Zeeland PZC21 Terneuzen zoekt brandweerlieden Lenteprikkel leidt tot opruimkoorts Waterschap strooit Raden buigen zich kwistig met steenslag over alcoholmisbruik KRANEN ZEEUWS-VLAANDEREN 29 22 en 23 □3 MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Christenunie niet blij met winkelopening SfflSSK 1 WCT duivels dilemma voor gedeputeerde Harry van Waveren Zaterdag 23 mei 2009 Westdorpe bijna te klein voor Graafjansfeesten Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Steeds moeilijker öm voldoende vrijwilligers voor korps te vinden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het wordt voor de ge meente Terneuzen steeds moeilij ker om voldoende vrijwilligers be schikbaar te houden voor het uit voeren van de brandweertaken. Dat blijkt uit het gemeentelijk Brandweerbeleidsplan 2009-2012. Geconstateerd wordt dat er in Ne derland een tendens gaande is dat steeds minder burgers vrijwillig werkzaamheden voor de samenle ving verrichten. Ook blijkt dat mensen minder werken in en rondom dorpskernen, wat gevol gen heeft voor het aantal beschik bare brandweermensen bij uitruk ken. Verder speelt ook de toene mende vergrijzing een rol. Boven dien krijgen brandweervrijwilli- gers van hun baas minder toestem ming om tijdens werktijd uit te rukken. 'Om de beschikbaarheid van voldoende brandweermensen 24 uur en zeven dagen per week te borgen, is het van belang de ko mende jaren te anticiperen op de ze ontwikkeling, door bijvoor beeld nieuwe inzetmethoden toe te passen', aldus het Brandweerbe leidsplan. Om in de toekomst een betere af stemming van in- en uitstroom van brandweermensen te realise ren, wordt een loopbaanplanning opgesteld. Er wordt ook een sys teem opgezet waardoor inzicht De brandweer in Terneuzen moet noodgedwongen andere manieren verzinnen om bij cala miteiten voldoende manschap pen te kunnen inzetten. wordt verschaft in de beschikbaar heid van de brandweervrijwilli- gers. Tevens zal bij de werving en selectie van uitrukpersoneel aan dacht besteed worden aan de be schikbaarheid van mensen, op dit moment telt het Terneuzen- se brandweerkorps ongeveer 230 vrijwilligers, verdeeld over tien uit- rukposten binnen de gemeente grenzen. Als alle functies binnen de diverse blusploegen ingevuld worden, zijn er in totaal 246 vrij willigers in dienst. Al het uitrukpersoneel moet voortaan jaarlijks een fit- en ge zondheidstest afleggen. Tijdens de periodieke keuringen blijkt dat de conditie afneemt en het gewicht van veel brandweermensen toe neemt. Met de jaarlijkse fit- en ge zondheidstest wil de gemeente voorkomen dat brandweermensen worden afgekeurd bij de vierjaar lijkse keuring. Alle brandweerka zernes in de gemeente blijven de komende jaren behouden. Wat de opkomst- en uitruktijden betreft, blijft het uitgangspunt dat een tankautospuit op elke post altijd met minimaal zes mensen binnen 4,5 minuut kan uitrukken. Reinigen stranden moet strandganger milieubewuster maken. door René Hoonhorst CADZAND-BAD - De gemeente Sluis is trots op haar schone stranden. Maar twintig kinderen en hun ouders haalden gistermorgen zo'n vijftien kilo afval van het strand bij paviljoen 't Zwin bij Cad- zdnd-Bad. De strandbezoekers zamelden het afval in voor Lenteprikkel, een op- ruimactie die mensen bewust moet maken van de hoeveelheid en de aard van de troep die op het strand is te vinden. Wethouder Maria le Roy, die een kijkje kwam nemen, is blij met de bewustwor dingsactie. „Het is goede mi lieu-educatie. Mensen ruimen niet alleen rommel op, maar leren de spullen ook scheiden." De jeugd leert ook direct waarom veel spullen snel opgeruimd moe ten worden. „Dat glas gevaarlijk is en strandliefhebbers op planken met spijkers kunnen trappen, snap pen kinderen wel. Maar ze moe ten er even op gewezen worden- dat vogels of andere dieren in een vislijn verstrikt kunnen raken", stelt Le Roy. De troep is niet alleen afkomstig van wandelaars en zon- aanbidders, maar spoelt ook aan, omdat het bijvoorbeeld overboord is gegooid vanaf een schip. De deel nemers aan de Cadzandse lente prikkels vonden vooral glas, sloop hout en stukken piepschuim. Grenadierweg 17 terneuzen - De zondagopening van supermarkt Jumbo in Terneu zen valt niet goed bij de Christen- Unie. Maar volgens wethouder Ad- hémar van Waes overtreedt Jum bo geen enkele regel. terneuzen - Automobilisten die re gelmatig over polderwegen in Zeeuws-Vlaanderen rijden, moe ten er de komende weken reke ning mee houden dat medewer kers van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen en aannemingsbedrij ven op tal van plekken de wegen voorzien van een nieuwe opper- vlaktelaag. Het gaat hoofdzakelijk om een steenslagbedekking. Tij dens de wegwerken, die duren tot de laatste julidag, worden wegge deelten in beide richtingen afgeslo ten voor alle verkeer. Na behande ling worden tijdelijk de snelheids regimes aangepast. Op 80 kilome terwegen naar 50 kilometer, in 6o-kilometer-zones naar 30 kilo meter per uur. Een flink deel van de 1500 kilometer polderweg in Zeeuws- Vlaanderen wordt de ko mende weken onderhanden geno men. door Conny van Gremberghe terneuzen - Overmatig drankge bruik onder jongeren is ook in Zeeuws-Vlaanderen een groeiend probleem. Dit is voor de raden van de drie gemeenten reden om samen met hulpverleners nadruk kelijk stil te staan bij deze proble matiek, die de gezondheid van de jonge generatie in toenemende ma te bedreigt. Op donderdag 18 juni wordt in Po dium in Terneuzen (PIT) een spe ciale thema-avond voor lokale poli tici gehouden. Tijdens deze bijeenkomst gaat Ni co van der Lely, kinderarts in Delft en hoofd van de alcoholpoli in die plaats, uitgebreid in op het onder zoek naar de effecten van drankge bruik onder jongeren. Andere spre kers belichten de situatie in de re gio. De bijeenkomst in Terneuzen begint om 19.30 uur. schóóns*4 Nederland Kinderen rusten uit op het strand bij Het Zwin nadat ze zakken vol afval hadden verzameld. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49