Wapenschild Zeelandia Alternatieve Via Gladiola Aloud predikaat hofleverancier geldt nog steeds als keurmerk Vandalisme kost gemeente ruim 25.000 euro in eerste kwartaal Onderzoek naar ramkraak Vrouw gewond bij botsing 1 8 Maandag 25 mei 2009 S door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vandalisme heeft de ge meente Schouwen-Duiveland in het eerste kwartaal van 2009 ruim 25.000 euro gekost. Een fors deel daarvan - dik 7800 euro - is ver- keersschade aan lantaarnpalen, ver keersborden en verkeerszuilen. Dat blijkt uit de vandalismemeter van de gemeente. Ook brandstichting heeft de ge meente in de eerste drie maanden een hoop geld gekost: 6.195 euro. In dat bedrag zijn ook de kosten voor het drie keer uitrukken van de brandweer naar aanleiding van vandalisme, zoals het in brand ste ken en opblazen van afvalbakken, verwerkt. Om vernielde afvalbak ken te vervangen moest de ge meente nog eens 1867,50 euro op tafel leggen. In het eerste kwartaal zorgden ver nielingen aan scholen voor een schadepost van 4168 euro. In ze ven gevallen van verkeersschade of vandalisme werd de dader in de kraag gegrepen en aansprakelijk ge steld. Zierikzee heeft op het eiland het meest last van vandalisme. Daar werd voor ruim 7200 euro schade aangericht. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben dieven met grof ge weld - via een ramkraak - geprobeerd een kluis te stelen uit het pand van de Aldi-supermarkt in buitenwijk Poortambacht. Dat lukte niet, maar de schade aan het pand is fors. Voorzover nu bekend bij de politie is er niets gestolen uit de winkel. De politie stelt een onderzoek in. foto Dave Hendriks GerechtsDeu/waardersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 20 mei 2009 blijkt, dat t.v.v. Esther Karelse wonende te Vlissingen. in kort geding is gedagvaard JAMIE ARP zonder beken de woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Voorzieningenrechter in de rechtbank Middelburg van 16-06-2009 te 10.00 uur, gehou den wordend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan J. Arp een afschrift kan krijgen op één van onderstaan de adressen, wordt o.m. een straatverbod geëist Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 Mannen aangehouden wegens drugshandel SOMMELSDIJK - Twee mannen uit Hellevoetsluis (21 en 24 jaar oud) zijn vrijdagavond door de politie van district De Eilanden in het Zuid-Hollandse Sommelsdijk aan gehouden op verdenking van drugshandel. Twee agenten in burger zagen op een parkeerplaats aan de Princesse- laan in Sommelsdijk een groep jon geren en auto's staan. In één auto zag men spullen liggen die met verdovende middelen te maken hebben. Bij nader onderzoek trof men in de auto 5 gram amfetami ne en een zakje cannabis aan. De twee verdachten zijn overgebracht naar het politiebureau en ingeslo ten. Het wapenschild van Zeelandia wordt gerestaureerd. Een project van Nimeto-studenten Bernice Glastra, Tessa Clemens en Laura Fabrizi. door Piet Kleemans Decennia lang sierde het schild - ereteken vanwe ge het toekennen van de status 'hofleveran cier' aan Zeelandia - de gevel van het voormalige woonhuis van Zee- landia-oprichter H. J. Doeleman aan de Poststraat in Zierikzee. In het najaar varï2008 was het plots verdwenen. Losgehaald van de ge vel en afgevoerd naar de opleiding Decoratie Exterieur en Bescher ming van vakcollege Nimeto in Utrecht. Uiteraard in overleg met Zeelan dia. Nimeto-docente Ivanka Mas- sink wijst de Zierikzeese kunste naar Arnoud Boering - 'overbuur man' van het wapenschild en do cent aan de Nimeto - aan als 'schul dige'. „Die vond dat het schild wel een opknapbeurt kon gebruiken en zag mogelijkheden voor een res tauratieproject op