iemand om mee te spelen' tegen Nadal op Roland Garros DS De Graafschap en Roda JC blijven in race voor lijfsbehoud Kloetinge mist twee basisspelers Zaterdag 23 mei 2009 Jaap Esser (links): „Onze moeder dacht bij onze ruzies dat het nooit meer goed zou komen, dat we nooit meer met elkaar zouden praten." Daan Esser: „Maar vijf minuten later was het weer goed en gingen we samen buiten lekker voetballen." foto Willem Mieras Vijfde Zeeuwse finalist Kloetinge is de vijfde Zeeuwse finalist in de districtsbeker. Hoek (zes keer), Vlissingen (twee keer), Terneuzen en Breskens (beide één keer) gin gen de club voor. In 1983 had Breskens de pri meur. Onder aanvoering van aanvaller Willem van de Broecke bereikte Breskens de finale tegen het tweede van PSV. Het verloor met 3-1. Hoek was in 1985 de eerste Zeeuwse winnaar. Op eigen veld werd Celdrop met 2-1 verslagen. Zijn vijf volgende fi nales verloor Hoek. Vlissingen won de districtsbe ker in 1986 en 1988, beide ke ren tegen BW. In 2001 was Terneuzen de laatste winnaar. door Rudy Boogert KLOETINGE - Kloetinge moet het vandaag in de bekerfinale tegen LRC Leerdam stellen zonder de in breng van Arjan van der Smissen, en Mervin Niemanrsverdriet. Bei den zijn geschorst naar aanleiding van een rode kaart opgelopep^n de nacompetitie. Van der Smissen moer één duel toekijken, Nie- mantsverdriet vier wedstrijden. Bij winst vanmiddag in Steenber gen (aftrap 14.30 uur) krijgt het sei zoen van Kloetinge nog een staart je. De zes winnaars van verschillen de districtsbeker strijden onder ling immers nog om de nationale amateurbeker. Als Kloetinge wint, speelt het volgende week zaterdag tegen de bekerwinnaar van Zuid II. Die finale wordt morgen ge speeld en gaat tussen Groene Ster en JVC Cuijk. De winnaar van dar duel speelt een week later in de halve finale^e- gen Dovo, bekerwinnaar uit het district West 1. De winnaar van dat duel speelt op 13 juni de finale om de nationale beker. verloor, op één hoop worden ge gooid? Het belangrijkste aspect wat opvalt, is dat Federer en Nadal el kaar in een wurggreep houden als het gaat om wie het duel domi neert. Domineren betekent in dit geval het einde van een gespeeld punt bepalen, via een winner dan wel een fout. Bij Federer blijkt dat gemiddeld op zestig procent te lig- gen, waarbij de foutenlast met het scorend vermogen wedijvert. Wat verder naar voren komt, is dat - Federer bijna twee keer zo vaak als Nadal met zijn eerste service het m punt scoort. Dat overwicht ver morst hij echter door de vele mis sers die hij op zowel de eerste als tweede service van Nadal met zijn backhandreturn slaat. Hét verhaal van de ontmoetingen is het verschil in efficiency bij zo wel de fore- als backhand. Federer scoort met een gemiddelde van min vijftig procent erbarmelijk op m zijn backhand. Ofwel: hij produ- ceerde veruit meer fouten dan win ners. Met recht kan deze slag dan ook zijn achilleshiel worden ge noemd. De backhand van Nadal is logischerwijs eveneens minder ef fectief dan zijn forehand, maar het verschil is aanzienlijk kleiner. Bo vendien komt Nadal met de fore hand tot een plusscore. Meer dan Federer voelt Nadal bo vendien de cruciale momenten in de wedstrijd aan. Hij weet de regie naar zich toe te trekken als het er om spant. Nadal toont zich agres siever, ondanks dat hij de achter lijn zelden verlaat. Nadal valt dan terug op een strijd plan dat zich beter uitbetaalt. Fede rer, juist op Roland Garros, zoekt het te weinig in serve-volley. En dat terwijl het net opzoeken lo nend is, ook tijdens de rally. Na tuurlijk wordt hij geregeld gepas seerd, maar dat is weg te strepen te- De Nederlander Bart Theelen heeft ontdekt dat Roger Federer in zijn partijen tegen Rafael Nadal veel fouten maakt. Hij doet het vooral slecht met zijn backhand. gen het rendement dat de aanvals lust van Federer oplevert. In 2005 brak de afwachtende hou ding hem op, en toch stapte Fede rer in 2006 en 2007 in dezelfde val kuil. Die herhaling van zetten gaf aan dat de balvirtuoos geen lering uit het verleden had getrokken. Aanvallen was de enige spelsituatie waarin hij aantoonbaar sterker was, vanaf de achterlijn bleek hij telkens te kwetsbaar. Gek genoeg koos Federer vorig jaar in Parijs wél voor het offensief, terwijl hij niet eerder zo'n pak slaag kreeg: 1-6, 3-6, 0-6. Maar het was niet de aanval die zich wreekte, alleen de momenten waarop hij het deed. Fe derer durfde alleen meer risico te nemen als de nood (te) hoog was. Vorige weekeinde wees Federer in de eindstrijd in Madrid Nadal weer eens terug, nota bene op gravel. Maar de kans blijft aanzienlijk dat hij in een nieuwe episode van het titanenduel toch opnieuw de onge wenste rol van figurant krijgt toebe deeld. FC Zwolle en Cambuur Leeuwarden hebben een derde duel nodig. DEN HAAG - Roda JC heeft de eer ste horde in de play-offs om degradatie/promotie met succes ge nomen. In Kerkrade won de ploeg gisteren met 1-0 van FC Dordrecht nadat het dinsdag in Dordrecht 1-1 was geworden. Zondag bepalen FC Zwolle en Cambuur Leeuwarden in een der de wedstrijd wie er tegen Roda zal aantreden. Nadat Zwolle thuis met 2-1 won, wist ook Cambuur giste ren thuis te winnen: 3-1. Ook de tweede eredivisieclub, De Graafschap, heeft de eerste ronde van de play-offs overleefd. Tegen MW werd thuis gelijk gespeeld met 2-2, nadat de Doetinchem- mers eerst nog op achterstand wa ren gezet. De uitwedstrijd in Maas tricht won De Graafschap echter al met 2-3. De Graafschap moet het in een dubbel op donderdag 28 mei en zondag 31 mei opnemen tegen RKC Waalwijk dat na een overwinning in Rotterdam (1-2) de thuiswedstrijd tegen Excelsior gelijk speelde: 1-1. Mochten in de volgende ronde de ploegen beide een wedstrijd winnen, dan staan op 3 juni beslissingswedstrijden op het programma. In Leeuwarden werd de wedstrijd gisteren voorafgegaan door een mi nuut stilte ter nagedachtenis aan Cambuurs 'redder', investeerder en oud-bestuurslid Jan Riedstra die donderdag op 65-jarige leeftijd overleed. De wedstrijd lag nog een kwartier stil nadat iemand glas op het veld had gegooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71