Zeeland Een nieuwe trekker D PZC De melkcrisis doet een aanslag op Westerschelde Container Terminal is de beste, maar komt te laat Fietsen 2 De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Maandag 25 mei 2009 WIM HOFMAN Vanuit Frankrijk (we waren in de buurt van de riviertjes Helpe Majeure en Helpe Mineure) terugrijden beteken de eerst het nemen van een paar heuveltjes, daarna een weg zoeken naar de Belgische grens over wat hobbelkeien. Ner gens stond daar aangegeven waar België zich bevond. Toen we eenmaal de rivier de Dender gevonden hadden, was het ver der gemakkelijk: een mooi pad langs de rivier en een fikse wind in de rug. De rivier is nogal kronkelig en stroomt lang zaam door groen, zacht glooiend land vol populieren, mei doorns, knotwilgen. Het water van de rivier leek schoon, er groeiden plompen en we zagen veel vissen. En vogels. Er zit ten daar ook ijsvogeltjes, je kunt ze herkennen aan hun opvallen de helder blauwe kleur. We be zochten Geraardsbergen met zijn beruchte Muur en met zijn met karnemelk bereide matten- taarten. Uiteindelijk kwamen we aan in Dendermonde. Omdat er laat in die namiddag nog een vergadering plaatsvond, was het stadhuis nog open en mochten we nog even het gebouw met schilderijen van de Dendermondse school bekijken. Er stond daar ook een kleine uitgave van het Ros Beiaard. Er zaten geen riddertjes op. En we bekeken ook de Bartolomeuskerk. Er hangen daar ook schilderijen, we zagen een kersttafereel van de beroemde Van Dyck en andere Vlaamse schilderijen. Bartolomeus was ook af gebeeld. Zijn vel wordt eraf gestroopt, maar hij kijkt vol hoop op naar de hemel. In de kerk liep een pastoor rond. Hij bereid de zich voor op de Heilige Mis. De klok ging luiden. Er kwam echter niemand, geen enkele gelovige. Misschien waren die er niet meer. Of misschien hadden de Dendermondenaren iets anders te doen. Er was wel 'een organist die zijn best deed. Hij speelde iets van Bach. Hij liet het hele gebouw dreunen en wij letten, als fietsers, in het bijzonder op zijn pedaalwerk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De klok ging luiden. Er kwam niemand, geen enkele gelovige. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon trelt u nadere informatie Melkveehouders hebben het financieel zwaar. De melkprijs is de laatste maanden gezakt tot een historisch dieptepunt. door Cornelleke Blok en Claudia Sondervan e koeien van Johan Kodde uit Arnemuiden grazen tevreden In de Oranjepolder. Zeven tien graden, zonnetje en mooi vers groen gras. „Dit is ideaal weer voor de koeien om in de wei te staan. Het is niet te warm, niet te koud", weet Kodde, die 75 koeien heeft en 35 hectare land. „Ik laat mijn koeien van mei tot septem ber buiten lopen, om de kostprijs van melk laag te houden. Dan hoefje je machines niet te gebrui ken. Elke dag krijgen ze een vers stuk wei. Dat is goed voor de pro ductie." Voor Kodde zijn het zware tijden. „De melkprijs is sinds de jaren ze ventig niet zo laag geweést. Ik krijg 23 cent voor een liter melk. Vorig jaar april kreeg ik nog 35 cent voor een liter melk. De kostprijs? Die verschilt per boer. Het ligt eraan of je veel geïnvesteerd hebt." Kodde wijst naar twee oude trek kers op zijn erf. „De één komt uit 1978 en de ander uit 1986. Mijn stal stamt uit 1992. Ik heb de afgelo pen jaren weinig grote investerin gen gedaan. Mijn kostprijs voor een liter melk is 24 a 25 cent. Ik leg er dus op toe. Ik verwacht dat het nog wel een paar maanden zo slecht blijft." En dat betekent flink op de kosten letten. „Ik voer de koeien niet te luxe. De prijs die je krijgt voor melk is namelijk afhankelijk van het vet- en eiwitgehalte. Met krachtvoer kan je dat sturen. Ik voer mijn koeien vooral met gras en maïs. Ik zorg extra goed voor de 'verse' koeien, die net gekalfd hebben. Zij produceren namelijk de meeste melk." Kodde werkt samen met een ak kerbouwer in de buurt. Grote in vesteringen zitten er voorlopig niet in voor Kodde. „Machines ver vangen gaat niet. Als het