In de disco, op school Op het f? Discriminatie soms onherkenbaar Soap PZC 'Ontspanning tijdens het leren is een must' ]r ongeren mogen dan denken De krant 5 weken voor 15 euro! Tips, video's, interviews en links op www.pzc.nl/eindexamen 2 Zaterdag 23 mei 2009 MAIKEL HARTE Ei 't a hoorn? Jan en Jolanda zien uut mekaar." „Jan en Jo- landa?", antwoordde ik, „ik ken wel een Jolanda, maor die is mee Bakker Schot en die heet geen Jan." „Nee, Jo landa mee dat lang krullend haor." „Jolanda van de bizon be doel je. Maor die is getrouwd mee Layghtony, dien Engels man." „Nee, Jolanthe is weg bie Jantje Smit, die zanger." Maar Yolanthe en Jan kennen we wel, want op vrijdagavond werd in Huize Harte regelmatig naar de Palingsoap gekeken, een programma waarin het wel en wee van bekende en onbekende Volendammers werd gevolgd. Al was het altijd erg veel wel en weinig wee, want er werd een beeld geschetst van een idyllisch vissersdorpje waar iedereen prettig samenleefde en waar je artiesten en voetballers zag uitblinken. Een dorp waar iedereen wel zou willen wonen. Nooit geen vuiltje aan de lucht. De serie eindigde twee weken ge leden en ik vond het al verdacht dat hierdoor de degradatie van FC Volendam buiten beeld bleef Dat nu na de serie de breuk tussen het showbizzkoppel bekend wordt gemaakt kan toch ook geen toeval zijn. Wat zou de Tros contractueel heb ben bedongen? Een boete op het verbreken van de relatie? Het einde van de verhouding betekent exit van de populaire Yo lanthe uit Volendam en dat kan de kijkcijferhit natuurlijk niet gebruiken. Een scheiding past ook niet bij de grootste familie van Nederland en al helemaal niet in de Palingsoap. Jammer, want met deze breuk had het pas echt een soap kun nen worden, met de zoenscène tussen Yolanthe en Wesley Sneijder in een schimmige parkeergarage als prachtige cliffhan- ger voor een volgende aflevering. Gemiste kans voor de Tros. En Jan Smit? Die moet Harry Muskee van Cuby The Bliz zards bellen en Volendam tijdelijk verruilen voor Grollo om zijn beste plaat ooit te maken: Palingblues. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Een scheiding past niet bij de grootste familie van Nederland COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro'€69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Cocaïnegebruik onder jongeren in Zeeland is een groeiend probleem. „Het wordt normaler en het is makkelijk verkrijgbaar", zegt een verslavingsexpert. door Nadia Berkelder Afgelopen maandag: een achttienjarige jongen uit Scharendijke staat voor de rechter in Mid delburg vanwege het dealen van cocaïne. En het ging niet om een paar grammen; de verdachte had meer dan een ons op zak. Het afge lopen jaar arresteerde de politie in Zeeland cocaïnedealers in onder meer Axel, Sas van Gent, Sluis, Ter- neuzen, Dreischor, Zierikzee, Mid delburg én Goes. [ethro Bostelaar is straatwerker bij Indigo, de Zeeuwse organisatie voor verslavingshulpverlening. Hij komt de jongeren tegen die cocaï ne gebruiken. En dat gebeurt over al in Zeeland. „Het is een groeiend probleem, de trend is dat het nor maler wordt om cocaïne te gebrui ken. Het is meer geaccepteerd. Vroeger werden heroïne en cocaï ne gezien als harddrugs, daar bleef je ver vandaan, maar met cocaïne is daar verandering in gekomen." Cocaïne is relatief populair onder uitgaande jongeren en jongvolwas senen, staat in de Nationale Drug Monitor 2007, een uitgave van het Trimbos Instituut. Het gebruik zou zijn doorgedrongen tot een breed en gevarieerd publiek. En hoewel het gebruik in de Rand stad weer wat af lijkt te nemen, is dat in de provincie niet het geval, stelt de monitor. „Onder (werken de) plattelandsjongeren is een stijgende populariteit van cocaïne waargenomen." Meer jongeren gebruiken, en de ge bruikers worden jonger. „Kinde ren van veertien of vijftien jaar hebben al geëxperimenteerd. Als ze zo jong zijn, snuiven ze de cocaï ne vooral. De oudere jongeren, vanaf een jaar of twintig, die gaan verder: ze basen." Dat is het inhale ren van de damp van verhitte co caïne, een methode die verslaven- der is dan het snuiven. „Cocaïne is in het uitgaansleven voorhanden, maar je kunt het ook op school ko pen, en zelfs in de kleinste dorpen zitten dealers. Als je het echt wilt hebben, hoefje er geen moeite voor te doen." Hoeveel