onze school." Het schild was er volgens Massink niet al te best aan toe toen het bij het Utrechtse opleidingsinstituut arriveerde. Het hoogstwaarschijn lijk uit 1925 daterende gietijzeren schild was behoorlijk verweerd en de kleuren deerlijk vervaagd. Een uitdaging voor studenten Glastra, Clemens en Fabrizi die hun tan den stevig in het tijdverslindende project konden zetten. Fabrizi - woordvoerder namens de meiden - legt uit hoe het werkt: „Aller eerst moet er onderzoek gedaan worden. Je moet op een rijtje zet ten wat er precies moet gebeuren en welke kleuren verfje nodig hebt. Daarna moet je een project plan maken." Nadat nauwkeurig in kaart was ge bracht welke kleuren nodig waren voor de verschillende onderdelen (onder meer de Nederlandse leeuw, guirlandes en de letters van de aloude wapenspreuk 'Je main- tiendrai') werd het schild gestraald met droog ijs om alle oude verfres- ten te verwijderen. „En je moet bij voorbeeld ook kijken of er schim mel is, mos- en alg-aanslag of aan tasting door zout." Na het stralen bleef een 'kaal' gietijzeren schild over en kon de opbouw weer be- Hout of gietijzer Het predikaat hofleverancier geeft recht op het voeren van een wapenschild. In vroeger tijden was zo'n schild vrij kostbaar, gemaakt van verguld en beschilderd houtsnijwerk. Na 1850 kwamen de veel goed kopere gietijzeren schilden in zwang. Het Zeelandia-schild vait in deze categorie. ginnen. „Eerst hebben we een epoxylaag aangebracht en het schild in de primer gezet. Daarna begon het schilderen van de ver schillende onderdelen." Vaak werkten de Utrechtse studen ten samen aan het opnieuw schil deren van het schild. Een geduldwerkje want er zitten nogal wat krullerige versieringen op. „Nee hoor, we zaten elkaar niet in de weg. Dat schild is denk ik toch wel een meter bij een me ter en we konden er heel goed sa men tegelijk aan werken." Op de vraag wat het lastigste on derdeel is van de restauratie, komt het antwoord zonder aarzeling. „Het vergulden, dat was het moei lijkst. Voordat we daar aan begon nen hebben we eerst een speciale cursus vergulden gehad. Dit was voor ons echt een unieke kans crm ervaring in het vergulden op te doen wat dat is toch een vak apart." Alles bij elkaar kostte de restauratie van het wapenschild de meiden zo'n zeveneneenhalve maand. Welbestede tijd: „Het was echt heel leuk om te doen. Niet ie dereen krijgt de kans om zo'n bij zonder project te doen." De kosten van de restauratie we ten ze niet zo een, twee, drie op te lepelen. Dat opdrachtgever Zeelan dia voordelig uit is, is desalniette min duidelijk. „Want wij rekenen alleen het materiaal en niet de ma nuren." Wanneer het schild weer op de gevel van het pand aan de Poststraat bevestigd wordt, is nog niet exact bekend. Dé meiden hou den het voorlopig op eind juni. KERKWERVE - Een 41-jarige vrouw uit Schouwen-Duiveland is giste ren rond kwart over twee gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Kakkersweelweg en Lokkersweg in Kerkwerve. Tijdens een inhaalmanoeuvre botste een 19-jarige automobilist uit Schouwen-Duiveland tegen de linksaf slaande auto van de 41-jari- ge vrouw. Als gevolg van de aanrij ding belandde haar auto in de sloot. De vrouw zat bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Haar 15-ja- rige dochter kon via de achterklep uit de auto komen. De 19-jarige man kwam met de schrik vrij. Vernieuwde website voor Zeeuwland ZIERIKZEE - De internetwebsite van de Schouwen-Duivelandse wo ningbouwcorporatie Zeeuwland heeft een face-lift ondergaan. Wo ningzoekenden kunnen via de ver nieuwde website een eigen 'mijn pagina' krijgen waarop ze kunnen zien op welke woningen gerea geerd is en als hoeveelste ze geëin