nodig is, repareren we ze. We kunnen even geen gekke dingen doen." Gelukkig is Kodde niet helemaal af hankelijk van de melkprijs. Hij heeft een mini-camping naast z'n bedrijf „Die staat met het Hemel- vaartweekend helemaal vol. Pink steren is ook bijna volgeboekt. Het is mooi meegenomen om er iets bij te hebben." Kodde heeft hoop dat de melkprijs na de zomer weer stijgt, „in Frank rijk zie je nu al dat er boeren zijn die stoppen met melken. En in Nieuw-Zeeland zijn boeren heel erg afhankelijk van het weer, om dat de koeien daar allemaal in de wei staan. Voor een hogere melk prijs ben je toch afhankelijk van te genvallers elders." De economische crisis maakt het er niet beter op. „Toen het in ande re jaren slecht ging, legden boeren hun productie stil en gingen wat anders doen. Daardoor steeg de prijs weer. Maar nu is er in andere sectoren ook geen werk te vinden. Hopelijk trekt de economie weer wat aan. Dan kopen mensen weer meer luxe toetjes." Ondertussen probeert Kodde de eindjes aan elkaar te knopen. „Er komen veel rekeningen binnen. Het zou best kunnen dat ik de ko mende maanden ook naar de bank moet om extra ruimte te vra gen voor m'n rekening-courant. Dit moet geen jaar duren." Er zullen geen Zeeuwse boe ren aan ten onder gaan maar de melkprijs is behoor lijk onder niveau gekomen, be aamt Co van Schaik. De consulent voor de melkveehouderij van de Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO) houdt zelf twee honderd melkkoeien bij zijn be drijf in de Pieterspolder bij Krui- ningen en is daarmee een van de grotere melkveehouders in Zee land. Er zijn hoopgevende signalen: de melkprijs, bij de grootste afnemer van Zeeuwse melk Campina nu 25,25 eurocent, is sinds april niet verder gezakt. Dertig cent per liter heeft een boer wel nodig voor een gezonde bedrijfsvoering, zegt Van Schaik. De melkcrisis moet ook geen maanden meer duren, schat hij. „Nu de marktprijs ver bene den de kostprijs zit, komen boeren die geen financiële reserves heb ben in de problemen." Nogal wat boeren hebben de hoge melkprijs die in 2007 werd behaald gebruikt om te investeren in hun bedrijf „Er zijn heel wat nieuwe stallen ge- Concurrentie uitsluiten door samenwerking in Vlissingen-Oost. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Westerschelde Container Terminal (WCT) is ver uit de aantrekkelijkste van alle plannen voor grootschalige contai neroverslag die in Vlissingen-Oost worden ontwikkeld. Er is maar één nadeel: hij komt te laat. Dat concludeert een vertrouwelijk rapport dat de voorbereidingsorga nisatie van de WCT heeft laten ma ken om te analyseren welke risi co's haar project loopt in het licht van andere containerplannen. De locatie pal aan de Westerschel de maakt de WCT geschikt voor de grootste containerschepen. Dat is het segment van de container vaart dat het snelst groeit. Een knelpunt is dat de planologi sche procedure zo veel tijd vergt. Het advies in het rapport is ervoor te zorgen dat de WCT- in gebruik kan worden genomen voordat de TWeede Maasvlakte in Rotterdam en het Saeftingedok in Antwerpen de eerste schepen verwelkomen. Hoe ongewis de uitkomst van de Verschillende containerplannen in Vlissingen-Oost (WCT, Verbrugge Container Terminal, Scaldia Con tainer Terminal en Kloosterboer Container Terminal) ook is, de WCT zal in elk geval de laatste in de rij zijn. En dat in een markt waarin overcapaciteit de kop op be gint te steken. Het rapport waar schuwt voor scherpe concurrentie en daardoor lage tarieven en zelfs voor kannibalisme. Reders die netjes behandeld wor den op andere containerterminals, zullen niet zo snel de behoefte heb ben naar een andere over te stap pen. Mochten ze dat wel doen, om dat de WCT nu eenmaal heel aan trekkelijk is, leidt dat tot proble men in de bezetting op de termi nals die ze de rug toekeren. Een projectorganisatie voor alle contai nerinitiatieven in Vlissingen-Oost kan dit helpen voorkomen. Melkveehouder Johan Kodde uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2