Rusland en Duitsers trots op zestig EU: geen gasakkoord Voordelig Menorca! issysa. Arke.nl Koning David drijft Palestij nen hun huizen uit Noodtoestand in deel Australië I TrfS Dacht 't wel 8 Zaterdag 23 mei 2009 President Medvedev heeft ook kritiek op 'partnerschappen'. MOSKOU - De Europese Unie en Rusland zijn het gisteren niet eens geworden over maatregelen om on derbrekingen van gasleveringen te voorkomen. De partijen spraken el kaar in Moskou. In januari kwam Rusland in con flict met Oekraïne, omdat-Kiev de gasrekening niet betaalde. Rusland draaide de kraan dicht en aange zien ook het voor Europa bestem de gas grotendeels door Oekraïne wordt geleid, kwam een deel van Europa zonder te zitten. Rusland wilde op een topontmoe ting met de EU gisteren geen ga rantie geven dat een herhaling van de gebeurtenissen in januari zou uitblijven, omdat volgens Moskou Kiev de enige schuldige was in het conflict dat leidde tot het dicht draaien van de gaskraan. „Waarom zouden we?", zei de Russische pre sident Dmitri Medvedev. „Aan on- Rusland en de EU hebben giste- ren geen akkoord kunnen sluiten om problemen bij gasleveringen te voorkomen. Rusland noemt Oekraïne de enige schuldige. ze kant zijn er geen problemen. Al les is in orde hier." Als Europa verzekerd wil zijn van gasleveranties, dan moet de EU de Oekraïne financieel helpen, meen de Medvedev. „We twijfelen of Oekraïne (het Russische gas) wel kan betalen. We zijn bereid Oekraï ne te helpen, maar we willen ook graag dat de EU en de landen die belang hebben bij zekerheid op het vlak van energiesamenwerking een aanzienlijk deel van die taak voor hun rekening nemen." Oek raïne liet weten dat er geen gevaar is dat het land weer een betalings achterstand opbouwt. Medvedev greep de top ook aan voor een aanval op de banden die de EU wil opbouwen met voorma lige deelrepublieken van de Sov jet-Unie. De gesprekspartners twis ten over de 'partnerschappen' die de EU wil aangaan met Armenië, Azerbeidzjan, Wit-Rusland, Mol davië, Georgië en Oekraïne. „Het stuit ons tegen de borst dat sommi ge staten dit zien als een partner schap tegen Rusland", zei Medve dev met een duidelijke sneer rich ting Georgië en Oekraïne. Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie wierp vergeefs tegen dat de EU alleen po sitieve bedoelingen heeft. SYDNEY - De autoriteiten in Austra lië hebben gisteren de noodtoe stand uitgeroepen voor de deel staat Nieuw-Zuid-Wales. Oorzaak is het noodweer, waardoor duizen den mensen zijn geëvacueerd. Sinds woensdag gold de noodtoe stand al in Queensland, in het noordoosten. Nieuw-Zuid-Wales ligt in het zuidoosten en heeft Syd ney als hoofdstad. Beide deelsta ten grenzen aan elkaar. Een flink aantal dorpen en steden kampt met overstromingen. Een inwoner van Queensland kwam om door het noodweer. In sommi ge gebieden viel 300 millimeter re gen in 24 uur tijd. Meteorologen verwachten dat het noodweer nog zeker tot vandaag zal aanhouden. Menorca Govern i? de les llles Balears Consdlcna de Tumme App. Lago Park*** 8 dagen, o.b.v: logies. Vertrek in juni. App. Frentemar 8 dagen, o.bv. logies; Vertrek in juli. Aparthotel Grupotel Mar de Menorca 8 dagén, o.b.v. logies. Vertrek in juni en juli. Aire geroemde pnjzeri ajn per perMon, abk 1 pers. Ind. vlucht Economy OassfX-klasse), brandsiüftoeslagen. luchthaven- en vliegbebstmg exd, andere toeslagen. Nu ook Vüegtaxfree .{teetis in prijzen v?nverkt). Ga voor de voorwaarden naar Arttenl cf informeer bij één an de Winkels vart Arke. Qpfyph P'ijsv.jjzigi.nget', zet- en drjkfouren voorbehouden. Boek snel bij uw winkel van Arke of ga naar. Groot volksfeest in Berlijn: kosten drie miljoen euro. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Op de stoepen van de Rijksdag staat een kinderkoor. Het repeteert nog even voor de festivi teiten in Berlijn beginnen. „Happy birthday to you, liebes Grundge- setz, happy birthday, to you", klinkt uit jonge Duitse keeltjes. „Ik hoop dat ze dat over zestig jaar ook nog kunnen zingen", zegt Theo Krauss uit Regensburg. „Duitsland verdient rust." Vier jaar na het einde van de Twee de Wereldoorlog en de nazidicta tuur, maakte Duitsland een nieu we start. Met de ondertekening van een Grondwet op 23 mei 1949 begon voor West-Duitsland de suc cesvolste en langste democratische periode in de geschiedenis van de Duitsers. In het Oosten installeer den de Russen tegelijkertijd een communistisch regime. Na de val van de Berlijnse Muur werden Oost en West in 1990 herenigd en accepteerde ook de voormalige DDR de grondwet van 1949. „Ik ben trots op onze grondwet", zegt de 66-jarige Manfred Loll voor de Berliner Dom. Binnen hebben hoogwaardigheidsbekle ders en internationale