digd zijn. Woningzoekenden kun nen via de site ook aangeven of ze getipt willen worden voor een be paald type woning of een woning in een bepaalde kern op het ei land. Komt zo'n woning vrij, dan ontvangt de woningzoekende een sms of e-mailbericht. Morgen wordt de vernieuwde website offi cieel in gebruik genomen. Oorspronkelijk was het predikaat hofleveran cier alleen voor bedrijven of personen die daadwerkelijk aan het hof leverden. Eigenlijk begon het al bij Lodewijk Napoleon die van 1806 tot 1810 koning van Nederland was. Hij bedacht de titel 'koopman des konings'. Willem I nam dat over en be dacht de term hofleverancier. Bedrijven konden laten zien dat ze in de smaak vielen bij het koningshuis. Int843 waren er 93 hofleveranciers. De glans ging er een beetje vanaf toen het vorstelijke keurmerk na 1850 niet langer voorbehouden was aan bedrijven die daadwerkelijk aan het hof leverden. Soms werd het nagemaakt en zette de bakker op de hoek aan namaakwapen op zijn gevel om klanten te trekken. Het was koningin Beatrix die het stelsel her zag. Zij zorgde voor een strikt beleid en legde het on derscheid vast tussen de termen koninklijk en hofle verancier. De titel hofleverancier en het bijbehorende wapenschild is bestemd voor kleine en middelgrote bedrijven met een regionale uitstraling. Het predikaat koninklijk is bedoeld voor grote onder nemingen die in Nederland zijn gevestigd. Voor bei de keurmerken geldt dat de ondernemingen min stens 100 jaar oud moeten zijn om er voor in aanmer king te komen. In de praktijk wordt met laatstgenoemde regel door gaans zeer soepel omgegaan. Er is een aantal predi kaathouders dat nog geen honderd jaar oud is. Zo kreeg luchtvaartmaatschappij KLM het predikaat Ko ninklijk al haar oprichting. Lange Blokweg voor eerst in historie geen opstelplaats vierdaagse. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor het eerst in 64 jaar is de Lange Blokweg niet de Via Gladiola van de Zierikzeese avondvierdaagse. Het organisatieco mité van het grootste wandeleve nement van Schouwen-Duiveland ziet zich wegens wegwerkzaamhe den aan de Lange Blokweg ten tij de van de vierdaagse genoodzaakt een andere intochtroute te kiezen. De avondvierdaagse wordt gehou den op 15,16,17 en 18 juni. En pre cies in die week is de aannemer doende met asfalteringswerk. Cees Verwijs van het organisatiecomité Avondvierdaagse Zierikzee: „En dat maakt een intocht daar ge woon lastig. Als het echt moet, zou het kunnen volgens de aanne mer, maar hij zag liever een ande re route en die hebben we nu." De wandelaars lopen op de laatste avond traditiegetrouw vanuit de richting van Schuddebeurs naar Zierikzee. Alleen pakken ze nu maar een klein stukje Blokweg. Verwijs: „Het is de bedoeling dat we afslaan, links de Kadeweg op. Vervolgens via de Koning Gustaaf- weg en de Banninklaan naar de De intocht van de lopers van de Zierikzeese avondvierdaagse wordt anders dan anders. Weg werkzaamheden nopen tot een andere Via Gladiola. Van Veenlaan. Die gebruiken we als opstelplek voor de feestelijke in tocht." Zijn de wandelaars voorzien van bloemen dan gaat het verder via de Caustraat naar de Grachtweg en trekt de stoet - die voorheen via Nobelpoort en Nobelstraat richting centrum liep - nu via de Noordhavenpoort Zierikzee bin nen. „En dat lijkt ons op zich ook een heel mooie manier om Zierik zee binnen te komen. Even wen nen misschien, maar wel mooi." Verwijs is blij dat een goede alter natieve intochtroute gevonden lijkt te zijn. Honderd procent ze ker is de route nog niet. Morgen moet het organisatiecomité nog om tafel met de politie om de laat ste puntjes op de i te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46