agressie nog extra aanwakkeren. „Ze stellen zich heel autoritair op", zegt een bewaarder uit de Bijl merbajes. „Willen laten zien wie de baas is. Dat krijg je een keer te rug." Kantoorinrichting van hoek tot hoek showroom T 0113-57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl Europees Commissaris Kroes: 'Geld is van de belastingbetaler.' BRUSSEL - Europees Commissaris Neelie Kroes (Concurrentie) maakt 550 miljoen euro van de door haar geïnde boetes over aan Nederland. Kroes heeft dat giste ren gezegd in een interview met De Telegraaf. „Het geld is niet van mij, maar van de belastingbetaler", zegt ze. Als eurocommissaris moet Kroes erop toezien dat bedrijven zich aan de Europese regels hou den en geen prijs- of kartelafspra ken maken. Ze kan bij overtredin gen forse boetes opleggen. Die vloeien volgens een bepaalde ver deelsleutel terug naar de lidstaten. In totaal heeft Kroes nu voor zo'n 11 miljard euro aan boetes uitge deeld. Zo kreeg de Amerikaanse chipfabrikant Intel onlangs nog een recordboete van 1,1 miljard eu ro. Minister van Financiën Wouter Bos overweegt de meevaller uit Brussel te gebruiken om bezuini gingen in de zorg te voorkomen. De minister wacht overigens eerst rustig af tot het geld is overge maakt. Kroes (WD) laat doorschemeren dat ze haar termijn als eurocom missaris graag wil verlengen. Inge wijden in politiek Den Haag zeg gen dat daar weinig kans op is. Naar verwachting draagt het kabi net in het najaar een CDA'er voor als nieuwe Nederlandse eurocom missaris. RIJSWIJK - Het aantal vermiste kin deren in Nederland is het afgelo pen anderhalf jaar fors gestegen. Dat heeft een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) zaterdag gezegd naar aanleiding van berichtgeving van het NOS Journaal. Op dit moment worden in ons land 604 kinderen vermist. In ja nuari vorig jaar waren dat er 353. Volgens het KLPD is de stijging vooral te wijten aan de toename van het aantal ontvoeringen door ouders naar het buitenland. Een gescheiden ouder neemt het kind dan mee en brengt het niet meer terug. „Deze groep wordt steeds groter. Het aantal gemengde huwe lijken neemt toe en deze lopen ook op de klippen", aldus het KLPD. „De helft van de vermiste kinderen bestaat overigens uit weg lopers tussen de 15 en de i§ jaar", aldus het KLPD. Vandaag is het de Internationale Dag van de Vermis te Kinderen. De BedrijfsBundel van KPN. Eén tegoed voor mobiel bellen, sms, e-mail en internet. Vanaf €22,50 (excl. BTW). Verkrijgbaar via kpn.com/bundel 0800-0105 BelGompany sluit je aan Nokia E75 Met qwerty- toetsenbord Nokia 6220 Classic Met GPS en camera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5