jongeren in Zee land precies cocaïne ge bruiken, is eigenlijk niet bekend. Welzijnsinstituut Scoop vraagt het wel eens aan ze: vorig jaar bleek dat vier procent van de Cocaïne en jongeren Gemiddeld zit er in elke derde klas op middelbare scholen in Zeeland minimaal één leerling die wel eens harddrugs heeft gebruikt. Zeven procent van de derde klassers op het vmbo heeft wel eens harddrugs gebruikt. Op de havo en het vwo heeft vier procent van de leerlingen wel eens harddrugs gebruikt. Van die leerlingen heeft twee derde nog recent gebruikt. In Zeeuws-Vlaanderen ligt het gebruik iets hoger, in de Oos- terschelderegio juist iets lager. bron: Scoop, 2008. Evert Oosterling gebruikte zeven jaar cocaïne. foto Harold Stöver Zeeuwse derdeklassers wel eens harddrugs gebruikt: naar het ge bruik van cocaïne is niet geïnfor meerd. „Zeeland blijft een beetje een blinde vlek", zegt ook Bostelaar. „Er zijn geen cijfers." Zijn ervaring is dat in Zeeland co caïne en speed de meest gebruikte harddrugs zijn onder jongeren. Vissersdorpen worden vaak ge noemd als plaatsen waar veel ge bruikt wordt. Ook die veronder stelling valt niet hard te maken, zegt Bostelaar. Waarmee hij niet wil zeggen dat die niet klopt. In Arnemuiden hebben bewoners on langs een commissie alcohol- en drugspreventie opgericht. Daarin zitten vertegenwoordigers van sportverenigingen, kerken en de wijkbeheergroep, waarin actieve bewoners zijn verenigd. Aanlei ding voor de oprichting van de commissie waren signalen dat in het dorp problemen waren met al cohol en drugs, zegt Kees Groot- jans van de wijkbeheergroep. „Dat betekent niet dat het hier een So dom en Gomorra is. We hebben problematiek, makr die hebben ze ergens anders ook." dat het gebruik van cocaïne re- I delijk onschuldig is: dat is het iet, zegt Bostelaar. „Het wordt vaak gezien als recreatieve drug, maar het is geen middel om luch tig mee om te springen. Tieners onderschatten het risico. Ik ken er maar weinig die daar goed mee om kunnen gaan. Het begint met eens in de maand en dan neemt de frequentie toe. Als je zo jong bent, kunnen er makkelijk dingen in je leven gebeuren die je uit ba lans brengen. Cocaïne geeft je een positief gevoel. Het kan een mid del zijn om in te vluchten." Cocaïne zit constant in je hoofd, zegt Evert Ooster ling (23). „Het blijft malen, elke minuut van de dag ben je drugs aan het ophemelen." Ooster ling, die opgroeide in Arnemui den, was jaren verslaafd. Het be gon met een lijntje dat hij kreeg 1 van vrienden; het eindigde met een mislukte zelfmoordpoging. Nu is hij 'herstellend verslaafd' en wil hij anderen waarschuwen te gen het gebruik van cocaïne. Die waarschuwing is nodig, vindt hij, vooral in Zeeland. „Ik ken de cijfers niet, maar ik weet wel dat het gebruik steeds extremer wordt en dat jongeren op steeds jongere Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5f Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Leonie Ernst pleit voor verdiepend onderzoek naar hoge cijfers. door Marcel Modde GOES - Beleidsmedewerker Leonie Ernst van het Anti Discriminatie Bureau (ADB) Zeeland heeft geen verklaring voor de relatief hoge uit schieter in Zeeland. Wellicht wordt bepaald gedrag in Noord-Holland eerder als 'ge woon' ervaren en niet zo zeer als discriminerend. Andersom zou het ook kunnen zijn dat Zeeuwen minder tolereren. „Maar dat is puur speculeren. Om daar achter te komen, is een verdiepend onder zoek nodig." Ernst heeft daarover al contact gelegd met Barbara Oomen van de Roosevelt Aca demy. De hoogleraar mensenrech ten leidt donderdag het sympo sium in De Stenge in Heinkens- zand. Bezoekers - gemikt wordt op overheidsbestuurders, politie en belangenorganisaties - van die bij eenkomst krijgen handreikingen mee om discriminatie te voorko men en te bestrijden. Ernst legt uit dat het er ook om gaat signalen te leren herkennen, „iemand die op zijn werk gepest wordt, kan het slachtoffer zijn van een uit de hand gelopen geintje. Maar wan neer dat structureel gebeurt, bij voorbeeld in verband van een an der geloof of seksuele geaardheid, dan heb je het over discriminatie." Gemeenten moeten sinds dit jaar verplicht een anti-discriminatie meldpunt hebben. Het ADB in Goes vervult die functie voor alle Zeeuwse gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2