gasten kort daarvoor plechtige woorden ge sproken over 'vrijheid, gelijkheid en democratie'. „Daar moeten we altijd bij blijven stil staan, het zijn verworvenheden die niet altijd vanzelfsprekend waren." Uit een onderzoek van zender ARD blijkt dat 77 procent van de Duitsers trots is op de grondwet. Op de vraag: ik houd van mijn land, antwoordde zelfs 85 procent ja. En 79 procent is trots Duitser te zijn. De verschillen tussen Oost en West zijn miniem. „Dat is wel veranderd de laatste ja ren", zegt Loll. „Ik denk dat we be seffen dat Duitsland in zestig jaar tijd een grote economische en de mocratische prestatie heeft gele verd. Waarom mogen we daar niet trots op zijn? Zolang gezond pa triottisme maar niet omslaat in na tionalisme. Er is terecht veel aan dacht voor extreem-rechts, maar dat speelt geen rol van betekenis in het huidige Duitsland." Rond de Brandenburger Tor wordt vandaag een volksfeest ge vierd. Kosten: drie miljoen euro. In het museum Martin Gropius Bau wordt met kunst stilgestaan bij zestig jaar Bondsrepubliek. Cri tici wijzen erop dat er amper kunst uit de voormalige DDR is te zien. Volgens de samenstellers komt dat doordat in de DDR geen vrije kunst gemaakt zou zijn. Maar een particulier museum toont wel een serie van deze vergeten wer ken. „Soms hebben die West-Duit sers gewoon niet door dat ze er een heel stuk in het Oosten bij hebben gekregen", zegt Harald Me- schke uit Leipzig. Bij de Brandenburger Tor in de Duitse Bewoners van wijk Al Bustan kwaad over komst toeristisch park. door onze correspondent Ad Bloemendaal JERUZALEM - Sinds in 2005 de eer ste sloopordérs in de bus vielen, hebben ze brieven gestuurd, advo caten ingehuurd en zelfs een eigen bestemmingsplan ontworpen. Maar waarschijnlijk zullen 88 Pa lestijnse gezinnen in de wijk Al Bustan van Oost-Jeruzalem bin nenkort toch hun huizen uit moe ten. Akkoord, die huizen zijn gebouwd zonder vergunning van de Israëli sche overheid. Maar dat geldt voor grote delen van het bezette Arabi sche deel van Jeruzalem. Wat de bewoners van Al Bustan vooral dwarszit, is dat ze moeten wijken voor een dubieus park, gerund door Israëlische kolonisten. 'Geen toeristische attractie op de ruïnes van de huizen van 1.500 mensen', staat er te lezen bij de in gang van de protesttent die de buurt heeft ingericht. Een paar honderd meter dichter bij de muur van leruzalems oude stad ligt Ir David (de stad van David), waar archeologen de resten bloot leggen van bewoning rondom het jaar 1000 voor Christus. De Israëlische overheid laat het 'project uitvoeren door El Ad, een joodse organisatie die zich bezig houdt met het verwerven van Ara bisch vastgoed in Oost-Jeruzalem Bewoners protesteren tegen de sloop van hun huizen. foto CPD ten behoeve van kolonisten. Voor de mensen achter El Ad is David niet alleen een bijbelse figuur, maar ook een historische koning van wie ze geloven dat hij 3000 jaar geleden in Ir David rondliep. Raphael Green, een archeoloog van de Universiteit van Tel Aviv, noemde het project 'een mengsel van geschiedenis, nationalisme en quasi-religieuze pelgrimage'. In de aangrenzende wijk Al Bus tan moet een park komen met toe ristische faciliteiten. Buurtbewo- 'Wat kan mij het schelen dat David hier 3000 jaar geleden heeft gelopen' ner en actievoerder Abed Shaloudi heeft er geen goed woord voor over: „Wat kan mij het schelen dat David hier 3000 jaar geleden heeft gelopen. Geeft ze dat het recht on ze huizen af te breken?" Al Bustan is deel van Silwan, een groot Arabisch dorp binnen de grenzen van Jeruzalem. Tussen de 40.000 autochtone inwoners wo nen 300 Israëlische kolonisten, maar zij delen de lakens uit. De toestand in Al Bustan is ty pisch voor wat er overal in Oost-Jeruzalem gebeurt. Bijna de helft van alle huizen is er zonder vergunning gebouwd en er zijn in totaal al meer dan 10.000 sloopor dérs uitgegeven. Volgens cijfers van de VN lopen zo 60.000 Palestijnen het risico uit hun huis te worden gezet. Dat zorgt voor grote onzekerheid, ook al betekent een slooporder niet per se dat de mannen met de mo kers de volgende ochtend voor de deur staan. In de praktijk worden er in het Arabische stadsdeel per jaar iets meer dan honderd huizen daad werkelijk afgebroken. De nationale overheid heeft het laatste woord. De minister van Bin nenlandse Zaken, Eli Yishai van de religieuze partij Shas, is niet geïnte resseerd in de bezwaren. „Nu ik minister ben ga ik er in de Stad van David flink tegenaan. Op alle bestemmingsplannen die ik onder ogen krijg, wil ik Joodse nederzet tingen zien en uitgebreide toeris tische voorzieningen." expulsion PIS&UISED AS •'•'"-ML tcC-Y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8